• Dzień Pluszowego Misia

      29.11.2022

      W dniu 25.11.22r. z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy 0b odwiedziły Przedszkole nr 3. Zostały przyjęte przez p. Beatę Jaszczychę wicedyrektor przedszkola, która oprowadziła je po wystawie dziecięcych prac. Były tam pracę zrobione różnymi technikami, wykonane indywidualnie lub w grupach. Na zakończenie wycieczki zostały poczęstowane słodyczami przez sympatycznego misia.

     • Dzień pluszowego misia

      28.11.2022

      Pluszowy Miś obchodził swoje święto 25-go listopada. Z pewnością była to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa, dlatego Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolna do wspólnej zabawy. Uczniowie przynieśli ulubionego pluszaka , a także przywdziali  stroje dające poczucie komfortu, kojarzące się z relaxem i odpoczynkiem.Oczywiście, wszystkich  uczniów biorących udział w piątkowym święcie obowiązywał Regulamin Szczęśliwego Numerka ;-)...a teraz krótki zarys historyczny....Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś - to słowa polskiej autorki książek dziecięcych Heleny Bechlerowej, z którymi trudno się nie zgodzić.Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona.Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.Podczas Dnia Misia, opiekunki Samorządu przybliżyły jedną z historii o pluszowym misiu , dotyczącą  prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.pozdrawiamy :-)

     • Asiunia - wojna w oczach dziecka

      28.11.2022

      Dnia 25.11.2022 roku uczniowie klasy 3C wzięli udział Lekcji Muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego dotyczącej książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia", która znajduje się wśród lektur szkolnych klas III. Książka powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego i opowiada o wojnie widzianej oczami pięcioletniej dziewczynki. Na wstępie uczniowie rozmawiali o tym, jak wyglądała wojenna codzienność oraz na czym polegał „pomyślunek". Poznali również postać autorki książki i jednocześnie jej bohaterki – Joanny Papuzińskiej. Lekcja obejmowała krótki spacer po ekspozycji, którym uczniowie byli zachwyceni.

      Na lekcji dotyczącej przede wszystkim czasów okupacji dzieci zapoznały się z podstawowymi faktami związanymi z tym okresem, ponadto dowiedzieli się, kim byli konspiratorzy i w jaki sposób walczyli z okupantem. Poznali również konspiracyjne skrytki oraz poćwiczyli zmysł obserwacji szukając skrytek ukrytych w meblach, zabawkach. Zastanawiali się nad tym, czy każdy mógł zostać konspiratorem i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Poznali pracę konspiratorów jako przygotowanie do walki w Powstaniu Warszawskim. 

      To była wspaniała, niezapomniana lekcja historii!

     • Praca w świetlicy

      17.11.2022

      Dzieci z naszej świetlicy szkolnej przekonały się, że pędzel nie jest niezbędny do malowania farbami. Przystąpiły więc do zadania projektowego ,,Nietypowy pędzel". Aby wykonać swoje prace plastyczne użyły wacików, piórek, słomek, kawałków papieru, nitek i korków. Stworzyły w ten sposób niepowtarzalne prace. Wystarczyło sięgnąć po farby, kartki i nietypowe pędzle. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .

     • Mobilne Planetarium

      14.11.2022

      W dniu 8.11.22r. do naszej szkoły przyjechało Mobilne Planetarium Orbitek. Dzieci z zerówek i klas 2 uczestniczył w niezapomnianej lekcji o Układzie Sloneczyny, Gwiazdozbiorach nieba północnego i Znakach Zodiaku.

     • Ślubowanie klas pierwszych

      11.11.2022

      26 października 2022r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Ślubowanie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała  bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem wychowawczyń: Barbary Przybylskiej oraz Moniki Polesiak. To emocjonujące wydarzenie jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. Podczas uroczystości dzieci doskonale zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali być  dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją  szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Leja, przyjmując 46 pierwszoklasistów do grona szkolnej społeczności.Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom, aby zawsze były dumą nie tylko dla  swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą ojczyzny.Niewątpliwie ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, a wspominany po latach będzie symbolizował miłe emocje związane z pierwsza klasą.

     • Szkolna świetlica

      11.11.2022

      Z okazji zbliżającej się 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej zapoznały się ze związanymi z tym wydarzeniami i postaciami historycznymi. Były to ciekawe zajęcia uczące postawy patriotycznej oraz szacunku do symboli narodowych. Gazetka ścienna jest zwieńczeniem tego tematu.

     • Bieg Niepodległości

      11.11.2022

      W niedzielę 6 listopada pomagaliśmy w przeprowadzeniu ostatniego w tym roku z cyklu Piastowskich
      Biegów Historycznych – Biegu Niepodległości.
      Od godz. 9:00 pracowała szóstka wolontariuszek : Zuzia, Kinga, Karolina, Ola B. Julia oraz Ania.
      Po wydaniu pakietów startowych Zuzia i Ania przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniosły flagę
      państwową oraz flagę Miasta Piastowa na maszt.
      Po ok. 16 minutach od startu na mecie pięciokilometrowej trasy biegu pojawili się pierwsi zawodnicy.
      Wszystkim uczestnikom dziewczyny wręczyły medale, składały gratulacje.
      Ogromne brawa i gratulacje zebrał nasz Pan od wf-u – Arkadiusz Pajdosz za zajęcie trzeciego miejsca w
      Biegu Niepodległości w kategorii mężczyzn oraz trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Grand Prix
      Piastowskich Biegów Historycznych.

      Zespół red. wolontariatu

     • Szkoła pamięta cz. 2

      05.11.2022

      #SZKOŁA PAMIĘTA

       

       

                  Po raz drugi, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                  Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                  Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                  Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

      Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                  Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach). Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

      Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

      1. Św. Jana Pawła II,
      2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
      3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r.

      w Twerze,

      1. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
      2. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
      3. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
      4. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
      5. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
      6. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
      7. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.

                 

                                                                                                     Zespół red. wolontariatu

       

                                                                                        

                 

     • Szkoła pamięta - cz. 1

      05.11.2022

       

      Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w przededniu świąt zadusznych klasa 6b  udała się  na krótką pieszą wycieczkę do Pruszkowa, gdzie na terenie szpitala tworkowskiego znajduje się cmentarz. Po drodze, nieopodal peronów WKD Tworki zatrzymaliśmy się przy tablicy informacyjnej, gdzie mogliśmy zapoznać się z mapą okolicy i historią szpitala, założonego w roku 1891 oraz szpitalnego kościoła z 1904 roku. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz przyszpitalny został założony w 1924 roku i od 1988 r. jest wpisany do rejestru zabytków.

      Na cmentarzu znajduje się pomnik z inskrypcją o treści „Pamięci psychicznie chorych narodowości polskiej, niemieckiej, żydowskiej, którzy w latach 1939–1944 bezimiennie spoczęli na naszym cmentarzu bądź zostali wywiezieni i zamordowani. Tworki 1992”, a  także kwatera wojenna, w której chowano między innymi żołnierzy i cywilów zmarłych w trakcie powstania warszawskiego w pobliskim obozie przejściowym Dulag 121.

      W walkach obronnych toczonych we wrześniu 1939 roku przez oddziały WP w rejonie Ożarowa, Brwinowa i Pruszkowa zostało rannych kilkuset żołnierzy. Lokowano ich m.in. w szpitalu w Tworkach. 53 spośród rannych żołnierzy zmarło i zostało pochowanych w wydzielonej części parku okalającej szpital. Dziś  jest to cmentarz wojenny 1939 r.  Znajduje się tam pamiątkowy obelisk.

      Wielu z nas było zdziwionych, że w tak niedalekiej okolicy są miejsca, które przypominają nam ważne karty naszej historii. Pamięć żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy.

      Uprzątnęliśmy wypalone znicze, zapaliliśmy nowe.

       

       

     • Wizyta w MOKu

      05.11.2022

      Dnia 27.10.22 dzieci z kl. 0A odwiedziły MOK w Piastowie gdzie obejrzały przedstawienie pt.: „ Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów NTE z Wrocławia, który był adaptacją znanej książki M. Kownackiej pod tym samym tytułem. Spektakl bardzo się dzieciom podobał. Przygody plastelinowego ludka wprowadziły dzieci w dobry nastrój, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Zaprezentowane sytuacje z życia uczniów w szkole były nie tylko dowcipne, ale też pouczające. Historia Plastusia przede wszystkim ukazuje wartość przyjaźni.

     • „Czyste powietrze i bezpieczna mobilność naszych dzieci

      03.11.2022

      Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu „Czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych dzieci” w woj. mazowieckim, finansowanego przez międzynarodową organizację Clean Air Fund. 

       

      Nasza szkoła została zakwalifikowana   do udziału w projekcie „Ulica Szkolna”, który będzie realizowany w pięciu wybranych szkołach województwa mazowieckiego, a jego celem jest opracowanie planów poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa ruchu drogowego w wybranych gminach. W tym celu zostaną przeprowadzone badania jakości powietrza oraz ocena gęstości i rodzajów ruchu drogowego wokół wybranych szkół. Wyniki badań i materiały edukacyjne posłużą do zwiększenia świadomości nt. zanieczyszczenia powietrza oraz wpływu indywidualnych zachowań i otaczającej lokalnej społeczności na codzienność i przyszłość ich pociech. Projekt będzie realizowany przy współpracy z lokalnym samorządem i biznesem.

     • ZABAWA SZTUKĄ

      03.11.2022

      W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 dzieci uczęszczające do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Przewodnikami po świecie sztuk plastycznych będą Leo i Lisa. Pierwsze zadanie ,,TWAL", czyli malowanie linią/myślenie linią, już za nami. Oto wyniki naszej pracy.