• Świąteczny klimat w świetlicy

      08.12.2023

       Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dzieci rozpoczeły wykonywaniem prac plastycznych na zbliżający się kiermasz świetlicowy. Przestrzenne prace plastyczne zostały wykonane przy użyciu: gliny, plastrów drewna, bombek, szyszek, włóczki, świec, brokatu, kolorowych wstążek, gałązek świerkowych itp. Uczniowie pod opieką nauczycieli świetlicy oraz rodziców ozdabiali swoje prace. Każdy z nich dołożył wszelkich starań, aby wykonane dzieła prezentowały się jak najpiękniej. Zajęcia przyniosły wszystkim dużo radości.

       

      Warsztaty świąteczne w świetlicy z rodzicem p. Ewą Piotrowską - decoupage na drewnie.

      Warsztaty świąteczne w świetlicy z rodzicem p.Anną Majek - ozdoby z drewna, skrzaty i aniołki z włóczki, stroiki.

      Krawieckie warsztaty świąteczne w świetlicy z nauczycielką naszej szkoły p. Anną Bąbrych i najmłodszą krawcową uczennicą kl.2a Marceliną Wałdykowską

      Pomocne absolwentki świetlicy, uczennice kl. 4a i kl 5b w czasie długich przerw szkolnych.

      Piękna darowizna od kl.1b na kiermasz w świetlicy - bombki.

       

     • Akademia Cheer Angeles - zajęcia pokazowe w świetlicy

      08.12.2023

       Uczniowie naszej świetlicy pod koniec listopada mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pokazowych prowadzoną przez instruktorkę Akademii Cheer Angels. Akademia Cheerleadingu, to taniec, rozwijająca gimnastyka dla dziewcząt, drużyna i znacznie więcej. Nasi uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w mini lekcji próbnej w rytmie muzyki pod czujnym okiem instruktorki. Więcej informacji o Akademii działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, znajduje się na ulotce, którą można wziąć ze stolika przy wejściu głównym szkoły.

     • Paczka na Kresy

      08.12.2023

      Nasi uczniowie ponownie włączyli się w akcję Paczka na Kresy. Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi dobrego serca, którzy niezapominają o Polakach na Kresach. PAMIĘTAJMY - DOBRO WRACA

     • Spotkanie z niezwykłym gościem

      08.12.2023

      Dnia 5 grudnia klasa 1B, 2A, 2B, 3A miały okazję aby poznać autorkę książek dla dzieci panią Beatę Szelągowską, która opowiedziała im jak powstaje książka, zapoznała ich z postaciami, które są bohaterami jej opowiadań. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób ilustracje "trafiają" do książek. Na koniec uczniowie otrzymali od pani Beaty książki własnoręcznie podpisane przez autorkę. To była ciekawa lekcja o zawodzie pisarza.

     • Słodka lekcja

      08.12.2023

      Dnia 1 grudnia 2023r. w klasie 1B oraz grupie 0B odbyła się prawdziwie słodka lekcja. Dzieci podczas warsztatów miały okazję własnoręcznie zrobić lizaki, które nie dość, że wyszły piękne, to jeszcze bardzo smaczne! 

     • Mikołajki

      06.12.2023

      Na temat Świętego Mikołaja krąży więcej legend niż faktów.

      Wiemy, że pochodził z Licji, krainy leżącej nad Morzem Śródziemnym, na terenie dzisiejszej Turcji. Urodził się około 260 roku, w zamożnej rodzinie pochodzącej z miasta Patara. Dorosłe życie spędził w Mirze (Myra), gdzie został biskupem. Dożył sędziwe (jak na tamte czasy) wieku ponad 70 lat. Zmarł 6 grudnia 342 (345) r. Po śmierci jego kult rozpowszechnił się do tego stopnia, że w XI wieku włoscy kupcy wykradli jego ciało i przewieźli do Bari.

      Mawiano, że słowem potrafił uspokoić wzburzone morze, wytrącić miecz z rąk kata, rozmnożyć zboże w czasie nieurodzaju, a nawet wskrzesić zmarłych. Miał moc poskramiania burzy i sztormów, hojnie wspierał biednych jałmużną. Wszystko to spowodowało, że to bardzo popularny i zajęty święty – patron wielu spraw, ludzi i miejsc. Opiekuje się dziećmi, pannami na wydaniu, żeglarzami, marynarzami, rozbitkami, podróżnymi i pielgrzymami, złodziejami, kupcami, piekarzami, piwowarami, uczonymi, adwokatami, notariuszami, pasterzami i ich stadami, ale też… wilkami.

      Nie zazdrościmy …..maaaaaasa robotyTytuł: 😉

       

      Dlaczego św. Mikołaj przynosi prezenty?

       

      Istnieje wiele legend opowiadających o dobrych uczynkach i cudach biskupa Mikołaja. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych opowiada o trzech ubogich siostrach, którym ojciec nie był w stanie zapewnić posagu. Pod osłoną nocy Mikołaj wrzucił do ich domu trzy sakiewki wypełnione złotem, zapewniając tym samym dziewczętom ślubną wyprawę. Według różnych wersji sakiewki miał wrzucić przez okno lub komin, a trafił do dziewczęcych bucików, suszących się pończoch lub pod poduszkę.

      Brzmi znajomo? Tytuł: 😃 Gdzie znaleźliście podarunki dzisiejszego poranka? Tytuł: 😁Tytuł: 😉

       

      Skąd pomysł, że Święty Mikołaj mieszka w Laponii?

       

      Współcześnie wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Laponii, ale jak do tego doszło, skoro biskup Mikołaj pochodził z terenów dzisiejszej Turcji? I jak to się stało, że zamienił śródziemnomorski klimat na najdalej wysunięty na północ kraniec Europy? Otóż legenda o tym, że ulubiony święty wszystkich dzieci zamieszkał w okolicach koła podbiegunowego wzięła swój początek od pewnego niezwykłego wzgórza o tajemniczej nazwie Korvatunturi (w wolnym tłumaczeniu Góra – Ucho). Oprócz zaskakujące nazwy, ma też niezwykły kształt, przypominający ludzie ucho, a legenda głosi, ze sięga do wnętrza ziemi i słychać w nim wszystkie prośby i życzenia dzieci z całego świata. Idealne miejsce dla Świętego MikołajaTytuł: 😀 I nie zapominajmy o reniferach – w Turcji mogłoby im być za gorącoTytuł: 😉Tytuł: 😁

      W latach 40 XX w. wioska Świętego Mikołaja powstała na obrzeżach Rovaniemi.. Goście mogą odwiedzić mikołajowe biuro, fabrykę zabawek, pogłaskać renifery, a także zobaczyć pocztę, do której trafiają dziecięce listy z całego świata. Za twórcę legendy o fińskim adresie Mikołaja uznaje się prezentera radiowego Markusa Rautio.

       

      Jak wygląda Święty Mikołaj?

       

      Ponieważ biskup Mikołaj żył około 1700 lat temu, nie wiemy jak wyglądał – czy był niski, czy wysoki, miał brodę czy był łysy. Łatwiej określić jego ubiór. Nosił szaty biskupie oraz nakrycie głowy zwane mitrą lub infułą. Jego atrybutem był pastorał – oznaka biskupiej władzy. Tak przez wieki przedstawiany był na obrazach i ikonach. Jakim sposobem stateczny biskup przerodził się w rumianego grubaska, w czerwonym kubraczku, w czapce z pomponem, który przemieszcza się latającymi saniami zaprzężonymi w renifera? Stało się tak za sprawą fantazji amerykańskich rysowników, a głównie Haddona Sundbloma (grafik szwedzkiego pochodzenia), który w 1931 roku stworzył uśmiechniętą i pozbawioną dawnej surowości postać na potrzeby reklamy coco-coli. Z czasem ta wersja Mikołaja stała się najbardziej rozpowszechniona na całym świecie.

       

      Czym zajmuje się Święty Mikołaj w pozostałych miesiącach?

       

      Oczywiście wysłuchuje dziecięce prośby i życzenie (sprawdza też czy są grzeczne) i przygotowuje prezenty. Mój osobisty dziadek, kiedy tylko jesienią słońce zachodziło na czerwono mawiał, że Mikołaj piecze ciastka (co znaczyło – uważaj, Mikołaj patrzy)Tytuł: 😉Tytuł: 🎅

       

      Mikołaj w polskiej tradycji

       

      Zwyczaj obdarowywania dzieci był popularny w Europie Zachodniej już w XIV wieku. Na nasze tereny przywędrował najprawdopodobniej z Niemiec w połowie XIX w. i rozpowszechnił się w zamożnych domach. Święty Mikołaj, w towarzystwie aniołka i rogatego diabełka, odwiedzał domy, przepytywał dzieci z pacierza, odpytywał rodziców jak się ich pociechy sprawowały i zależnie od uzyskanych odpowiedzi wręczał prezent lub rózgę. „Pod strzechę” trafił dopiero po II wojnie światowej. Kult św. Mikołaja był rozpowszechniony dużo wcześniej. Szczególną opieką miał otaczać pasterzy i ich trzodę, a jednocześnie dbał, aby wilki zimą nie poginęły z głodu.

       

      I najważniejsze pytanie na koniec – Czy Święty Mikołaj istnieje?

       

      Oczywiście, że tak i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczejTytuł: 😃Tytuł: 🎅Tytuł: 😁-zresztą dostaliśmy list z rąk samego Mikołaja, w środę …...odwiedził naszą szkołę w towarzystwie trzech pomocników….dziękujemy….

     • Andrzejki w 0a

      05.12.2023

      Andrzejkowa zabawa 30.11.23 dostarczyła dzieciom wiele radości, a wybór króla i królowej zabawy wyzwoliły ekspresję taneczną u dzieci. Kulminacją andrzejkowej zabawy był pyszny, słodki poczęstunek .

     • Warsztaty w 5B

      04.12.2023

      Dnia 01.12.2023 klasa 5b pod opieką p. wychowawczyni i nauczyciela współorganizującego kształcenie, uczestniczyły w warsztatach w Piastowskim Muzeum. Celem warsztatów było:-rozwijanie umiejętności manualnych,-podnoszenie świadomości ekologicznej,-kreatywność i wyrażanie siebie,-stymulowanie zainteresowania technologią i rzemiosłem.Podsumowując, warsztaty robienia świeczek nie tylko dostarczyły uczniom przyjemności z tworzenia własnych dzieł, ale również rozwijały szereg umiejętności, od manualnych po kreatywne i społeczne.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      04.12.2023

      17 listopada  2023r.  w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).  Celem było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Tegoroczne motto  "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają" przyświecało uczniom klas 3-8 podaczas rozwiązywania przykładów na czas.  Konkursy pozwoliły wyłonić klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji. Zespół nauczycieli matematyki.

     • Sportowe zmagania

      30.11.2023

      Zespół dziewcząt z klas siódmych i ósmej dzielnie walczył w zawodach koszykówki w ramach Piastowskiej Ligi Szkół. Udało się zająć miejsce tuż za podium, lecz zaangażowanie w grę na boisku i siła walki dziesiątki dziewcząt była imponująca.Na boisku grały: Milena, Róża, Gabrysia, Wiktoria L, Wiktoria W, Maja, Zuzia, Ania, Zosia oraz Oliwia. Dziękujemy podopiecznym zawodniczkom Pana J. Pastusiaka za dostarczenie tak wielu emocji sportowych. Kolejnego dnia do rozgrywek przystąpili chłopcy, którzy po dwóch bardzo cięzkich meczach zajeli 3 miejsce. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom.

     • Bombka zrobiona techniką Millefiori - klasa 1B

      30.11.2023

      Warsztaty robienia bombek techniką Millefiori przeszły moje najśmielsze oczekiwania. 

      Dnia 29.11.2023r. uczniowie klasy 1B wraz z rodzicami zrobili przepiękne ozdobny na choinkę w postaci bombek. Pracy przy wałkowaniu, cięciu plasteliny było dużo, ale efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich. Choć ciężko było pierwszakom rozstać się z ich pracami, jednak każdy z nich ma wspaniałe serduszko i ofiarował swoją bombkę na kiermasz świąteczny, organizowany przez świetlicę szkolną .

     • Dzień pluszowego misia

      28.11.2023

       

      „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” – to słowa polskiej autorki książek dziecięcych Heleny Bechlerowej, z którymi trudno się nie zgodzić.

       

      Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.

       

      Chciałybyśmy  przybliżyć Wam jedną z historii o pluszowym misiu , dotyczącą prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

       

      Pluszowy Miś -25 listopada obchodzi swoje święto. Z pewnością jest to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa, dlatego Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolna do wspólnej zabawy. Uczniowie przynieśli ze sobą ulubionego pluszaka , oraz przywdziali stroje dające poczucie komfortu, kojarzące się z relaxem i odpoczynkiem.

      Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na zdjęciach… :-)

       

      Pozdrawiamy serdecznie ,

      opiekunowie SU ,

      Magdalena Ługowska

      Dorota Kowalska-Paszko

       

       

       

     • Big Brain Academy

      28.11.2023

       

      Po raz kolejny w listopadzie, Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do udziału

      w zabawie pt. „Big Brain Academy”.

       

      Konkurs polegał na rozwiązaniu dwudziestu jeden logicznych i matematycznych zagadek ( testy IQ) rozwieszonych w różnych częściach budynku szkolnego.

       

      Cieszymy się ,że zabawa sprawiła Wam wiele radości ,a w  poszukiwaniu rozwiązań łamigłówek mieliście szansę pobudzić do działania swoje neurony oraz synapsy - dlatego z pewnością reaktywujemy konkurs również w przyszłym roku szkolnym.

       

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy refleksu, skupienia oraz wyjścia poza schemat szablonowego myślenia ...

       

      Dziękujemy również  Radzie Rodziców, za ufundowanie nagród uczestnikom zabawy.

       

      Pozdrawiamy,

       

      Zespół Samorządu Uczniowskiego

       

       

      p.s.

      w załączeniu link do ciekawego video ,który pomoże Wam również usprawnić umiejętności językowe :-)

       

      https://youtu.be/JiTz2i4VHFw

     • Przyjaciel - Miś

      27.11.2023

      W piątek 24 listopada oddziały przedszkolne obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły że swoim małym lub dużym przyjacielem-misiem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Na początku dzieci przedstawiły swoje pluszaki i opowiedzialy ich historię. Z zaciekawieniem wspólnie obejrzały filmy o misiach,,Miś Colargol", ,,Miś Uszatek" . Dzieci czekała słodka niespodzianka-żelkowy miś.Ten dzień był pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. 😊

     • Kino Przedszkole

      27.11.2023

       23 listopada oddziały przedszkolne wybrały się do kina na zajęcia edukacyjne związane z udziałem w projekcie Kino Przedszkole. Temat spotkania,,Nie zawsze muszę być najlepszy" uświadomił dzieciom, że zawsze warto się starać, uczciwie pracować, ale nie zawsze musimy wygrywać. Najważniejsza jest współpraca i wytrzymałość w dążeniu do celu. Możemy być dumni z siebie, gdy mamy poczucie dobrze wykonanego zadania. Pani Prowadząca spotkanie starała się tę prawdę uświadomić dzieciom na różnych przykładach. Pogadanki poparte były również ciekawymi filmikami edukacyjnymi.

     • Serwis rowerowy

      27.11.2023

      25 listopada uczniowie klas czwartych odbyli kolejną lekcję w ramach projektu "Karta rowerowa dla Mazowsza.Pruszków", którą  poprowadził pan Adam Sobieraj, prezes fundacji "Drogi Mazowsza".  Lekcja dotyczyła serwisowania rowerów. Dzieci miały okazję utrwalić sobie elementy budowy roweru. Nauczyły się jak sprawnie i szybko zdejmować oponę i zmieniać uszkodzoną dętkę. Uczniowie mieli wiele pytań, pan Adam na wszystkie skrupulatnie odpowiadał. To była bardzo cenna lekcja dla uczniów, którzy już niebawem będą zdawać egzamin na kartę rowerową. 

     • Koncert Disneya

      23.11.2023

      Uczniowie klasy 1B wybrali się na koncert Disneya. Przywitał ich Olaf, uroczy bałwan z " Krainy lodu". Następnie na scenę wkroczyły księżniczki oraz książęta z przeróżnych bajek Disneya. Przy dźwiękach przepięknych, śpiewanych na żywo, piosenek dzieci przenosiły się w świat wyobraźni. Uczniowie mieli również okazję zatańczyć i zaśpiewać z Elzą. To było wspaniale wydarzenie!

      A żeby tego było mało, wracając do szkoły, dzieciaki stoczyły bitwę na śnieżki z pierwszego w tym roku śniegu! Było dużo radości!