• Mikołajki zerówek w teatrze Capitol

      07.12.2022

      6 grudnia dwie grupy 0a i 0b były w teatrze Capitol .Dzieci obejrzały wspaniały spektakl pt:,,Królowa Śniegu " .Patrząc na ich skupienie i wzorowe zachowanie możemy sądzić, że przedstawienie bardzo się podobało. Po obejrzeniu spektaklu na scenie pojawił się św.Mikołaj aby poczęstować dzieci słodyczami i drobnymi upominkami. Dzieci były bardzo zadowolone.

     • Andrzejki w 0A

      05.12.2022

      30 listopada tradycyjnie odbyły się w grupie 0A Andrzejki klasowke.Dzieci mogły popisać się umiejętnościami tanecznymi.Po wyczerpującej zabawie odpoczywały przy wspólnym stole zastawionym  smakołykami.Najwazniejsze ,że na twarzach dzieci gościł uśmiech.

     • Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka

      05.12.2022

      W dn. 15.11.22r naszą Szkołę odwiedził Rzecznik Praw Dziecka Pan Mikołaj Pawlak.Wizyta odbyła się w związku z obchodzonym 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka i miała na celu przybliżenie Uczniom ich praw oraz miejsc, do których mogą zgłaszać się po pomoc w ważnych dla nich sprawach. Rzecznik Praw Dziecka przypomniał Uczniom numer Dziecięcego Telefonu Zaufania i odpowiedział na każde zadane przez Uczniów pytanie. Uczniowie młodszych klas wysłuchali wiersza o prawach dziecka a starsi- wzięli udział w konkursie wiedzy.Rzecznik Praw Dziecka nie odmówił nikomu zrobienia sobie wspólnego zdjęcia, zatem to wyjątkowe spotkanie na długo zostanie nie tylko w pamięci Uczniów i Kadry Pedagogicznej, ale również na fotografiach- zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.     • Dzień Pluszowego Misia

      29.11.2022

      W dniu 25.11.22r. z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy 0b odwiedziły Przedszkole nr 3. Zostały przyjęte przez p. Beatę Jaszczychę wicedyrektor przedszkola, która oprowadziła je po wystawie dziecięcych prac. Były tam pracę zrobione różnymi technikami, wykonane indywidualnie lub w grupach. Na zakończenie wycieczki zostały poczęstowane słodyczami przez sympatycznego misia.

     • Dzień pluszowego misia

      28.11.2022

      Pluszowy Miś obchodził swoje święto 25-go listopada. Z pewnością była to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa, dlatego Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolna do wspólnej zabawy. Uczniowie przynieśli ulubionego pluszaka , a także przywdziali  stroje dające poczucie komfortu, kojarzące się z relaxem i odpoczynkiem.Oczywiście, wszystkich  uczniów biorących udział w piątkowym święcie obowiązywał Regulamin Szczęśliwego Numerka ;-)...a teraz krótki zarys historyczny....Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś - to słowa polskiej autorki książek dziecięcych Heleny Bechlerowej, z którymi trudno się nie zgodzić.Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona.Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.Podczas Dnia Misia, opiekunki Samorządu przybliżyły jedną z historii o pluszowym misiu , dotyczącą  prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.pozdrawiamy :-)

     • Armia Krajowa - armia inna niż wszystkie

      28.06.2023

      We wtorek 5 kwietnia 2022 r. w Izbie Pamięci Strzelecka 8 odbył się drugi etap i jednocześnie finał konkursu dla uczniów szkół podstawowych z Warszawy i Mazowsza pt. Armia Krajowa - armia inna niż wszystkie. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o Armii Krajowej wśród młodego pokolenia Polaków, poznanie jej struktury i form działalności oraz pogłębianie zainteresowania uczestników konkursu najnowszą historią Polski, a także zwrócenie uwagi na wartości, którymi kierowali się żołnierze AK. Konkurs miał charakter dwuetapowy. W pierwszym uczestnicy zmierzyli się z testem (pytania otwarte i zamknięte) wiedzy o Armii Krajowej, w drugim etapie przedstawili prezentację dotyczącą wybranego żołnierza AK związanego z terenem ich zamieszkania. Konkurs został zgłoszony do wykazu dającego dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.Miło jest nam poinformować, że laureatem tego konkursu został Cyryl Łuczyński z klasy 8a, który zajął III miejsce. Przygotował prezentację o Halinie Pipiórskiej Sowa 1918-1944, mieszkance Piastowa, harcerce, która działalność niepodległościową rozpoczęła w Szarych Szeregach, a następnie kontynuowała w ZWZ, a po przemianowaniu w AK. Uczeń został przygotowany przez panią Agnieszkę Dudek, prowadzącą koło zainteresowań historycznych. Gratulacje i wielkie brawa!https://liblink.pl/nN821Nie3u

     • Asiunia - wojna w oczach dziecka

      28.11.2022

      Dnia 25.11.2022 roku uczniowie klasy 3C wzięli udział Lekcji Muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego dotyczącej książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia", która znajduje się wśród lektur szkolnych klas III. Książka powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego i opowiada o wojnie widzianej oczami pięcioletniej dziewczynki. Na wstępie uczniowie rozmawiali o tym, jak wyglądała wojenna codzienność oraz na czym polegał „pomyślunek". Poznali również postać autorki książki i jednocześnie jej bohaterki – Joanny Papuzińskiej. Lekcja obejmowała krótki spacer po ekspozycji, którym uczniowie byli zachwyceni.

      Na lekcji dotyczącej przede wszystkim czasów okupacji dzieci zapoznały się z podstawowymi faktami związanymi z tym okresem, ponadto dowiedzieli się, kim byli konspiratorzy i w jaki sposób walczyli z okupantem. Poznali również konspiracyjne skrytki oraz poćwiczyli zmysł obserwacji szukając skrytek ukrytych w meblach, zabawkach. Zastanawiali się nad tym, czy każdy mógł zostać konspiratorem i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Poznali pracę konspiratorów jako przygotowanie do walki w Powstaniu Warszawskim. 

      To była wspaniała, niezapomniana lekcja historii!

     • Praca w świetlicy

      17.11.2022

      Dzieci z naszej świetlicy szkolnej przekonały się, że pędzel nie jest niezbędny do malowania farbami. Przystąpiły więc do zadania projektowego ,,Nietypowy pędzel". Aby wykonać swoje prace plastyczne użyły wacików, piórek, słomek, kawałków papieru, nitek i korków. Stworzyły w ten sposób niepowtarzalne prace. Wystarczyło sięgnąć po farby, kartki i nietypowe pędzle. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .

     • Mobilne Planetarium

      14.11.2022

      W dniu 8.11.22r. do naszej szkoły przyjechało Mobilne Planetarium Orbitek. Dzieci z zerówek i klas 2 uczestniczył w niezapomnianej lekcji o Układzie Sloneczyny, Gwiazdozbiorach nieba północnego i Znakach Zodiaku.

     • Ślubowanie klas pierwszych

      11.11.2022

      26 października 2022r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Ślubowanie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała  bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem wychowawczyń: Barbary Przybylskiej oraz Moniki Polesiak. To emocjonujące wydarzenie jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. Podczas uroczystości dzieci doskonale zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Występom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali być  dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją  szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Leja, przyjmując 46 pierwszoklasistów do grona szkolnej społeczności.Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Pani Dyrektor życzyła pierwszakom, aby zawsze były dumą nie tylko dla  swoich rodziców, ale dumą szkoły i dumą ojczyzny.Niewątpliwie ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, a wspominany po latach będzie symbolizował miłe emocje związane z pierwsza klasą.

     • Szkolna świetlica

      11.11.2022

      Z okazji zbliżającej się 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej zapoznały się ze związanymi z tym wydarzeniami i postaciami historycznymi. Były to ciekawe zajęcia uczące postawy patriotycznej oraz szacunku do symboli narodowych. Gazetka ścienna jest zwieńczeniem tego tematu.

     • Bieg Niepodległości

      11.11.2022

      W niedzielę 6 listopada pomagaliśmy w przeprowadzeniu ostatniego w tym roku z cyklu Piastowskich
      Biegów Historycznych – Biegu Niepodległości.
      Od godz. 9:00 pracowała szóstka wolontariuszek : Zuzia, Kinga, Karolina, Ola B. Julia oraz Ania.
      Po wydaniu pakietów startowych Zuzia i Ania przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniosły flagę
      państwową oraz flagę Miasta Piastowa na maszt.
      Po ok. 16 minutach od startu na mecie pięciokilometrowej trasy biegu pojawili się pierwsi zawodnicy.
      Wszystkim uczestnikom dziewczyny wręczyły medale, składały gratulacje.
      Ogromne brawa i gratulacje zebrał nasz Pan od wf-u – Arkadiusz Pajdosz za zajęcie trzeciego miejsca w
      Biegu Niepodległości w kategorii mężczyzn oraz trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Grand Prix
      Piastowskich Biegów Historycznych.

      Zespół red. wolontariatu

     • Szkoła pamięta cz. 2

      05.11.2022

      #SZKOŁA PAMIĘTA

       

       

                  Po raz drugi, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                  Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                  Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                  Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

      Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                  Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach). Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

      Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

      1. Św. Jana Pawła II,
      2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
      3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r.

      w Twerze,

      1. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
      2. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
      3. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
      4. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
      5. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
      6. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
      7. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.

                 

                                                                                                     Zespół red. wolontariatu

       

                                                                                        

                 

     • Szkoła pamięta - cz. 1

      05.11.2022

       

      Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w przededniu świąt zadusznych klasa 6b  udała się  na krótką pieszą wycieczkę do Pruszkowa, gdzie na terenie szpitala tworkowskiego znajduje się cmentarz. Po drodze, nieopodal peronów WKD Tworki zatrzymaliśmy się przy tablicy informacyjnej, gdzie mogliśmy zapoznać się z mapą okolicy i historią szpitala, założonego w roku 1891 oraz szpitalnego kościoła z 1904 roku. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz przyszpitalny został założony w 1924 roku i od 1988 r. jest wpisany do rejestru zabytków.

      Na cmentarzu znajduje się pomnik z inskrypcją o treści „Pamięci psychicznie chorych narodowości polskiej, niemieckiej, żydowskiej, którzy w latach 1939–1944 bezimiennie spoczęli na naszym cmentarzu bądź zostali wywiezieni i zamordowani. Tworki 1992”, a  także kwatera wojenna, w której chowano między innymi żołnierzy i cywilów zmarłych w trakcie powstania warszawskiego w pobliskim obozie przejściowym Dulag 121.

      W walkach obronnych toczonych we wrześniu 1939 roku przez oddziały WP w rejonie Ożarowa, Brwinowa i Pruszkowa zostało rannych kilkuset żołnierzy. Lokowano ich m.in. w szpitalu w Tworkach. 53 spośród rannych żołnierzy zmarło i zostało pochowanych w wydzielonej części parku okalającej szpital. Dziś  jest to cmentarz wojenny 1939 r.  Znajduje się tam pamiątkowy obelisk.

      Wielu z nas było zdziwionych, że w tak niedalekiej okolicy są miejsca, które przypominają nam ważne karty naszej historii. Pamięć żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy.

      Uprzątnęliśmy wypalone znicze, zapaliliśmy nowe.

       

       

     • Wizyta w MOKu

      05.11.2022

      Dnia 27.10.22 dzieci z kl. 0A odwiedziły MOK w Piastowie gdzie obejrzały przedstawienie pt.: „ Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów NTE z Wrocławia, który był adaptacją znanej książki M. Kownackiej pod tym samym tytułem. Spektakl bardzo się dzieciom podobał. Przygody plastelinowego ludka wprowadziły dzieci w dobry nastrój, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Zaprezentowane sytuacje z życia uczniów w szkole były nie tylko dowcipne, ale też pouczające. Historia Plastusia przede wszystkim ukazuje wartość przyjaźni.