• #SZKOŁA PAMIĘTA

Poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu na uprzątnięcie  grobów , o które nie ma już kto zadbać, okazujemy szacunek dla naszej historii

i dziedzictwa kulturowego.

Po raz trzeci, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach).

Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

1. Św. Jana Pawła II,
            2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
            3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze,
            4. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
            5. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
            6. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
            7. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
            8. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
            9. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
            10. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.

Zespół red. wolontariatu