• Spotkanie autorskie

      13.12.2023

      Dnia 5.12 uczniowie z klasy 2a i 2b uczestniczyli w spotkaniu autorskim z autorką książek panią Barbarą Szelągowska, która wprowadziła dzieci w świat książki. Opowiedziała o etapach powstawania książki. Na spotkaniu była też ilustratorka książek pani Monika Jędrychowska. Pani Monika opowiedziała i pokazała na filmie jak powstają ilustracje do książek. Dzieci miło spędziły czas, bo brały czynny udział w lekcji. Odgadywały różne zagadki i odpowiadały na pytania. W czasie spotkania zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia, które na pewno zapamiętają na dłużej. Na koniec otrzymały książki z autografami.  

     • Lekcja języka polskiego inna niż zwykle

      13.12.2023

      Dnia 7 grudnia 2023r.  uczniowie klas pierwszych oraz grupy zerówek wzięli  udział w najweselszej oraz najbardziej roztańczonej i rozśpiewanej plenerowej lekcji języka polskiego na jakiej kiedykolwiek byli! 

      " Projekt Tuwim" to sztuka pełna humoru,  która w aktywny sposób angażowała wszystkich uczniów. Dzięki wspaniałej roli aktorów,  dzieci dowiedziały się jakie kwiaty mogą podziwiać w ogrodzie botanicznym? Jak wygląda „kosmos”?

      Czy „Pan Maluśkiewicz” jest rzeczywiście tak malutki? Który z uczniów okaże się „Dyziem Marzycielem” lub „Zosią Samosią”?

      Dzięki wesołej atmosferze i wspólnej zabawie czas w teatrze Capitol minął   niezwykle szybko, a wspomnienia pozostaną z dziećmi na bardzo długo, zwłaszcza, że na koniec czekał na nich sam święty Mikołaj, który obdarował ich słodkościami :)

     • Wizyta w Muzeum Miasta Piastowa

      13.12.2023

        Klasa 2a w tym roku bardzo solidnie podeszła do przygotowań świątecznych, dlatego też jako kolejny etap dnia 12.12. odbyła lekcję i warsztaty na temat świąt w Muzeum Miasta Piastowa. Dzieci wysłuchały opowieści o zwyczajach, tradycjach i wierzeniach związanych z Bożym Narodzeniem. Następnie obejrzały prezentację o świętach. Wykonały własnoręcznie pod kierunkiem prowadzących  świąteczne świeczki.  Zadowolone z pięknymi świeczkami i dużym zasobem wiadomości o świętach wróciły do szkoły.

     • Realnie odpowiedzialni

      13.12.2023

      Drodzy Rodzice,

      Zachęcamy do wysłuchania webinaru "Co o Youtubie, Tik Toku i Instagramie powinni wiedzieć Rodzice i Nauczyciele"

      https://www.youtube.com/watch?v=yi-SPuVdNWg&t=1596s

      Materiał stanowi skondensowaną podstawową wiedzę dot. mediów społecznościowych i platform, z których korzystają dzieci i młodzież. Przytoczone są fakty, wyniki najnowszych badań oraz przybliżone wskazówki na co zwracać uwagę w zakresie korzystania dzieci z internetu.

      Przyjemnego słuchania!

     • Przygotowania do świąt

      13.12.2023

      To już kolejny etap przygotowań do świąt w klasie 2a. Uczniowie klasy 2a na zajęciach technicznych  wykonywali prace w grupach.  Tematem były Choinki. Uczniowie mieli wykonać choinki, ale takie by każda była  wykonała z innych elementów. Jak widać na załączonych zdjęciach każda grupa bardzo kreatywnie podeszła do zadania . Te oryginalne choinki zawisły jako dekoracja na korytarzu szkolnym.

     • Mikołajki w 2A

      13.12.2023

      6 grudnia w klasie 2a odbyły się Mikołajki. Tegoroczne Mikołajki były pod hasłem,, I Ty możesz być Mikołajem". W klasie dwa tygodnie wcześniej odbyło się losowanie. Każdy więc mógł obdarować prezentem osobę, którą wylosował. Po rozdaniu prezentów wszyscy bawili się otrzymanymi prezentami. Było słodko i radośnie ze wspólnej zabawy.

     • MTalent - Aktywna Tablica

      13.12.2023

      MTalent to program, z którego korzysta również nasza Pani logopeda. Seria programów efektywnie wspiera proces terapii logopedycznej. Zestawy zawierają interaktywne ćwiczenia skierowane do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dyslalią.

     • „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego.

      13.12.2023

      W szkole realizowany jest „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w szkołach prowadzących kształcenie ogólne z terenu województwa mazowieckiego poprzez zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania wraz ze szkoleniami.

       Placówka zostanie wyposażona w sprzęt i oprogramowanie wartości 120 tys. zł. Będą to:

      • oprogramowanie do nauki gry w szachy
      • e-podręczniki do nauki języka angielskiego + egzemplarz dla nauczyciela,
      • oprogramowanie 3D – pakiet wszystkich przedmiotów,
      • 7 zestawów komputerowych marki Lenovo (Model monitora: ThinkVision T24d-10 + Lenovo USB Soundbar oraz model komputera stacjonarnego: ThinkCentre M70s Gen 3),
      •  10 laptopów marki Lenovo (Model: ThinkPad L15 Gen 4),
      •  dodatkowo 2 zestawy komputerowe oraz 2 laptopy
      • Drukarka monochromatyczna,
      • Urządzenie wielofunkcyjne,
      • projektor multimedialny

       

      Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa X, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.1.

     • Prezent od RR

      12.12.2023

      Kiedy dopada zmęczenie, kiedy chcemy odpocząć, kiedy książka to najlepszy przyjaciel, ale też wtedy, gdy chcemy w spokoju i ciszy porozmawiać z kolegą, koleżanką, wtedy klasie 1B, 0B, 3A, 3B i świetlicy przydają się pufy zakupione przez Radę Rodziców . Dziękujemy!

     • Mikołajki w 4b

      11.12.2023

       Dziś tj. 6.12.2023r. odbyły się w klasie 4b długo wyczekiwane Mikołajki. Uczniowie po raz pierwszy bawili się w nowy  dla Nich  sposób- przynosili prezent osobie wylosowanej 3 tygodnie temu. Och, ile było emocji! Wszystkie prezenty sprawiły dużo radości. Dzieci poprzebierały się - był Mikołaj, Panie Mikołajowe, a nawet renifer:) Dodatkowo nasz "prawdziwy" Mikołaj obchodził  swoje imieniny. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego, zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. Dziękuję moim uczniom  i ich rodzicom za ten cudowny dzień:) Monika Żurawska

     • Świąteczny klimat w świetlicy

      08.12.2023

       Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dzieci rozpoczeły wykonywaniem prac plastycznych na zbliżający się kiermasz świetlicowy. Przestrzenne prace plastyczne zostały wykonane przy użyciu: gliny, plastrów drewna, bombek, szyszek, włóczki, świec, brokatu, kolorowych wstążek, gałązek świerkowych itp. Uczniowie pod opieką nauczycieli świetlicy oraz rodziców ozdabiali swoje prace. Każdy z nich dołożył wszelkich starań, aby wykonane dzieła prezentowały się jak najpiękniej. Zajęcia przyniosły wszystkim dużo radości.

       

      Warsztaty świąteczne w świetlicy z rodzicem p. Ewą Piotrowską - decoupage na drewnie.

      Warsztaty świąteczne w świetlicy z rodzicem p.Anną Majek - ozdoby z drewna, skrzaty i aniołki z włóczki, stroiki.

      Krawieckie warsztaty świąteczne w świetlicy z nauczycielką naszej szkoły p. Anną Bąbrych i najmłodszą krawcową uczennicą kl.2a Marceliną Wałdykowską

      Pomocne absolwentki świetlicy, uczennice kl. 4a i kl 5b w czasie długich przerw szkolnych.

      Piękna darowizna od kl.1b na kiermasz w świetlicy - bombki.

       

     • Akademia Cheer Angeles - zajęcia pokazowe w świetlicy

      08.12.2023

       Uczniowie naszej świetlicy pod koniec listopada mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pokazowych prowadzoną przez instruktorkę Akademii Cheer Angels. Akademia Cheerleadingu, to taniec, rozwijająca gimnastyka dla dziewcząt, drużyna i znacznie więcej. Nasi uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w mini lekcji próbnej w rytmie muzyki pod czujnym okiem instruktorki. Więcej informacji o Akademii działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, znajduje się na ulotce, którą można wziąć ze stolika przy wejściu głównym szkoły.

     • Paczka na Kresy

      08.12.2023

      Nasi uczniowie ponownie włączyli się w akcję Paczka na Kresy. Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi dobrego serca, którzy niezapominają o Polakach na Kresach. PAMIĘTAJMY - DOBRO WRACA

     • Spotkanie z niezwykłym gościem

      08.12.2023

      Dnia 5 grudnia klasa 1B, 2A, 2B, 3A miały okazję aby poznać autorkę książek dla dzieci panią Beatę Szelągowską, która opowiedziała im jak powstaje książka, zapoznała ich z postaciami, które są bohaterami jej opowiadań. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób ilustracje "trafiają" do książek. Na koniec uczniowie otrzymali od pani Beaty książki własnoręcznie podpisane przez autorkę. To była ciekawa lekcja o zawodzie pisarza.

     • Słodka lekcja

      08.12.2023

      Dnia 1 grudnia 2023r. w klasie 1B oraz grupie 0B odbyła się prawdziwie słodka lekcja. Dzieci podczas warsztatów miały okazję własnoręcznie zrobić lizaki, które nie dość, że wyszły piękne, to jeszcze bardzo smaczne! 

     • Mikołajki

      06.12.2023

      Na temat Świętego Mikołaja krąży więcej legend niż faktów.

      Wiemy, że pochodził z Licji, krainy leżącej nad Morzem Śródziemnym, na terenie dzisiejszej Turcji. Urodził się około 260 roku, w zamożnej rodzinie pochodzącej z miasta Patara. Dorosłe życie spędził w Mirze (Myra), gdzie został biskupem. Dożył sędziwe (jak na tamte czasy) wieku ponad 70 lat. Zmarł 6 grudnia 342 (345) r. Po śmierci jego kult rozpowszechnił się do tego stopnia, że w XI wieku włoscy kupcy wykradli jego ciało i przewieźli do Bari.

      Mawiano, że słowem potrafił uspokoić wzburzone morze, wytrącić miecz z rąk kata, rozmnożyć zboże w czasie nieurodzaju, a nawet wskrzesić zmarłych. Miał moc poskramiania burzy i sztormów, hojnie wspierał biednych jałmużną. Wszystko to spowodowało, że to bardzo popularny i zajęty święty – patron wielu spraw, ludzi i miejsc. Opiekuje się dziećmi, pannami na wydaniu, żeglarzami, marynarzami, rozbitkami, podróżnymi i pielgrzymami, złodziejami, kupcami, piekarzami, piwowarami, uczonymi, adwokatami, notariuszami, pasterzami i ich stadami, ale też… wilkami.

      Nie zazdrościmy …..maaaaaasa robotyTytuł: 😉

       

      Dlaczego św. Mikołaj przynosi prezenty?

       

      Istnieje wiele legend opowiadających o dobrych uczynkach i cudach biskupa Mikołaja. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych opowiada o trzech ubogich siostrach, którym ojciec nie był w stanie zapewnić posagu. Pod osłoną nocy Mikołaj wrzucił do ich domu trzy sakiewki wypełnione złotem, zapewniając tym samym dziewczętom ślubną wyprawę. Według różnych wersji sakiewki miał wrzucić przez okno lub komin, a trafił do dziewczęcych bucików, suszących się pończoch lub pod poduszkę.

      Brzmi znajomo? Tytuł: 😃 Gdzie znaleźliście podarunki dzisiejszego poranka? Tytuł: 😁Tytuł: 😉

       

      Skąd pomysł, że Święty Mikołaj mieszka w Laponii?

       

      Współcześnie wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Laponii, ale jak do tego doszło, skoro biskup Mikołaj pochodził z terenów dzisiejszej Turcji? I jak to się stało, że zamienił śródziemnomorski klimat na najdalej wysunięty na północ kraniec Europy? Otóż legenda o tym, że ulubiony święty wszystkich dzieci zamieszkał w okolicach koła podbiegunowego wzięła swój początek od pewnego niezwykłego wzgórza o tajemniczej nazwie Korvatunturi (w wolnym tłumaczeniu Góra – Ucho). Oprócz zaskakujące nazwy, ma też niezwykły kształt, przypominający ludzie ucho, a legenda głosi, ze sięga do wnętrza ziemi i słychać w nim wszystkie prośby i życzenia dzieci z całego świata. Idealne miejsce dla Świętego MikołajaTytuł: 😀 I nie zapominajmy o reniferach – w Turcji mogłoby im być za gorącoTytuł: 😉Tytuł: 😁

      W latach 40 XX w. wioska Świętego Mikołaja powstała na obrzeżach Rovaniemi.. Goście mogą odwiedzić mikołajowe biuro, fabrykę zabawek, pogłaskać renifery, a także zobaczyć pocztę, do której trafiają dziecięce listy z całego świata. Za twórcę legendy o fińskim adresie Mikołaja uznaje się prezentera radiowego Markusa Rautio.

       

      Jak wygląda Święty Mikołaj?

       

      Ponieważ biskup Mikołaj żył około 1700 lat temu, nie wiemy jak wyglądał – czy był niski, czy wysoki, miał brodę czy był łysy. Łatwiej określić jego ubiór. Nosił szaty biskupie oraz nakrycie głowy zwane mitrą lub infułą. Jego atrybutem był pastorał – oznaka biskupiej władzy. Tak przez wieki przedstawiany był na obrazach i ikonach. Jakim sposobem stateczny biskup przerodził się w rumianego grubaska, w czerwonym kubraczku, w czapce z pomponem, który przemieszcza się latającymi saniami zaprzężonymi w renifera? Stało się tak za sprawą fantazji amerykańskich rysowników, a głównie Haddona Sundbloma (grafik szwedzkiego pochodzenia), który w 1931 roku stworzył uśmiechniętą i pozbawioną dawnej surowości postać na potrzeby reklamy coco-coli. Z czasem ta wersja Mikołaja stała się najbardziej rozpowszechniona na całym świecie.

       

      Czym zajmuje się Święty Mikołaj w pozostałych miesiącach?

       

      Oczywiście wysłuchuje dziecięce prośby i życzenie (sprawdza też czy są grzeczne) i przygotowuje prezenty. Mój osobisty dziadek, kiedy tylko jesienią słońce zachodziło na czerwono mawiał, że Mikołaj piecze ciastka (co znaczyło – uważaj, Mikołaj patrzy)Tytuł: 😉Tytuł: 🎅

       

      Mikołaj w polskiej tradycji

       

      Zwyczaj obdarowywania dzieci był popularny w Europie Zachodniej już w XIV wieku. Na nasze tereny przywędrował najprawdopodobniej z Niemiec w połowie XIX w. i rozpowszechnił się w zamożnych domach. Święty Mikołaj, w towarzystwie aniołka i rogatego diabełka, odwiedzał domy, przepytywał dzieci z pacierza, odpytywał rodziców jak się ich pociechy sprawowały i zależnie od uzyskanych odpowiedzi wręczał prezent lub rózgę. „Pod strzechę” trafił dopiero po II wojnie światowej. Kult św. Mikołaja był rozpowszechniony dużo wcześniej. Szczególną opieką miał otaczać pasterzy i ich trzodę, a jednocześnie dbał, aby wilki zimą nie poginęły z głodu.

       

      I najważniejsze pytanie na koniec – Czy Święty Mikołaj istnieje?

       

      Oczywiście, że tak i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczejTytuł: 😃Tytuł: 🎅Tytuł: 😁-zresztą dostaliśmy list z rąk samego Mikołaja, w środę …...odwiedził naszą szkołę w towarzystwie trzech pomocników….dziękujemy….

     • Andrzejki w 0a

      05.12.2023

      Andrzejkowa zabawa 30.11.23 dostarczyła dzieciom wiele radości, a wybór króla i królowej zabawy wyzwoliły ekspresję taneczną u dzieci. Kulminacją andrzejkowej zabawy był pyszny, słodki poczęstunek .