• Betlejem polskie wg Lucjana Rydla z Mazowszem

      30.01.2024

      Betlejem polskie wg Lucjana Rydla z Mazowszem

       

      5a i 5c naszej Szkoły pojechała do siedziby Mazowsza na Betlejem polskie według Lucjana Rydla w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego.

      Jacek Boniecki objął kierownictwo muzyczne nad tym widowiskiem, pełniąc funkcję dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

      Skierował on kilka słów do wszystkich odbiorców tej sztuki: „Utwór ten od pierwszej chwili, na długie lata, zdobył sobie niebywałą popularność. Stanowi niewyczerpane źródło zachwytu i wzruszeń wielu pokoleń Polaków. Jest tak głęboko wrośnięty we wszystko co polskie, że ma się wrażenie, iż tekst ten od dnia premiery, żyje razem z życiem narodu. Nasze nowe burzliwe doświadczenia, nadzieje i nowe rany dopisane przez historię do dawniejszych, musiały znaleźć odzwierciedlenie w tym najbardziej polskim misterium… Wierzę, że nasza inscenizacja Betlejem polskiego stanie się wsparciem w pielęgnowaniu polskich tradycji religijnych i patriotycznych. Jestem przekonany, ze stanie się pomocą w przekazywaniu młodemu pokoleniu pamięci o polskiej kulturze, historii i tradycji…”

      Zespół „Mazowsze zrealizował z rozmachem widowisko. Zaangażowano ponad 150 osób: aktorów, solistów, śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.

      „Betlejem polskie”  rozgrywa się w trzech planach czasowych: w polskiej współczesności, w naszej historii i czasach biblijnych. Co do miejsca, można domniemywać, że wpisane jest w Podhale lub wieś mazowiecką. Bohater- ciemiężyciel znany jako Herod uściska Polskę, rusyfikuje ją, a oprócz tego jest władcą starożytnej Palestyny.

      Trzej Królowie to nasi monarchowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.

      Widoczne są nawiązania do zsyłek na Sybir i Powstania Warszawskiego. Rozpoznajemy też nawiązania do polskiej wiary, ukoronowania Maryi na Królową Polski.

      Przedstawienie, które mieliśmy szansę dzisiaj obejrzeć to niesamowicie barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko z humorem, chórami anielskimi, Świętą Rodziną, pięknymi kolędami i pastorałkami.

      Nie sposób nie zgodzić się z panem Jackiem Bonieckim. Wszyscy wyszliśmy „upojeni” sztuką. Podczas spektaklu widoczne były rozmaite emocje. Publiczność śmiała się i płakała. Artyści również nie byli pozbawieni uczuć.

      Oklaski na koniec dały ocenę najwyższą.

       

       

       

       

       

       

     • Obszar polonistyczny z mTalent

      30.01.2024

      Zestaw ćwiczeń i materiałów interaktywnych do wykorzystania podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z obszaru edukacji polonistycznej „Potrafię. Obszar polonistyczny” uatrakcyjnia prowadzone zajęcia. To blisko 750 niepowtarzalnych, zróżnicowanych ekranów, które aktywizują ucznia, rozwijają zdolności samokształcenia, pomagają pokonać ewentualne trudności w nauce. Program pozwala na utrwalenie następujących treści:

      1. Czytanie ze zrozumieniem

      2. Plany wydarzeń i charakterystyki postaci

      3. Tempo i technika czytania

      4. Tworzenie tekstów

      5. Plac budowy z CZĘŚCIAMI MOWY (rzeczownik, przymiotnik, czasownik, liczebnik, zaimek, przysłówek, przyimek, spójnik, wykrzyknik, partykuła)

      6. Szybki kurs dumania nad CZĘŚCIAMI ZDANIA (orzeczenie, podmiot, przydawka, dopełnienie, okolicznik)

     • WOŚP

      29.01.2024

      Szanowni Państwo,

      w imieniu zespołu Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego wyrażamy wdzięczność za aktywne wsparcie na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      Szczególne podziękowania dla uczniow kwestujących podczas zebrań rodzicielskich oraz wszystkich, którzy uraczyli nas swoimi wypiekami - zysk ze słodkości przekazaliśmy na wspólny, szczytny cel.

      Dla tych z Państwa, którzy maja życzenie wesprzeć fundację już na samym finale przypominamy, że istnieje możliwość wykonania szybkiego przelewu on-line - link w załączeniu lub na stronie naszej szkoły.

      P.S. Niebawem przekażemy Państwu łączną kwotę uzbieraną przez SP nr 3

      https://eskarbonka.wosp.org.pl/hedamuduhi

      Serdeczne dzięki!

      Społeczność Wolontariatu oraz SU wraz z opiekunami

     • VII Piastowski Orszak Trzech Króli

      23.01.2024

       

      6 stycznia ulicami wielu miast przeszły Orszaki Trzech Króli. U nas również. Od 2016 roku w Piastowie Stowarzyszenie Nasz Piastów i piastowskie parafie są współorganizatorami takiego właśnie wydarzenia. Do organizacji od początku przystąpiła też Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Inicjatywa powiązana jest z uroczystością Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. To bohaterowie, którzy wychodzą na pierwszy plan, obok Nowonarodzonego Pana Jezusa, do którego zmierzają. Wśród wymienionych postaci w tym roku pojawili się aniołowie, diabły i kapłani, których można było wypatrzeć obok pielgrzymujących do stajenki piastowian. Największą grupę, z racji współpracy od lat z NP i parafią Św. Michała Archanioła, byli uczniowie Trójki. Wzięli oni udział w trzech scenkach poświęconych królowi Herodowi i jego próbom unicestwienia małego Dzieciątka. Scenariusz został przygotowany na podstawie Misterium o Bożym Narodzeniu- Narodził się Zbawiciel, napisanego przez ks. Tomasza Króla.

      Po raz pierwszy w roli Heroda wystąpił pan Piotr Jądrzyk- mieszkaniec Piastowa, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i student amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobył swoim występem sympatię wielu obserwatorów, chociaż jako Herod- nie powinien. Nie miał łatwego zadania, ponieważ dotychczas rolę tę odgrywał znany wszem – pan Tomasz Osiński- były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.

      W tym roku zmieniła się trasa Orszaku do kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Ruszyliśmy sprzed Urzędu Miasta przy ul. 11 Listopada do ulicy Kornela Ujejskiego, Cypriana Kamila Norwida, wreszcie do Elizy Orzeszkowej i kościoła, przed wejściem, do którego młodzi adepci sztuki teatralnej z Trójki pogrążyli Heroda w ciemnościach piekielnych.

      Tradycyjnie- Piastowski Orszak Trzech Króli został powitany przez gospodarza miejsca, ks. Dariusza Partykę SDS, proboszcza parafii, a Królowie złożyli dary maleńkiemu Panu Jezusowi.

      Śpiew podczas wędrówki i w trakcie oczekiwania na mszę świętą przy akompaniamencie gitary był prowadzony przez panie: Monikę Szuplewską, Anetę Czyż- Pachołek i Monikę Kwatek, blisko związane z organizatorami.

      Po mszy świętej odbył się konkurs wokalny zapowiedziany przez organizatorów już we wczesnym stadium przygotowań do Orszaku. Do zabawy przystąpiły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Stanisława Staszica, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego i Przedszkole nr 3.

      Przedszkolaki wzbudziły wiele emocji, uczniowie podstawówek starali się im dorównać. Gdyby uwzględniano ilość uczestników konkursu, zapewne wygrałaby Trójka.

      Wszyscy idealnie wykonali po jednej zwrotce wybranej przez siebie kolędy. Przyznano ex aequo- I miejsce startującym uczniom i ich młodszym kolegom i koleżankom. Nagrodą były Michałki- jak patron Parafii „nakazuje”.

      Organizatorzy już zaprosili na VIII Piastowski Orszak Trzech Króli, który w przyszłym roku będzie wędrował do najstarszej piastowskiej parafii- Matki Bożej Częstochowskiej.

      M.Sz.

       

     • Siatkarskie zmagania

      10.01.2024

      We wtorek i środę obyły się zawody z mini siatkówki (klasy 5-6) w ramach Piastowskiej Ligi Szkolnej. Niestety dziewczęta przegrały dwa mecze w grupie. Chłopcy natomiast po zaciętym meczu wywalczyli 3 miejsce. Gratulujemy wszystkim uczniom.

     • SZKOLNE KOLĘDOWANIE

      09.01.2024

      W miniony czwartek uczniowie z klasy 8a, w składzie Liwia Papierzyńska, Róża Wysokińska, Antoni Wierzbicki, Rafał Kosiński, Daniel Ołtusek, Łukasz Szuplewski, Filip Łyczko, Hubert Kwiatkowski, w towarzystwie nauczycieli Doroty Kowalskiej-Paszko oraz Tomasza Lenkowskiego, rozpoczęli kolędowanie po różnych zakątkach naszej szkoły. Odwiedziliśmy uczniów, nauczycieli, zerówki, świetlicę, bibliotekę, pracowników szkoły, sekretariat i dyrekcję, tworząc przy tym radosną atmosferę. To piękne świętowanie jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji bożonarodzeniowej, a nasza inicjatywa miała na celu wspólne przeżywanie tego wyjątkowego czasu. Życzyliśmy wszystkim zdrowia i szczęścia w nowym roku, pragnąc, aby te życzenia rozbrzmiewały przez kolejne miesiące.

      Zdjęcia: Hubert Kwiatkowski 

     • Jasełka 2023

      06.01.2024

      W polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia rozpoczyna Wigilia, którą obchodzimy 24 grudnia. Dzień później - 25 grudnia świętujemy pamiątkę przyjścia Jezusa na świat - Boże Narodzenie, 26 grudnia zaś obchodzimy w Polsce drugi dzień świąt. Nie wyobrażamy sobie świąt bez cudnie przystrojonej choinki, dzielenia się opłatkiem czy śpiewania kolęd. Jedną z polskich tradycji jest wystawianie jasełek, czyli przedstawień o Bożym Narodzeniu. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Włoch, a zapoczątkował go w 1223r. św. Franciszek z Asyżu. Uczniowie naszej szkoły podążając za tą tradycją zaprosili swoich bliskich, nauczycieli i uczniów oraz społeczność Piastowa z władzami miasta na przedstawienie, z którego poniżej krótka relacja.

     • Kolędnicy z SP3

      05.01.2024

      Kolędnicy w świetlicy Dzisiaj naszą świetlicę odwiedzili niespodziewani goście- kolędnicy. To koleżanki i koledzy ze starszych klas przebrani za anioła i królów. Była to okazja do wspólnego kolędowania i złożenia sobie nawzajem noworocznych życzeń

     • "Ozdoba choinkowa" w zerówkach

      05.01.2024

      Dnia 21.12 .23r. dzieci z klasy 0 a i 0b biorące udział w konkursie plastycznym, polegającym na wykonaniu ozdoby choinkowej otrzymały nagrody za swoje przepiękne prace. Jury przyznało nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce, a pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki pocieszenia. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

     • Wigilia w 0a

      03.01.2024

      21 grudnia w grupie 0a odbyła się wigilia klasowa. Dzieci przyszły do szkoły ubrane w świąteczne stroje, A rodzice zadbali o to,aby mogły One odczuć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia przynosząc różne wypieki i smakołyki. Przedszkolaki brały czynny udział w przygotowaniach świątecznego stołu,co sprawiło Im ogromną radość. Następnie dzieci wraz z nauczycielami składały sobie życzenia słuchając kolęd i pastorałek. Po wspólnym przygotowaniu mogły zasiąść do zastawionego stołu i delektować się smakołykami. Czas spędzony razem był wyjątkowy.