• 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

      02.08.2022

      W tym roku 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się z 80. rocznicą utworzenia Armii Krajowej.Obchody, tych tak bardzo ważnych wydarzeń dla Polaków, rozpoczęliśmy 31 lipca Mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odprawionej w intencji powstańców i ludności cywilnej walczącej Warszawy.1 sierpnia kontynuowaliśmy uroczystości. Tuż przed Godziną W wprowadzono licznie przybyłe Poczty Sztandarowe. Zawyły syreny, rozbrzmiały dzwony kościelne, zaśpiewano Hymn Narodowy.Głos zabrały panie: Agnieszka Leja dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Maria Makowska zastępca burmistrza Piastowa. Złożone zostały kwiaty.Uczniowie Trójki zapalili Znicz Pamięci, którego ogień będzie podtrzymywany przez 63 dni, czyli tak długo jak trwało powstanie.Jest to już wieloletnią tradycją, którą pielęgnuje społeczność szkolna.Zaraz po części oficjalnej, rozpoczął się koncert zespołu wokalno - aktorskiego Sonanto, który cieszył się zainteresowaniem dużej grupy piastowian i gości.Usłyszeliśmy m. in.:Sanitariuszkę Małgorzatkę,Warszawskie dzieci,Chłopcy z AK,Pałacyk MichlaMatko o twarzy jak polska ziemia czarnej,Deszcz jesienny, deszcz,Mała dziewczynka z AK.

      Co usłyszymy za rok? Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne obchody, by zgodnie z pragnieniem Adama Asnyka, zacytowanym na zakończenie tegorocznych obchodów przez panią Agatę Korczak przewodniczącą Rady Miejskiej w Piastowie, dbać o naszą Wolność:"Lecz nie przestańmy czcić świętości swoich i przechowywać ideałów czystość. Do nas należy dać im moc i zbroje, by z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość."

      Zdjęcia wykonane przez Łukasza i Kacpra Szuplewskich.

     • UWAGA WŚCIEKLIZNA

      08.07.2022

      UWAGA WŚCIEKLIZNA!

      Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu,  atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt.

      Na terenie województwa mazowieckiego odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich ( lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren) oraz u zwierząt towarzyszących (psy i koty)

      Zachowaj ostrożność !

      Nie zbliżaj się do dzikich i bezpańskich zwierząt !

      W przypadku pogryzienia zgłoś się niezwłocznie do lekarza!

      Coroczne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe!

      Objawy wścieklizny:

      • nadpobudliwość, niepokój i gorączka.
      • zmiana zachowania zwierzęcia -spokojne staje się agresyjne i nerwowe, a nieposłuszne – ciche i uległe.
      • wylizywanie miejsce pogryzienia, silny świąd, drapanie, a nawet wygryzanie.
      • nerwowości, agresja, wzmożone reakcje na  światło i dźwięk, zjadanie niejadalnych przedmiotów

      Rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny ( z późniejszymi zmianami) określa:  obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny oraz nakazy i zakazy na tym obszarze.                                                                                                   

      NAKAZY:

      1)  trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów
      w zamknięciu;

      2) pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

      3) szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia

      ZAKAZY:

      1)  organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;                                             

      2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i naganki na zasadach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii”.

       

      Powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny

      WIĘCEJ INFORMACJI UZYSKASZ U POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII

     • Akcja #ZDROWOROSNA 2022  OGRODOWY SUPERBOHATER!

      28.06.2023

      W tym roku dzieci z klasy 2b wzięły udział w I edycji Akcji edukacyjnej  #ZDROWOROSNA. Celem akcji jest popularyzacja wiedzy oraz aktywizowanie działań w zakresie samodzielnej uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Dodatkowym celem jest pokazanie, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również wspaniała zabawa. Zajęcia te propagują także kreatywny sposób kształtowania u wychowanków postawy proekologicznej i zamiłowania do roślin.Najpierw uczniowie wykonali ilustrowaną instrukcję sadzenia koperku, a następnie przeszli do praktycznego działania. TO BYŁA ŚWIETNA ZABAWA!

     • ,,Dzieje mojego miasta" Edycja I: Historia mojej szkoły w dziejach Piastowa

      15.06.2022

       10 czerwca odbyła się uroczysta gala w Miejskim Ośrodku Kultury,na którą zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami. Uczniowie odebrali nagrody za zajęcie czołowych miejsc w  międzyszkolnym konkursie literacko-plastycznym ,,Dzieje mojego miasta. Edycja I: Historia mojej szkoły w dziejach Piastowa zorganizowanym z okazji 70-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Laureaci tego konkursu to: Julia Sosnowska kl. 2a - I miejsce w kategorii klas 1-3, Antonina Rutkowska kl. 8b - II miejsce w kategorii klas 7-8, Nina Wasilewska kl.  2a- nagroda specjalna Antonina Majek kl. 2a - nagroda specjalna. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy wykonania pięknych prac i wspaniałych wyników w konkursie. Brawo!

      Joanna Filoniuk

     • Wycieczka szlakiem baśni i legend po Warszawie

      08.06.2022

      Wycieczka szlakiem baśni i legend po Warszawie

      Klasy czwarte, jak co roku o tej porze, pojechały do stolicy, by powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę w zakresie baśni i legend warszawskich.

      Oprócz przekazywania treści omawianych lektur szkolnych na lekcjach języka polskiego przewodnik nie szczędził wiedzy z historii. Uczniowie z łatwością nawiązali kontakt z p. Jerzym Warchałowskim - przewodnikiem, potrafili odpowiadać na zadawane przez niego pytania, wykazali się cierpliwością i zostali nagrodzeni chwilą relaksu na placu zabaw przy ulicy Kamiennej Schodki, blisko ogrodów zamkowych.

      To były zapewne niezapomniane chwile dla wszystkich dzieci, niektóre z nich nie znały tej starej części Warszawy...

      Słowa jednej z dziewcząt oddały pełną opinię o Starówce - "Jaka Warszawa jest piękna".

     • Najmłodsi na "Mazowszu"

      01.06.2022

      Dnia 25 maja dwie grupy z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w pięknym przedstawieniu zespołu Mazowsze. Dzieci mogły podziwiać również folklor innych regionów Polski.Wspaniałe występy tancerzy i tancerek zespołu w pięknych regionalnych strojach zachwyciły młodych widzów.