• Tydzień Promocji Zdrowia w świetlicy

      29.02.2024

          W ramach promowania aktywnego stylu życia oraz potrzeby troski o własne zdrowie i życie w świetlicy odbywał się tydzień promocji zdrowia pod hasłem „Zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie”. Nauczyciele świetlicy chcieli zwrócić uwagę dzieciom na to, jak ważne jest spożywanie zdrowych i wartościowych pokarmów, pełnych witamin owoców i warzyw, picie wody oraz soków owocowo-warzywnych. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej.  Podczas zajęć edukacyjnych w świetlicy uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę o zdrowiu, oraz sposobach jego ochrony, kształtowali nawyki racjonalnego żywienia, a także byli zachęcani do dbałości o sprawność fizyczną i kondycję swojego ciała.            

      Wśród zadań, które udało się zrealizować w trakcie minionego tygodnia, należą:     

      - pogadanki z zakresu edukacji zdrowotnej oraz prezentacje multimedialne na temat: zdrowej diety, piramidy żywienia, ważnej roli jedzenia śniadań, dbania o higienę oraz uprawiania różnych form aktywności fizycznej,

       - wspólne czytanie i słuchanie wierszy Jana Brzechwy o warzywach i owocach: „Na straganie”, „Pomidor”, „Arbuz”, „Rzepa i miód”, śpiewanie piosenek o witaminach,

      - zajęcia plastyczne podczas których uczniowie wykonywali prace plastyczne pt. „Wesołe owoce i warzywa”, „Moje ulubione owoce i warzywa",     - kalambury o owocach i warzywach, zabawy: Zgadnij co to jest? „Pudełko z niespodzianką- zdrowe i niezdrowe przekąski”, „Rozpoznaję warzywa, owoce, przyprawy za pomocą zmysłów”- smaku, węchu, dotyku”, „Gorące krzesło”,        

      - wystawę prac uczniów na gazetce świetlicowej w korytarzu pt. ”Warzywa i owoce mają super moce” (autor hasła Adrian Jabłoński kl. 2b), - zajęcia sportowo-ruchowe, mające uświadomić uczniom, że ruch jest nie tylko ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale także podstawa dobrego samopoczucia,

      - warsztaty kulinarne: rozbudzanie kreatywności, utrwalenie zasad bezpieczeństwa w posługiwaniu się niebezpiecznymi narzędziami i urządzeniami

      - zajęcia praktyczne przygotowanie i sporządzanie kaktajli owocowych: z truskawek, wiśni, bananów, jogurtu, mleka oraz własnoręczne wyciskanie soku pomarańczowego.                                          

        Dziękujemy wszystkim za tydzień dobrej i „zdrowej” zabawy! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • „Czym jest złość?” – zajęcia w świetlicy

      25.02.2024

       W czwartek 22 lutego odbyły się kolejne zajęcia w świetlicy z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”, które poprowadziła p. Katarzyna Latek - Olaszek tym razem na temat „Czym jest złość?”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego złość - jak każda z emocji podstawowych - nie jest ani dobra, ani zła, ale jest bardzo ważnym sygnałem zarówno dla nas, jak i otoczenia. Na podstawie przeczytanego opowiadania przez Panią Katarzynę, dzieci poznały różnice między złością a agresją oraz sposoby na poradzenie sobie z tą emocją społecznie akceptowalne. W grupach wykonały pracę plastyczną - plakaty pod tytułem “Co nas złości?”, dzięki którym przyjrzały się z bliska sytuacjom jakie je dotykają kiedy odczuwają złość. Podsumowaniem zajęć był krótki swobodny ruch w rytmie muzyki oraz drobne upominki, które znacząco wpłynęły na poprawę nastroju wszystkich biorących udział w zajęciach. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.   

     • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

      23.02.2024

      23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

      Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 proc. wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.

      Depresja to zaburzenie afektywne, cechuje się znacznie obniżonym nastrojem, utrzymującym się codziennie względnie na stałym poziomie przez okres minimum 2 tygodni. WHO podaje, że depresja jest wynikiem złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Osoby, które przeżyły niekorzystne zdarzenia życiowe są bardziej na nią narażone.
       

      Niezwykle ważna jest profilaktyka i psychoedukacja, by być uważnym na siebie i na innych, którzy mogą potrzebować wsparcia.

      Dlatego na szkolnym korytarzu pojawiła się psychoedukacyjna gazetka, a w kolejnych dniach nasza pani psycholog przeprowadzi w wybranych klasach warsztaty dot. depresji.

     • Dzień Kota w świetlicy 

      22.02.2024

       W dniu 17 lutego 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Również w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Dzień Kota. W ramach zajęć świetlicowych wykonaliśmy gazetkę tematyczną o kotach, oglądaliśmy bajkę animowaną pt. "Kot w Butach" oraz uczennice klasy 5b napisały samodzielnie wiersze o kotach.

      Celem zajęć było zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, rozwijanie empatii na potrzeby zwierząt, wyrabianie szacunku do zwierząt oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci.                                            Zachęcamy do obejrzenia prac naszych dzieci.                                 

        „Mruczący przyjaciele” (Paziewska Dorota  kl.5b) Kot leży i zasypia gdy już świta. A gdy księżyc wschodzi, Kot spokojnie sobie chodzi. Lubią bawić się piórami, oraz mchem i piłeczkami. Uciekają bardzo sprytnie, I wracają już po świcie jak najszybciej, Na miseczkę pełną mleczka.  

      (Mąkosa Wiktoria kl.5b) Koty są czarne, białe i łaciate, pręgowane, nakrapiane. Szare, bure i ponure. Małe, duże i słodziutkie, różnorodne i fajniutkie. Kotki psotki, małe kotki, siedzą w kwiatach na rabatach. Wygrzewają na słoneczku brzuszki, łapki, mrucząc przy tym nieustannie swoje bajki.

     • Uroczyste otwarcie hali sportowej w SP3 w Piastowie

      19.02.2024

       

             We wtorek 13 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali sportowej. Nowoczesny obiekt z szatniami, łazienkami, prysznicami, magazynami sprzętu sportowego, pokojem trenerów oraz toaletą dla niepełnosprawnych będzie służył nie tylko uczniom naszej szkoły, ale również mieszkańcom miasta. Uroczystość ta zbiegła się z jubileuszem 65-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie.

             Wszystkich przybyłych gości serdecznie przywitała Dyrektor SP 3 Pani Agnieszka Leja oraz Burmistrz Miasta Piastowa Pan Grzegorz Szuplewski. W przemówieniu Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność wszystkim zaangażowanym w powstanie imponującego obiektu. Podkreśliła, że po wielu latach oczekiwań zrealizowało się marzenie wielu pokoleń mieszkańców, marzenie uczniów, nauczycieli i rodziców, a nowa sala wraz z całym zapleczem sportowym pozwoli wychowankom naszej szkoły rozwijać pasje i sięgać w duchu zdrowej rywalizacji po sportowe trofea. Kolejne słowa podziękowania i uznania wygłaszali zaproszeni goście. Po modlitwie i poświęceniu hali przez proboszcza Parafii św. Michała Archanioła ks. Dariusza Partykę, została odsłonięta tablica pamiątkowa patrona hali - Andrzeja Emiljanowicza - trenera i nauczyciela wych. fiz. w naszej szkole. Gościem specjalnym podczas uroczystości był Marian Woronin - srebrny medalista igrzysk olimpijskich, były rekordzista Europy w biegu na 100 m, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Polski, którego pierwszym trenerem był Andrzej Emiljanowicz.

               Wysoką rangę wtorkowej uroczystości nadali znamienici goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Burmistrza Miasta Piastowa Pani Maria Makowska, Starosta Powiatu Pruszkowskiego Pan Krzysztof Rymuza,  Prezydent Miasta Pruszkowa Pan Paweł Makuch,   Zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa Pan Konrad Sipiera,  Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego Pan Michał Landowski, Pani Małgorzata Emilijanowicz – córka Andrzeja Emilianowicza z rodziną, Radni Rady Miejskiej w Piastowie, Pan Zdzisław Brzeziński – były Burmistrz Miasta Piastowa, Pan Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki z lat 2015-19, Pan Dariusz Olszewski – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Pan Damian Olszewski - Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,  Pan Łukasz Król - wiceprezes Grupy Eko Energia, Pani Maja Finkieklan – kierownik inwestycji, Pani Katarzyna Wąsińska – Jano - dyrektor CUO,  dyrektorzy piastowskich szkół i przedszkoli, byli dyrektorzy SP3, kierownicy instytucji publicznych Miasta Piastowa, Rada Rodziców SP3, emerytowani pracownicy SP3, absolwenci, media.

                 Oddanie hali sportowej stało się czymś wyjątkowym, prezentem na okoliczność jubileuszu 65-lecia szkoły. Uroczystość została uświetniona programem artystycznym. Prowadzący program - Kamila i Łukasz - przedstawili najważniejsze wydarzenia sportowe w historii Trójki.Poezję pięknie wyśpiewała na scenie Gabrysia Waszczak, zespół uczennic klas 4-7 z najmłodszą Nadią zaprezentował imponujący układ akrobatyki gimnastycznej. Uczniowie klas drugich  w radosnym wydaniu wystąpili w programie tanecznym, a Róża i Kuba kreatywnie wyrazili siebie przed widownią  poprzez  sztuczki z piłką do nogi. Program artystyczny zakończył utwór "Opadły mgły, wstaje nowy dzień" w wykonaniu uczniów klas 4-7 i Pani Moniki Szuplewskiej. W przerwie uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który dla wszystkich uczniów sponorowała cukiernia    Olczak  i Syn z Piastowa.

                  Po wyjściu z sali sportowej goście mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod tytułem "Sport to zdrowie", jak również zagłębić się w zapiski wydarzeń naszej szkoły w wystawionych  kronikach z lat 1958-2023. 13 lutego 2024 r. wpisał się w najnowszą historię Trójki.

                 

     • Tradycyjnie 14-go lutego obchodziliśmy święto zakochanych...

      19.02.2024

      Tradycyjnie 14-go lutego obchodziliśmy święto zakochanych... do walentynkowych skrzynek trafiło ponad 200 kartek, w których opisywaliście swoje uczucia ...Samorząd Uczniowski miał sporo pracy by każda wiadomość trafiła w ręce adresata ;-)Jeśli macie ochotę, chcielibyśmy przedstawić Wam krótki zarys historyczny. 

      Skąd pochodzi tradycja dnia zakochanych? Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych, tradycyjnie obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia świętego Walentego, którego wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym. Jednak początków dzisiejszych walentynek szukać trzeba nie w chrześcijaństwie, lecz w pogańskim Rzymie. W połowie lutego ptaki gnieżdżące się w Wiecznym Mieście zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Zwiastowało to rychłe nadejście wiosny. Z tej racji Rzymianie na 15 lutego wyznaczyli datę świętowania luperkaliów – festynu ku czci boga płodności Faun są Luberska. W przeddzień obchodów odbywała się miłosna loteria. Imiona dziewcząt zapisywano na skrawkach papieru, po czym losowali je chłopcy. Tym samym wylosowane dziewczyny stawały się ich partnerkami podczas luperkaliów cesarstwie rzymskim chrześcijaństwo stało się religią panującą w IV w. Pogańskie obchody systematycznie zaczęto zastępować świętami chrześcijańskimi. Luperkalia były na tyle popularne, że utrzymały się aż do końca V stulecia. Zniósł je dopiero w 496 r. papież Gelazy I, zastępując je najbliższym w kalendarzu liturgicznym świętem męczennika Walentego. 

      Walentynki. Kim był święty Walenty? Poznaj legendę o patronie zakochanych Święty Walenty, czyli patron zakochanych żył w III w. i jak twierdzą historycy, był biskupem Terni pod Rzymem. Zginął śmiercią męczeńską w czasach prześladowania chrześcijan. Przed śmiercią mężczyzna asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Św. Walenty jest jednak postacią bardzo zagadkową, ponieważ wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Jedna z legend mówi, że święty żył za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie, aby ci chętniej uczestniczyli w wojnach. Patron zakochanych jednak sprzeciwił mu się i udzielał zakochanym ślubów w tajemnicy. Według legendy, sekret św. Walentego wyszedł na jaw, w wyniku czego został pojmany i stracony. Podanie mówi, że Walenty w więzieniu zakochał się w niewidomej adoptowanej córce swojego strażnika Asteriusza. Dziewczyna, pod wpływem siły tej miłości, miała odzyskać wzrok. Historia ich miłości jednak nie jest długa. Walenty, w przeddzień swojej egzekucji, miał napisać list do ukochanej, podpisując go znaną dzisiaj frazą: "Od Twojego Walentego".

       

     • "Poznajemy emocje i uczucia”

      19.02.2024

      W czwartek 15 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem” z panią Katarzyną Olaszek. Podczas zajęć nasze dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje oraz uczucia, a także jak sobie z nimi radzić. Bardzo chętnie brały udział we wszystkich zadaniach przygotowanych przez panią Katarzynę. Często zgłaszały się do odpowiedzi, a w razie potrzeby zadawały pytania. Efekty wspólnej i niezwykle ekspresyjnej pracy dotyczącej szczęścia, radości i uczucia Miłości, dzieci przedstawiły na plakatach. Dziękujemy pani Kasi i naszym dzieciom za udział we wspólnych zajęciach. Zapraszamy na kolejne spotkanie oraz do obejrzenia galerii zdjęć. Nauczyciele świetlicy

     • Bal karnawałowy

      14.02.2024

      Dnia 05.02.24 w S.P 3 odbył się bal karnawałowy. Dzieci z kl.0 a w przepięknych kostiumach świetnie się bawiły. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy, muzyka porywała do tańca. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach,pozowały do zdjęć, skosztowały słodkości w przerwie balu. Dzień był pełen pozytywnych emocji i radości ze wspólnej zabawy.

     • Gratulacje

      13.02.2024

      Gratulacje dla Franciszka Żaka z klasy vii b. Franciszek zajął ii miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym na prezentację multimedialną “Chrzest Polski". Nadmienić należy, że na konkurs nadesłano 243 prace z całej Polski. Wielkie brawa dla Franciszka Żaka ,wysiłek został doceniony

     • „Sport to zdrowie”

      11.02.2024

      Szkolny konkurs plastyczny „Sport to zdrowie”

       

                  Komisja szkolnego konkursu plastycznego „Sport to zdrowie” w składzie : Urszula Jackowska (przewodnicząca), Monika Polesiak, Urszula Zaorska, Arkadiusz Pajdosz, Ewa Wilowska (członkowie) nagrodziła i wyróżniła najlepsze prace uczniów.

      Oto oni:

       

      Miejsce I

      1. Szymon Styś kl. 4c
      2. Kalina Prudnikow, Tosia Kurdziel kl. 6b
      3. Zofia Dumała, Zuzanna Majek kl. 7b

       

      Miejsce II

      1. Franciszek Żak kl. 7b
      2. Wiktoria Stawarska, Agata Żółtowska kl. 5a
      3. Antonina Majek, Julia Sosnowska, Paulina Wroniszewska kl.4a

       

      Miejsce III

      1. Wiktoria Pokropek kl. 5a
      2. Milena Koliaducz kl. 6b
      3. Zuzia Szwala kl. 4b
      4. Klara Kruk, Marlena Siwek kl. 5a

       

      Wyróżnienia:

       

      1. Jan Matysiak kl.5c
      2. Julia Pruszyńska kl. 6a
      3. Stanisław Tarczyński kl.5c
      4. Daria Wąsala, Anna Radzilewicz, Julia Suwała, Polina Serbyenko kl.5c
      5. Jarosława Prylepina kl.7a
      6. Weronika Pawłowska kl.7a
      7. Tomasz Piórkowski kl.5a
      8. Julia Kosiorek, Gabriela Stefaniak, Weronika Dobrowolska kl.6a

       

      GRATULUJEMY!!!

     • Zimowy las w ramce

      08.02.2024

      Dnia 2 lutego w klasie 1B odbyły się niezwykłe warsztaty. Dzieci mogły wcielić się w rolę florysty i samodzielnie przygotować zimowy las w ramce. Trzeba przyznać, że pierwszaki spisały się na medal i stworzyły małe arcydzieła!

     • WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM KONKURSÓW RELIGIJNYCH

      06.02.2024

       

      Przed rozpoczęciem ferii zimowych odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla uczestników dwóch konkursów religijnych: Archidiecezjalnego Konkursu "SANTO SUBITO O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II" w XIII Edycji – Etapie szkolnym oraz Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy "PRYMAS TYSIĄCLECIA KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI" – również w Etapie szkolnym.

      Dyrektor naszej placówki, Pani Agnieszka Leja, osobiście wręczyła zasłużonym uczestnikom nagrody oraz dyplomy. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim za aktywny udział w konkursach, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Łącznie w obu konkursach wzięło udział niemal 40 utalentowanych uczestników. Nie zapomniała również wyrazić wdzięczności Radzie Rodziców za hojne wsparcie w postaci przepięknych książek, albumów i słodyczy, które zostały ufundowane dla zwycięzców.


      Wyniki Archidiecezjalnego Konkursu SANTO SUBITO O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II -

      XIII Edycja – Etap szkolny:

      Kategoria I KL.1-3
      I miejsce JAGODA SOBIECKA kl. 2a
      II miejsce ALEKSANDRA KIEŁBUS kl. 3a
      II miejsce ALEKSANDER SAWCZUK kl. 2a

      Kategoria II KL. 4-6
      I miejsce ANNA RADZILEVYCH kl. 5c
      II miejsce SZYMON STYŚ kl. 4c
      III miejsce ERYK SZATKOWSKI kl. 6a

      Kategoria III KL. 7-8
      I miejsce ZUZANNA MAJEK kl. 7b

       

      Wyniki Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy "PRYMAS TYSIĄCLECIA KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI" – Etap szkolny

      Osoby zakwalifikowane do etapu diecezjalnego:

      Kategoria I KL.4-6
      ALEKSANDRA LASOTA kl. 5c

      Kategoria II KL. 7-8
      ZUZANNA MAJEK kl. 7b
      ZOFIA DUMAŁA kl. 7b

      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział.

      Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy na etapie diecezjalnym odbędzie się w marcu 2024r.

       

      Zdjęcia: Łukasz Szuplewski klasa 8a

      Koordynator konkursów: Tomasz Lenkowski

     • Integracyjny bal w weneckich klimatach

      05.02.2024

      Wszyscy wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w przygotowanie i udział w V Piastowskim Integracyjnym Balu Karnawałowym. Patronat honorowy nad balem sprawował Pan Krzysztof Rymuza - Starosta Powiatu Pruszkowskiego i Pan Grzegorz Szuplewski - Burmistrz Piastowa. Obecni byli przedstawiciele mediów: TV Tel-Kab, Mocne Strony, Czas Piastowa. Słowa podziękowania kierujemy do Pani Wandy Przybylak - Dyrektor MOK , Pana Jacka  Ziąbskiego z  Grupy Creative oraz Pana Jarosława  Babikowskiego.

      Tegoroczny temat Balu to „Weneckie klimaty”.

      Zarówno zaproszonym Gościom, Organizatorom, jak i wolontariuszom nie zabrakło pomysłów na karnawałowe kreacje, maski, a przede wszystkim dobrą zabawę prowadzoną przez wodzireja tej imprezy. Na parkiecie królowały tańce z figurami tworzonymi spontanicznie, kółeczka, korowody i wszelkiego rodzaju pląsy jednoczące w dobrym, serdecznym klimacie wszystkich uczestników zabawy.

      Na koniec usłyszeliśmy słowa: „Do zobaczenia za rok”!