• Mobilne Planetarium

      14.11.2022

      W dniu 8.11.22r. do naszej szkoły przyjechało Mobilne Planetarium Orbitek. Dzieci z zerówek i klas 2 uczestniczył w niezapomnianej lekcji o Układzie Sloneczyny, Gwiazdozbiorach nieba północnego i Znakach Zodiaku.

     • Ślubowanie klas pierwszych

      11.11.2022

      26 października 2022r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Ślubowanie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała  bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem wychowawczyń: Barbary Przybylskiej oraz Moniki Polesiak. To emocjonujące wydarzenie jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. Podczas uroczystości dzieci doskonale zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali być  dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją  szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Leja, przyjmując 46 pierwszoklasistów do grona szkolnej społeczności.Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom, aby zawsze były dumą nie tylko dla  swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą ojczyzny.Niewątpliwie ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, a wspominany po latach będzie symbolizował miłe emocje związane z pierwsza klasą.

     • Szkolna świetlica

      11.11.2022

      Z okazji zbliżającej się 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej zapoznały się ze związanymi z tym wydarzeniami i postaciami historycznymi. Były to ciekawe zajęcia uczące postawy patriotycznej oraz szacunku do symboli narodowych. Gazetka ścienna jest zwieńczeniem tego tematu.

     • Bieg Niepodległości

      11.11.2022

      W niedzielę 6 listopada pomagaliśmy w przeprowadzeniu ostatniego w tym roku z cyklu Piastowskich
      Biegów Historycznych – Biegu Niepodległości.
      Od godz. 9:00 pracowała szóstka wolontariuszek : Zuzia, Kinga, Karolina, Ola B. Julia oraz Ania.
      Po wydaniu pakietów startowych Zuzia i Ania przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniosły flagę
      państwową oraz flagę Miasta Piastowa na maszt.
      Po ok. 16 minutach od startu na mecie pięciokilometrowej trasy biegu pojawili się pierwsi zawodnicy.
      Wszystkim uczestnikom dziewczyny wręczyły medale, składały gratulacje.
      Ogromne brawa i gratulacje zebrał nasz Pan od wf-u – Arkadiusz Pajdosz za zajęcie trzeciego miejsca w
      Biegu Niepodległości w kategorii mężczyzn oraz trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Grand Prix
      Piastowskich Biegów Historycznych.

      Zespół red. wolontariatu

     • Szkoła pamięta cz. 2

      05.11.2022

      #SZKOŁA PAMIĘTA

       

       

                  Po raz drugi, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                  Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                  Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                  Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

      Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                  Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach). Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

      Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

      1. Św. Jana Pawła II,
      2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
      3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r.

      w Twerze,

      1. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
      2. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
      3. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
      4. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
      5. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
      6. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
      7. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.

                 

                                                                                                     Zespół red. wolontariatu

       

                                                                                        

                 

     • Szkoła pamięta - cz. 1

      05.11.2022

       

      Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w przededniu świąt zadusznych klasa 6b  udała się  na krótką pieszą wycieczkę do Pruszkowa, gdzie na terenie szpitala tworkowskiego znajduje się cmentarz. Po drodze, nieopodal peronów WKD Tworki zatrzymaliśmy się przy tablicy informacyjnej, gdzie mogliśmy zapoznać się z mapą okolicy i historią szpitala, założonego w roku 1891 oraz szpitalnego kościoła z 1904 roku. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz przyszpitalny został założony w 1924 roku i od 1988 r. jest wpisany do rejestru zabytków.

      Na cmentarzu znajduje się pomnik z inskrypcją o treści „Pamięci psychicznie chorych narodowości polskiej, niemieckiej, żydowskiej, którzy w latach 1939–1944 bezimiennie spoczęli na naszym cmentarzu bądź zostali wywiezieni i zamordowani. Tworki 1992”, a  także kwatera wojenna, w której chowano między innymi żołnierzy i cywilów zmarłych w trakcie powstania warszawskiego w pobliskim obozie przejściowym Dulag 121.

      W walkach obronnych toczonych we wrześniu 1939 roku przez oddziały WP w rejonie Ożarowa, Brwinowa i Pruszkowa zostało rannych kilkuset żołnierzy. Lokowano ich m.in. w szpitalu w Tworkach. 53 spośród rannych żołnierzy zmarło i zostało pochowanych w wydzielonej części parku okalającej szpital. Dziś  jest to cmentarz wojenny 1939 r.  Znajduje się tam pamiątkowy obelisk.

      Wielu z nas było zdziwionych, że w tak niedalekiej okolicy są miejsca, które przypominają nam ważne karty naszej historii. Pamięć żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy.

      Uprzątnęliśmy wypalone znicze, zapaliliśmy nowe.

       

       

     • Wizyta w MOKu

      05.11.2022

      Dnia 27.10.22 dzieci z kl. 0A odwiedziły MOK w Piastowie gdzie obejrzały przedstawienie pt.: „ Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów NTE z Wrocławia, który był adaptacją znanej książki M. Kownackiej pod tym samym tytułem. Spektakl bardzo się dzieciom podobał. Przygody plastelinowego ludka wprowadziły dzieci w dobry nastrój, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Zaprezentowane sytuacje z życia uczniów w szkole były nie tylko dowcipne, ale też pouczające. Historia Plastusia przede wszystkim ukazuje wartość przyjaźni.

     • „Czyste powietrze i bezpieczna mobilność naszych dzieci

      03.11.2022

      Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu „Czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych dzieci” w woj. mazowieckim, finansowanego przez międzynarodową organizację Clean Air Fund. 

       

      Nasza szkoła została zakwalifikowana   do udziału w projekcie „Ulica Szkolna”, który będzie realizowany w pięciu wybranych szkołach województwa mazowieckiego, a jego celem jest opracowanie planów poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa ruchu drogowego w wybranych gminach. W tym celu zostaną przeprowadzone badania jakości powietrza oraz ocena gęstości i rodzajów ruchu drogowego wokół wybranych szkół. Wyniki badań i materiały edukacyjne posłużą do zwiększenia świadomości nt. zanieczyszczenia powietrza oraz wpływu indywidualnych zachowań i otaczającej lokalnej społeczności na codzienność i przyszłość ich pociech. Projekt będzie realizowany przy współpracy z lokalnym samorządem i biznesem.

     • ZABAWA SZTUKĄ

      03.11.2022

      W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 dzieci uczęszczające do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Przewodnikami po świecie sztuk plastycznych będą Leo i Lisa. Pierwsze zadanie ,,TWAL", czyli malowanie linią/myślenie linią, już za nami. Oto wyniki naszej pracy.

     • Konferencja prasowa z bohaterami powieści J. Vernea

      27.10.2022

      25 października odwiedzili naszą Szkołę bohaterowie powieści Juliusza Vernea: Phileas Fogg, Jan Obieżyświat, pani Auda i inspektor Fix.

      Goście zostali mile przyjęci zarówno przez dziennikarzy jak i zebranych czytelników.Konferencję poprowadziła pani Monika Szuplewska.

      Pytania były zadawne przez przedstawicieli Daily Telegraph, Timesa, Standarda, Morning Chronicle, Polsatu, TVN24 3000 i RMF FM.Dotyczyły one podróży, przygód i znajomości.Uczniowie powtórzyli sobie treść lektury W 80 dni dookoła świata, przypomnieli sobie osobliwości odwiedzonych krajów i zwiększyli wiedzę o kulturze, zwyczajach omawianych państw z czasów XIX w.

     • Jesienne sprzątanie Piastowa

      25.10.2022

      Nasza szkoła brała udział w akcji ‘’ Jesienne sprzątanie Piastowa’’. Reprezentowała nas klasa 7a.
      Akcja  wspierana była przez firmy Partner Gospodarka Odpadami oraz Leroy Merlin Połczyńska, które ufundowały worki i gadżety reklamowe dla uczestników.
      Swoim udziałem w akcji chcieliśmy propagować zaangażowanie w sprawy społeczne naszego Miasta i wrażliwość na estetykę otoczenia.

     • „Bitwa warszawska 1920 r. – warsztaty dla szkół”

      23.10.2022

      Klasy 5a,6b,7a, 8a i 8c brały udział w projekcie dofinansowanym z budżetu powiatu pruszkowskiego „Bitwa warszawska 1920 r.

      Uczniowie  pracowali w małych zespołach, gdzie dzięki zaangażowaniu i współpracy wspólnie rozwiązali różnorodne zadania i docelowo przygotowywali plan obrony Warszawy. Drużyny musiały m.in. odczytać zaszyfrowane wiadomości, dopasować zdjęcia postaci do nazwisk, ułożyć chronologicznie ważne wydarzenia związane z historią Polski.

      Poziom trudności zadań był dopasowany do wieku uczestników. Podczas zajęć uczestnicy poznali takie postacie jak: Józef Piłsudski, Józef Haller, gen. Tadeusz Rozwadowski, Wincenty Witos,  Aleksandra Zagórska, gen. Maria Wittek, Wanda Gertz, czy por. Jan Kowalewski, który złamał sowieckie szyfry podczas wojny z bolszewikami i jest głównym bohaterem naszego spotkania.

      Łącząc naukę i zabawę, przybliżyliśmy uczniom wiedzę na temat bitwy uznanej za 18 przełomową bitwę w historii świata. 

       

       

       

     • Wycieczka 0B

      23.10.2022

      Dzieci z grupy 0b uczestniczyły w wycieczce pt. ,,Bajki i legendy warszawskie". W trakcie spaceru po Starym Mieście, dzieci dowiedziały się m.in. skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa i dlaczego wizerunek syreny widnieje w jej herbie, czego pilnowała Złota Kaczka i dlaczego Bazyliszek był taki straszny.

     • SP3 w Mandorii

      23.10.2022

      18 października 2023 r klasy trzecie i czwarte uczestniczyły w wycieczce do parku rodzinnej rozrywki Mandoria. Celem wycieczki było upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizyczno-ruchowej. W Mandorii czekały na naszych uczniów wspaniałe karuzele i emocjonujące przejażdżki roller-coasterami, gigantyczna zjeżdżalnia, galeon, strzelnica, szalupy i wiele innych atrakcji. Ten dzień wszyscy będą wspomonać z uśmiechami na twarzy i przeżyciami zachowanymi w pamięci i na zdjęciach.

     • Wolontariat w roku szk. 2022/2023

      14.10.2022

       

       

      Z początkiem września rozpoczęliśmy rekrutację do grupy szkolnego wolontariatu.

      Zebrała się nas grupa licząca 52 uczniów.

      Pierwsze zadanie podjęliśmy 11 września, pomagając w przeprowadzeniu jednego

      z Piastowskich Biegów Historycznych pn. Bieg Obrońców Ojczyzny na dystansie 1939 m.

      W tym dniu w pracę były zaangażowane uczennice klas ósmych : Iga, Amelia Hańczyc, Kinga, Karolina Chałupka, Asia, Magda, Karolina Jędrzejczak oraz Oliwia.

      24 września kolejna grupa wolontariuszy podjęła się wspomagania organizacji

      i przeprowadzenia rywalizacji sportowych na XXI Piastowskiej Olimpiadzie Niepełnosprawnych.

      Na stadionie MOSiR-u pracowali:

      Maciek Chmielewski, Józek Szmit, Ignacy Kazimierski, Iga Chomiak, Amelia Hańczyc, Kinga Kurek oraz Karolina Chałupka.

      2 października pomagaliśmy w przeprowadzeniu kolejnego z Piastowskich Biegów Historycznych tj. Biegu Powstańczej Warszawy. Trasa licząca 10 km wiodła przez ulice Piastowa, Pruszkowa oraz teren Muzeum Dulag.

      Wolontariusze wydawali pakiety startowe, wręczali medale wbiegającym na metę, odpowiedzialni byli za podniesienie flagi na maszt przed rozpoczęciem biegu, rozdawali wodę

      i owoce na trasie biegu, dopingowali zawodników.

      Grupę dwunastu wolontariuszy stanowili: Janek, Igor, Gabrysia Płachecka, Iga, Magda, Basia, Ola Brysiak, Oliwia, Kinga, Łukasz, Sebastian oraz Mikołaj.

       

      Foto www.piastow.pl Krzysztof Selerski

     • Pamiętamy...

      10.10.2022

      PAMIĘTAMY… Ten napis, umieszczony jako element dekoracji, chyba najlepiej oddaje sens naszych corocznych spotkań w dniu Święta Szkoły. Pamiętaliśmy, pamiętamy

      i będziemy pamiętać o patronach naszej Szkoły – Bohaterach Powstania Warszawskiego.

      W tym roku już 78 rocznica wybuchu i tragicznego zakończenia Powstania…Patriotyczna postawa i bohaterstwo uczestników, w tym dzieci, a także ludności cywilnej, okupione śmiercią, kalectwem, wygnaniem ze stolicy, wysłaniem na przymusowe roboty lub do obozów śmierci – dziś to wszystko woła do nas: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

      Takie było przesłanie naszego tegorocznego apelu. W ciszy i skupieniu obejrzeliśmy montaż wierszy, fragmentów wspomnień i powstańczych piosenek przygotowany przez uczniów – od zerówkowiczów do ósmoklasistów. Dla wielu z nas było to naprawdę głębokie przeżycie. Dziękujemy…

      Dziękujemy też za podzielenie się swoimi refleksjami Pani Burmistrz Marii Makowskiej oraz Pani Dyrektor Agnieszce Lei.

      Do zobaczenia za rok. Pamiętajmy o Powstańcach…