• Konferencja prasowa z bohaterami powieści "W 80 dni dookoła świata " Julisza Verne'a

      26.10.2023

      25 września br. odwiedzili uczniów klasy 5c bohaterowie powieści "W 80 dni dookoła świata " Juliusza Verne.

      Wszyscy zostali serdecznie powitani w naszej szkole. Nawet uczniowie innych klas byli zainteresowani postaciami z XIX wieku. Wszyscy mieli szansę z nimi porozmawiać w czasie przerw międzylekcyjnych na tematy związane z podjętym przez Phileasa Fogga zakladem, podróżą pociągiem, statkiem, saniami i na słoniu. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się uczucie zawiązane w czasie niebezpiecznej drogi między Audą i głównym bohaterem.

      Dziennikarze z Daily Telephgraph, Timesa, Morning Chronicle, ale też Czasu Piastowa, Radia RMF, Zet i Polskiej Telewizji Publicznej przygotowali mnóstwo pytań do zaproszonych gości.

      Jan Passpartout, czyli Obieżyswiat w swoich wypowiedziach zwracał szczególną uwagę na przyjaźń, jaka zaistniała między nim a panem Foggiem oraz czas i spokój, o których marzył przed podjęciem służby w Londynie, a o których mógł zapomnieć przy boku przyjaciela.

      Inspektor Fix przyznał się do popełnienia błędu w ocenie sytuacji. Na konferencji w obecności dziennikarzy przeprosił za swoje zachowanie i zbyt pochopne wydanie opinii.

      Auda potwierdziła miłość do Phileasa Fogga i wdzięczność za uratowanie życia. Wydawało jej się przez całą podróż, że

       

      była ciężarem dla męża i Jana. Po powrocie i ślubie zapewne wynagrodzi mężowi wszelkie troski, jakie mu ciążyły.

      Główny bohater na koniec spotkania dał radę wszystkim potencjalnym podróżnikom dżentelmenom, że powinni dokładnie planować swoje wyprawy i nigdy nie dać ponieść się emocjom.

       

      Na tym spotkanie z bohaterami powieści zakończono.

     • Lekcja holenderska

      26.10.2023

      Uczniom klas IV, przygotowującym się do egzaminu na kartę rowerową, niestraszna była jesienna pogoda.  Ubrani w przeciwdeszczowe kurtki i kaski trenowali manewry na drodze. Pierwsze próby samodzielnej jazdy rowerem w terenie wypadły  wspaniale!

     • Poznaj Polskę na Sportowo - etap wojewódzki

      24.10.2023

      W sobotę 21 paźdźernika Karol Sosnowski, Artur Bartoń i Michał Dumała wzięli udział w wojewódzkim finale konkursu o historii piłki nożnej w Polsce. Chłopcy wykazali się bardzo dużą wiedzą piłkarską. Na tym etapie pytania były znacznie trudniejsze a najlepiej wypadł Karol, który zajął 4 miejsce. Do wygranej zabrakło mu tylko jednej prawidłowej odpowiedzi. Gratulujemy całej trójce i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej.

     • Zabawa sztuką

      20.10.2023

      Działamy! W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przystąpili do realizacji ogólnopolskiego projektu ,,Zabawa sztuką". Pierwsze zadanie polegało na udostępnianiu społeczności szkolnej tablicy z zadaniem ,,Działamy!" Propozycja była następująca: ,,Namalujmy wspólnie jesienne drzewo. Przyłącz się do akcji i domaluj swój fragment dzieła". Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w to działanie, którego efekt można podziwiać na tablicy ściennej przy świetlicy .

     • Zdrowo jemy!

      18.10.2023

      Uczniowie klasy 1B postanowili zrobić jedną z najlepszych rzeczy, jakie można uczynić dla swojego zdrowia, dostarczyli swojemu organizmowi witamin, błonnika i przeciwutleniaczy. A to wszystko za sprawą własnoręcznie przygotowanych  sałatek owocowych. Odpowiednio dobierali  ilość i rodzaj owoców, tak, aby  półmiski wyglądały wspaniale,  cieszyły podniebienie a przede wszystkim były zdrowe. Nie straszne im było krojenie twardych jabłek, obieranie pomarańczy czy bananów, maliny i borówki same wskakiwały do półmisków a niekiedy od razu do buzi. Brzoskwinie i gruszki aż się prosiły aby je szybko pokroić i wrzucić do miski. Radości było co nie miara!

     • Warsztaty w Muzeum Literatury

      18.10.2023

      Nasi czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych w Muzeum Literatury w Warszawie. Zajęcia były poprowadzone w sali ekspozycji poświęconej Adamowi Mickiewiczowi, a oparte na tekście tegoż autora pt. "Przyjaciele". Najpierw była próba z czytanym tekstem, następnie improwizacja scenki i nauka wygłaszania roli, aż po "wystawienie na scenie" bajki. Dzięki tworzeniu "żywej" scenografii, prezentowaniu tekstów, było wiele śmiechu i zabawy. Po "zabawie" w teatr odbył się spacer po salach muzeum z ciekawymi eksponatami i opowieściami o życiu i przyjaźniach A. Mickiewicza. Nie zabrakło też spaceru po warszawskiej Starówce oraz wspólnym drugim śniadaniu w pewnym miejscu...

       

       

       

     • Praca

      18.10.2023

      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie od zaraz zatrudni pracownika w charakterze pomoc nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu. Więcej informacji w sekretariacie szkoły.

     • Spotkanie z behawiorystkami i ich psem „Skwarkiem” w świetlicy

      17.10.2023

      Podczas środowych zajęć świetlicowych 11.10.2023r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dwóch behawiorystek Pani Darii oraz Pani Eweliny dzieci miały okazję poznać zasady pracy z psem. Zostały im przekazane podstawowe zasady właściwego stosunku do zwierząt, opieki oraz pomocy. Bezpośredni kontakt z wyszkolonym psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psem, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać we własnym domu ze swoim pupilem. Panie behawiorystki kładły duży nacisk na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także żywe stworzenie które może być potencjalnym zagrożeniem. Dzieci uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, oraz się zachować i bronić w razie potencjalnego ataku. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Oczywiście są również relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż towarzystwo psa i obserwowanie jak radośnie merda ogonem na widok człowieka. Team behawiorystek na czele z „Skwarkiem” zapowiedział, że jeszcze nie raz nas odwiedzi, a my już wypatrujemy kolejnego spotkania! DZIĘKUJEMY!!!

     • "Poznaj Polskę na Sportowo"

      13.10.2023

      13.10.2023r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu wiedzy z piłki nożnej. Najwięcej punktów zdobył Michał Dumała z klasy 5b, 11 na 11 możliwych w czasie 60 sekund. Gratulujemy wszystkim chłopcom dobrych wyników i mamy nadzieję na awans do kolejnego etapu.

      Za konkurs odpowiadał p. Pajdosz.

     • Święto Szkoły- dzień inny niż zwykle!

      10.10.2023

      W tym roku 5 października,  w poprzednich latach w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, obchodziliśmy Święto naszej Szkoły.

      Być może tak miało być- w rocznicę bitwy pod Kockiem z 1939 roku zorganizowano uroczystości.

      Zaczęło się od Mszy świętej w intencji społeczności szkolnej i tych, co zginęli w Powstaniu Warszawskim, odprawionej w kościele pw. Św. Michała Archanioła przez ks. Dariusza Partykę- proboszcza w/w parafii, w obecności uczniów,  nauczycieli i najbliższych wychowanków Trójki skupionych przed ołtarzem przy sztandarze szkolnym.

      Druga część oficjalnej uroczystości odbyła się przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy Szkole Podstawowej nr 3. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: p. Maria Makowska- zastępca burmistrza, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych,  przedszkoli, ks. Dariusz Partyka,  uczniowie i ich rodziny. Odczytany został Apel Pamięci,  zabrały głos: pani Agnieszka Leja- dyrektor Szkoły,  pani Maria Makowska.

      Złożono przed pomnikiem kwiaty I zapalono Znicz Pamięci.

      Na część artystyczną zaproszono wszystkich do sali gimnastycznej. Było to Spotkanie z poezją Polski Walczącej kojarzonej z czasem Powstania Warszawskiego,  bo przeplatającej się z fragmentami z Dziennika Tadeusza Dziera „Myśmy tu zawsze byli...”

      Był czas na refleksję,  uśmiech i łzy, wszystko w umiarze.

      Młodzież przypomniała słowa gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego nt. motywów podjęcia decyzji o powstaniu.  Uświadomiła sobie i innym lub po prostu przypomniała, że o walce zdecydowano dużo wcześniej niż przed 1 sierpnia ’44.,  że walczono nie tylko z karabinem w ręce,  ale też słowem,  które  5 października skierowała do słuchaczy.

      Uczniowie zaprezentowali poezję Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Stroińskiego, Władysława Broniewskiego, Józefa Czechowicza, Jerzego Zagórskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Jana Miernowskiego i Leopolda Staffa.

      Wydeklamowano również wiersze wystawione w Konkursie Poetyckim zorganizowanym w sierpniu 1944 przez żołnierzy III Rejonu VI Obwodu AK Praga, które zdobyły pierwsze trzy miejsca. Zwrócono uwagę, że autorzy podpisani byli jedynie pseudonimami: Ultor 693, Dan 693 i Eug.690. Utwory docenione przez jury Konkursu to: „1 sierpień 1944”, „Przyśniła się dzieciom Polska” oraz „Żołnierzom 690 zgrupowania”.

      Niesamowite wrażenie zrobił występ jednej z uczennic, która zaśpiewała utwór „Warszawo ma” Andrzeja Własta.

      Święto Szkoły zakończył o 17.00 Wieczór Poezji Polski Walczącej,  który był kumulacją wiedzy historycznej i literackiej. Publiczność zgromadzona w sali nie szczędziła braw młodym artystom.

      Łzy płynęły nie tylko opiekunom, rodzicom, ale i uczniom.

      Ważne,  że „ozwało się Alleluja w Galilei, i oboje anieli po kolei, potem salwa rozległa się głucha...”, bo to dało optymistyczne zakończenie czasu bardzo tragicznego dla Polski.

      Przemówienie końcowe należało do p.Agnieszki Lei- dyrektor Szkoły i p. Grzegorza Szuplewskiego burmistrza Piastowa.

      5 października społeczność szkolna i wszyscy zaproszeni goście oddali  to, co należne Bohaterom Powstania Warszawskiego- cześć i chwałę.

      CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

      CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

     • Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”

      08.10.2023

      Uczniowie z grupy 0a i 0b w obecnym roku szkolnym biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Gramy zmysłami”. Projekt trwa od października do maja. W każdym miesiącu będzie realizowany inny temat, koordynatorem w szkole jest pani Magdalena Mazurczak. Pod jej okiem uczniowie będą poznawali świat i stymulowali zmysły podczas zabaw oraz kształtowały świadomość własnego ciała. W październiku temat to sensoryczny tor przeszkód.

     • Piastowska Liga Szkolna

      04.10.2023

      W dniach 03-04.10.2023r. odbyły się pierwsze zawody w ramach Piastowskiej Ligi Szkolnej. Był to turniej piłki nożnej klas starszych. We wtorek chłopcy wywalczyli 3 miejsce, natomiast w środowe popołudnie nasze dziewczęta nie miały sobie równych i zajeły pierwsze miejsce. 

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz naszym nauczycielom w-f.

     • Mural ilustrujący Akcję Bojową „Kutschera” odsłonięty

      03.10.2023

      Był 1 lutego 1944 roku, godz. 9.08. Ostatnie chwile życia Franza Kutschery, niemieckiego zbrodniarza, generała SS i policji dowodzącego tymi formacjami w Generalnym Gubernatorstwie. W perfekcyjnie zaplanowanej i przeprowadzonej w Alejach Ujazdowskich akcji bojowej zginął w od kul żołnierzy oddziału specjalnego „Pegaz” Kedywu Armii Krajowej (wcześniej „Agat”) ponurej sławy „kat Warszawy” odpowiedzialny za śmierć wielu mieszkańców stolicy rozstrzeliwanych każdego dnia na jej ulicach. Mural autorstwa Jarosława Babikowskiego  przedstawia kulminacyjny moment akcji przeprowadzonej 1 lutego 1944 roku. O okolicznościach tamtego wydarzenia informuje integralnie związana z muralem tablica, na której umieszczone zostały wizerunki uczestników akcji, wśród nich dwóch osób szczególnie związanych z Piastowem – Zbigniewa Gęsickiego „Juno” i Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej „Kamy”. Dzieło plastyczne powstało na północnej ścianie kamienicy przy ul.Z.Gęsickiego 3, gdzie wcześniej wmurowana została tablica upamiętniająca postać bohatera, patrona ulicy i Szkoły Podstawowej nr 5 w Piastowie. Mural powstał dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu „MurAle historia Wojska Polskiego” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Wniosek w ramach konkursu zgłoszony został przez Mazowiecką Wspólnotą Samorządową przy współpracy z Miastem Piastowem.

      Uroczystość odsłonięcia odbyła się 27 września, w 84. rocznicę powstania w oblężonej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski - pierwszej organizacji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości uczestniczyły delegacje z pocztami sztandarowymi piastowskich szkół i organizacji społecznych, licznie zgromadzona młodzież i goście: Pan Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, Pan Zdzisław Sipiera, Poseł na Sejm RP, Pan Mariusz Ołdak, Dyrektor Archiwum Akt Nowych, Andrzej Kryński z Biura Edukacji Narodowej warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Jarosław Babikowski, autor muralu oraz przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, PP Łukasz Malczyk, Paweł Dąbrowski, Piotr Jądrzyk i Dominik Łężak, Pan Zdzisław Brzeziński reprezentujący Zarząd Powiatu Pruszkowskiego oraz Pani Wanda Przybylak, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Władze Miasta Piastowa reprezentowali Burmistrz Grzegorz Szuplewski i Pani Wiceburmistrz Maria Makowska. Po zakończeniu części oficjalnej Pan Andrzej Kryński przeprowadził multimedialną lekcję historii dla młodzieży. Odbyła się ona w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Ofertę wydawniczą książek historycznych przedstawiła społeczności szkoły Centralna Biblioteka Wojskowa.

      Więcej zdjęć na stronie miasta www.piastow.pl

     • W Muzeum Powstania Warszawskiego

      02.10.2023

      27 września, na kilka dni przed Świętem Szkoły, czwartoklasiści odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcja historii, której temat brzmiał"Kim byli Powstańcy?" rozpoczęła się w Sali Małego Powstańca. Pani Przewodnik przekazała solidną porcję wiedzy o przyczynach i dziejach Powstania. Po wstępie grupa udała się na ekspozycję z częścią wystawy dostosowanej do tematu lekcji oraz wieku odbiorców. Na koniec ponownie uczniowie spotkali się w sali edukacyjnej w celu podsumowania zajęć, a efektem tego była indywidualna praca plastyczna. Opiekunowie klas czwartych

     • Światowy Dzień Jabłka-1B

      29.09.2023

      Ach! Cóż to był za wspaniały dzień...

      Dnia 28.09 w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Jabłka . Uczniowie z klasy 1B przygotowali dla całej społeczności szkolnej pyszne, soczyste jabłka. W tym dniu odwiedzili na lekcjach starszych i młodszych kolegów, rozdając wszystkim zdrową przekąskę. 

      Jabłka rozeszły się w ekspresowym tempie(a nie było ich wcale mało, bo ponad 150kg!), każdy uczeń czy pracownik szkoły gdy tylko spróbował słodkiego smaku, od razu sięgał po następne :)

      Na zdrowie!

      Klasa 1B

     • Konkurs wiedzy o piłce nożnej

      27.09.2023

      Zapraszam do wzięcia udziału w Konkursie wiedzy o piłce nożnej. 

      W konkursie wiedzy w roku 2023 udział biorą uczniowie szkół podstawowych urodzeni w latach 2009-2015. Uczniowie zostaną podzielni na dwie kategorie wiekowe:

      Kategoria I: uczniowie urodzeni w latach 2013-2015
      Kategoria II: uczniowie urodzeni w latach 2009-2012
      Chłopcy i dziewczynki rywalizują w osobnych grupach.

      Zgłoszenia przyjmuję do 2 października (poniedziałek). Proszę przynieść uzupełnione kartę zgłoszeniowa:
      https://pzpn.pl/public/system/files/site_content/1020/5568-KARTA%20UCZESTNIKA%20KONKURSU%20WIEDZY%20O%20PI%C5%81CE%20NO%C5%BBNEJ.pdf

      Więcej informacji na stronie:

      https://pzpn.pl/federacja/poznaj-polske-na-sportowo/konkurs-wiedzy-o-pilce-noznej

      Zakres pytań: https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka
      Zapraszam do uczestnictwa Arkadiusz Pajdosz