• Sportowe zmagania

      30.11.2023

      Zespół dziewcząt z klas siódmych i ósmej dzielnie walczył w zawodach koszykówki w ramach Piastowskiej Ligi Szkół. Udało się zająć miejsce tuż za podium, lecz zaangażowanie w grę na boisku i siła walki dziesiątki dziewcząt była imponująca.Na boisku grały: Milena, Róża, Gabrysia, Wiktoria L, Wiktoria W, Maja, Zuzia, Ania, Zosia oraz Oliwia. Dziękujemy podopiecznym zawodniczkom Pana J. Pastusiaka za dostarczenie tak wielu emocji sportowych. Kolejnego dnia do rozgrywek przystąpili chłopcy, którzy po dwóch bardzo cięzkich meczach zajeli 3 miejsce. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom.

     • Bombka zrobiona techniką Millefiori - klasa 1B

      30.11.2023

      Warsztaty robienia bombek techniką Millefiori przeszły moje najśmielsze oczekiwania. 

      Dnia 29.11.2023r. uczniowie klasy 1B wraz z rodzicami zrobili przepiękne ozdobny na choinkę w postaci bombek. Pracy przy wałkowaniu, cięciu plasteliny było dużo, ale efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich. Choć ciężko było pierwszakom rozstać się z ich pracami, jednak każdy z nich ma wspaniałe serduszko i ofiarował swoją bombkę na kiermasz świąteczny, organizowany przez świetlicę szkolną .

     • Dzień pluszowego misia

      28.11.2023

       

      „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” – to słowa polskiej autorki książek dziecięcych Heleny Bechlerowej, z którymi trudno się nie zgodzić.

       

      Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.

       

      Chciałybyśmy  przybliżyć Wam jedną z historii o pluszowym misiu , dotyczącą prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

       

      Pluszowy Miś -25 listopada obchodzi swoje święto. Z pewnością jest to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa, dlatego Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolna do wspólnej zabawy. Uczniowie przynieśli ze sobą ulubionego pluszaka , oraz przywdziali stroje dające poczucie komfortu, kojarzące się z relaxem i odpoczynkiem.

      Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na zdjęciach… :-)

       

      Pozdrawiamy serdecznie ,

      opiekunowie SU ,

      Magdalena Ługowska

      Dorota Kowalska-Paszko

       

       

       

     • Big Brain Academy

      28.11.2023

       

      Po raz kolejny w listopadzie, Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do udziału

      w zabawie pt. „Big Brain Academy”.

       

      Konkurs polegał na rozwiązaniu dwudziestu jeden logicznych i matematycznych zagadek ( testy IQ) rozwieszonych w różnych częściach budynku szkolnego.

       

      Cieszymy się ,że zabawa sprawiła Wam wiele radości ,a w  poszukiwaniu rozwiązań łamigłówek mieliście szansę pobudzić do działania swoje neurony oraz synapsy - dlatego z pewnością reaktywujemy konkurs również w przyszłym roku szkolnym.

       

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy refleksu, skupienia oraz wyjścia poza schemat szablonowego myślenia ...

       

      Dziękujemy również  Radzie Rodziców, za ufundowanie nagród uczestnikom zabawy.

       

      Pozdrawiamy,

       

      Zespół Samorządu Uczniowskiego

       

       

      p.s.

      w załączeniu link do ciekawego video ,który pomoże Wam również usprawnić umiejętności językowe :-)

       

      https://youtu.be/JiTz2i4VHFw

     • Przyjaciel - Miś

      27.11.2023

      W piątek 24 listopada oddziały przedszkolne obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły że swoim małym lub dużym przyjacielem-misiem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Na początku dzieci przedstawiły swoje pluszaki i opowiedzialy ich historię. Z zaciekawieniem wspólnie obejrzały filmy o misiach,,Miś Colargol", ,,Miś Uszatek" . Dzieci czekała słodka niespodzianka-żelkowy miś.Ten dzień był pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. 😊

     • Kino Przedszkole

      27.11.2023

       23 listopada oddziały przedszkolne wybrały się do kina na zajęcia edukacyjne związane z udziałem w projekcie Kino Przedszkole. Temat spotkania,,Nie zawsze muszę być najlepszy" uświadomił dzieciom, że zawsze warto się starać, uczciwie pracować, ale nie zawsze musimy wygrywać. Najważniejsza jest współpraca i wytrzymałość w dążeniu do celu. Możemy być dumni z siebie, gdy mamy poczucie dobrze wykonanego zadania. Pani Prowadząca spotkanie starała się tę prawdę uświadomić dzieciom na różnych przykładach. Pogadanki poparte były również ciekawymi filmikami edukacyjnymi.

     • Serwis rowerowy

      27.11.2023

      25 listopada uczniowie klas czwartych odbyli kolejną lekcję w ramach projektu "Karta rowerowa dla Mazowsza.Pruszków", którą  poprowadził pan Adam Sobieraj, prezes fundacji "Drogi Mazowsza".  Lekcja dotyczyła serwisowania rowerów. Dzieci miały okazję utrwalić sobie elementy budowy roweru. Nauczyły się jak sprawnie i szybko zdejmować oponę i zmieniać uszkodzoną dętkę. Uczniowie mieli wiele pytań, pan Adam na wszystkie skrupulatnie odpowiadał. To była bardzo cenna lekcja dla uczniów, którzy już niebawem będą zdawać egzamin na kartę rowerową. 

     • Koncert Disneya

      23.11.2023

      Uczniowie klasy 1B wybrali się na koncert Disneya. Przywitał ich Olaf, uroczy bałwan z " Krainy lodu". Następnie na scenę wkroczyły księżniczki oraz książęta z przeróżnych bajek Disneya. Przy dźwiękach przepięknych, śpiewanych na żywo, piosenek dzieci przenosiły się w świat wyobraźni. Uczniowie mieli również okazję zatańczyć i zaśpiewać z Elzą. To było wspaniale wydarzenie!

      A żeby tego było mało, wracając do szkoły, dzieciaki stoczyły bitwę na śnieżki z pierwszego w tym roku śniegu! Było dużo radości!

     • Dziadek do orzechów w teatrze

      22.11.2023

      Klasy czwarte pod opieką wychowawców p. Urszuli Zaorskiej, Moniki Żurawskiej, Katarzyny Fraj oraz p. Tomasza Lenkowskiego i Arkadiusza Pajdosza odwiedziły warszawski teatr Baj. Przedstawienie pt. "Dziadek do orzechów " zrobiło wrażenie. Wycieczka zakończona została posiłkiem. Humory dopisały, co najlepiej obrazują zdjęcia.

     • Kreatywni z IV b

      22.11.2023

       Uczniowie klasy IV b w ramach projektu związanego z omawianą lekturą pt. ,,Akademia pana Kleksa" autorstwa Jana Brzechwy wykonali prace, które zostały zaprezentowane na wystawie w naszej szkole. Są to makiety Akademii oraz rysunki niezwykłego nauczyciela, który w niej nauczał. Autorzy prac wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami artystycznymi. Brawo klasa IV b!

     • Konkurs plastyczny ,,Barwy jesieni"

      22.11.2023

      Konkurs plastyczny ,,Barwy jesieni" zorganizowany przez nauczycielki kl. 0a dedykowany był dzieciom z zerówek. W piątek 17.11.23 r. nastąpiło rozstrzygnięcia konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród, które sprawiły małym artystom wiele radości. Dzieci wykonały piękne prace, wykazały się wyobraźnią i kreatywnością przy ich tworzeniu. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

     • Piernikowy zawrót głowy

      21.11.2023

      We wtorek 14.11.23 klasa 0a odwiedziła cukiernię ,, Olczak i syn" w Piastowie. Dzieci mogły zwiedzić cukiernię, jej zaplecze, poznać pracę cukiernika, a także samodzielnie wykonać pierniki i ozdobić je według własnego pomysłu. Radość tworzenia towarzyszyła dzieciom przy tej pracy, a pierniki smakowały wyśmienicie

     • Uroczystość ślubowania klas pierwszych

      20.11.2023

      Jedną z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły jest ślubowanie klas pierwszych.
      16 listopada 2023r.  zabrzmiały doniosłe słowa ślubowania pierwszoklasistów:

      Ślubuję na sztandar szkoły dbać o jej dobre imię.

      Swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

      Przestrzegać porządku i czystości, szanować pracowników szkoły , koleżanki i kolegów.

      Ślubuję!

     • PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024

      20.11.2023

      Rozpoczął się plebiscyt PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024, w którym nasza placówka bierze udział. Jest to nowa inicjatywa, mająca na celu wyróżnienie najwybitniejszych placówek edukacyjnych w kraju, powiatach oraz województwach. Wybór zwycięskiej szkoły odbywa się na podstawie głosowania, w którym udział biorą uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.Głosowanie jest darmowe i odbędzie się od 15 listopada 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku.Nagrodą dla trzech najlepszych szkół w danym województwie jest znak jakości Podstawowa Szkoła Roku 2024 oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl.

      Zachęcamy do głosowania, bezpośredni link do głosowania na naszą szkołe. 

       

       

      https://waszaedukacja.pl/szkola-roku/glosuj/39634

     • Piastowska Liga Szkolna

      20.11.2023

      13 i 14 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w zawodach z unihokeja. Pierwszego dnia dziewczęta zajęły 3 miejsce a dzień później chłopcy 4. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie a mecze były wyrównane. Gratulujemy wszystkim zawodnikom. 

     • Szkoła Pamięta

      19.11.2023

      Uczniowie klasy 2b zapalili znicze na cmentarzu w Tworkach, pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce o wolność kraju. W ten sposób oddali hołd bohaterom polskiej niepodległości. 

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      12.11.2023

      NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

       

      Jak co roku w Piastowe uroczystości upamiętniające wydarzenie sprzed 105 lat odbywały się już od 10 listopada. W piątek wieczorem- wprowadzeniem piastowskich pocztów sztandarowych: OSP, ZHP oraz wszystkich szkół- rozpoczęły się miejskie obchody Dnia Niepodległości. Pan Grzegorz Szuplewski - burmistrz Piastowa przypomniał wydarzenia, które powinien mieć w głowie każdy polski patriota, odwołał się m.in. do czasu powołania Rady Regencyjnej- 12 września 1917 roku, której zadaniem było sprawowanie władzy zwierzchniej nad terytoriami, które miały wejść w skład przyszłego państwa.

      W skład Rady Regencyjnej weszli arcybiskup Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski oraz hrabia Józef Ostrowski.

      7 X 1918 roku- RR ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. 11 XI- przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. 14 XI- na mocy dekretu RR postanowiła się rozwiązać i przekazać władzę cywilną Józefowi Piłsudskiemu.

      Szczególną rolę w procesie odzyskiwania niepodległości oprócz wymienianego Józefa Piłsudskiego odegrali m. in.: Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński.

      Wydarzenia niepodległościowe są dla Polaków czymś szczególnym, dziś obchodzimy je, ciesząc się, ale musimy pamiętać dramatyczne okoliczności, bo wojna zburzyła ład i porządek, na zawsze zlikwidowała królestwa i cesarstwa. 11 listopada to dzień dumy i chwały, bo po 123 latach niebytu Polska się odrodziła. Mimo że zapłaciliśmy wielką cenę. Zginęło ponad pół miliona Polaków, wcześniej krwawiliśmy: podczas powstania kościuszkowskiego, wojny napoleońskiej, powstania listopadowego i styczniowego, działalności konspiracyjnej, w walce o polskość i o Polskę. Straciliśmy wolność przez warcholstwo, zdradę i zacietrzewienie, przywary polskie, które przyczyniły się do upadku, rozdarcia przez sąsiednie mocarstwa.

      To one- zmazały Polskę z map. To wielka lekcja historii, którą trzeba pamiętać aż do końca świata, bo tylko dzięki pamięci będzie istniała suwerenna, wolna Rzeczpospolita. Tak mówił w Warszawie 11 listopada br. Andrzej Duda- prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

      Przez 123 lata niewoli była wiara i siła narodu, który trwał, wierzył, walczył, dbał o język, elity, podnosił się i nie załamywał. Szedł naprzód, wierzył, że państwo zostanie odzyskane.

      Wincenty Witos mówił: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. W podobnym tonie wypowiadał się kolejny ojciec niepodległości- Ignacy Paderewski.  „Silna, wielka, wolna, niepodległa Polska była istotą mojego istnienia, jej urzeczywistnienie jest celem mego życia.”

      Marszałek Józef Piłsudski- po 11 listopada 1918 r.- wódz polskich legionów wyrażał: „Polacy chcą niepodległości, ale pragnęliby, żeby ona kosztowała 2 grosze i 2 krople krwi, ale niepodległość jest bardzo cenna i niezwykle kosztowna (… ) Niepodległość nie jest dana raz na zawsze.”

      Trzeba było o nią walczyć z bronią w ręku i mądrym prowadzeniem spraw państwowych, a ta mądrość oznaczała mądre plany, działanie, wykonanie, umiejętność współdziałania dla wspólnego dobra Rzeczpospolitej.

      Dlatego trzeba pamiętać, co się wydarzyło dwadzieścia jeden lat po 1918 roku- we wrześniu  1939, ponowną napaść przez dwa mocarstwa- te same, co napadły nas wcześniej: choć pod innymi władzami i w innym ustroju.

      Efekt tej pamięci historycznej niech będzie drogowskazem na przyszłość, gdy mówi się             o państwie, suwerenności i niepodległości. Tak tłumaczył prezydent Polski.

      Grzegorz Szuplewski- burmistrz Piastowa piątkowego wieczoru również odnosił się tych faktów historycznych.

      Apel Poległych poprowadził pan Tomasz Osiński - wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Podkreślając wiarę Polaków w odzyskanie niepodległości po długim czasie jej braku oraz potrzebę opieki nad narodem, piastowianie modlili się słowami Księdza Piotra Skargi. Modlitwę w intencji Ojczyzny zaingurował ks. Dariusz Partyka- proboszcz parafii Św. Michała Archanioła w Piastowie. Jej kontynuacja miała miejsce kolejnego dnia- w sobotę w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej- najstarszej piastowskiej parafii, liczącej dziewięćdziesiąt pięć lat.

      W uroczystościach tych brali udział uczniowie naszej Szkoły, którzy kolejny już rok angażują się, dbają o to, by oddawać hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by mogli żyć w wolnej Polsce, by mogli uczyć się, a ich rodzice i opiekunowie- pracować dla siebie i kraju. Największą grupę uczniów stanowiły dzieci z klasy 5c.

       

      Jeszcze Polska nie zginęła,
      Kiedy my żyjemy.
      Co nam obca przemoc wzięła,
      Szablą odbierzemy.

      Marsz, marsz Dąbrowski,
      Z ziemi włoskiej do Polski.
      Za twoim przewodem
      Złączym się z narodem.

      Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
      Będziem Polakami.
      Dał nam przykład Bonaparte,
      Jak zwyciężać mamy.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Jak Czarniecki do Poznania
      Po szwedzkim zaborze,
      Dla ojczyzny ratowania
      Wrócim się przez morze.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Już tam ojciec do swej Basi
      Mówi zapłakany
      - Słuchaj jeno, pono nasi
      Biją w tarabany.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

       

      Niemiec, Moskal nie osiędzie,
      gdy jąwszy pałasza,
      hasłem wszystkich zgoda będzie
      i ojczyzna nasza.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Na to wszystkich jedne głosy:
      "Dosyć tej niewoli
      mamy Racławickie Kosy,
      Kościuszkę, Bóg pozwoli".

      Marsz, marsz Dąbrowski...

       

      #Szkoła pamięta

       

      Cześć i chwała Bohaterom!