• Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A

      04.10.2022

      Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A. W związku z tym, że święta te są w bardzo bliskiej odległości w grupie 0A zostały połączone. Proponowane przez nauczycielki zabawy ze śpiewem takie jak,,Mam chusteczkę haftowaną",,Chodzi lisek ", ,,Pingwin ",,Dwóm tańczyć się zachciało " służyły integracji grupy. Dzieci otrzymały również ciekawe prezenty,które nie tylko służą do zabawy, ale są wspaniałym narzędziem do ćwiczeń logopedycznych. Najważniejsze,że na twarzach dzieci gościł uśmiech.

     • Wycieczka 0a i 0b

      02.10.2022

      Nowy rok szkolny 2022/23 w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się na dobre. Trwa proces adaptacji zerówkowiczów do nowego miejsca. Dzieci poznają się wzajemnie, czemu sprzyja przyjazna atmosfera w której odbywa się szereg zajęć i zabaw integracyjnych. Doskonałą formą scalającą zespół klasowy są również wszelkie imprezy, uroczystości i wycieczki klasowe. Dzieci z kl. 0a i 0b odbyły już pierwszą wycieczkę dn. 27.09.22r. do Teatru Guliwer w Warszawie, gdzie obejrzały pełne ciepła i wzruszeń, pouczające przedstawienie pt.: ,,Czy umiesz gwizdać Joanno?''. Spektakl bardzo się dzieciom podobał, czego wyrazem były ich spontaniczne, pełne emocji wypowiedzi.

     • Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

      29.09.2022

      W ubiegłą sobotę, 24 września odbyły się coroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121.

      W tegorocznych obchodach, jak co roku, wzięliśmy udział również my, społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Po raz kolejny też uroczystość została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Pana Andrzeja Dudę- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

       

      My- uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie uczciliśmy 24 września br. pamięć Ludności Cywilnej wypędzonej z powstańczej Warszawy, która między sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia i pobyt w obozie Durchgangslager 121, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc.

      Tego bowiem wymagaliśmy od siebie i oczekiwaliśmy od innych.

      Podczas uroczystości doświadczyliśmy gościnności i wysłuchaliśmy Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121. Do Dulagu 121 przybyli powstańcy i kombatanci z terenu powiatu pruszkowskiego oraz okolic, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz dzieci i młodzież.

                      Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkania, to najlepsza lekcja historii, możliwość uświadomienia młodego pokolenia, że to co działo się podczas II wojny świadomej nigdy nie powinno się zdarzyć, i że nie ma przedawnienia w pamięci!

      Musimy pielęgnować pamięć!

     • Fantazja polska - Polskie tańce narodowe

      28.09.2022

      28 września  uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska - Polskie tańce narodowe w Mateczniku  Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

                  Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian.     

                  Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka.

                  Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację.

                  Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego.

                  Po spektaklu był czas na pamiątkowe zdjęcie i wymianę wrażeń.

                  Byliśmy szczerze zachwyceni niesamowitymi przeżyciami i   niepowtarzalną lekcją historii tańców narodowych.  “Mazowsze” podbiło nasze  serca. Piękna tradycyjna muzyka, śpiew i taniec, aktorskie występy młodszych od nas dzieci  podkreślały narodowy charakter występu.

      Zadowoleni, prawie tanecznym krokiem :) wróciliśmy do  Piastowa.

                                                                                                                Uczniowie klas ósmych

     • Badacze Powietrza z SP3

      12.09.2022

      W ubiegłym roku szkolnym monitorowaliśmy stan zapylenia powietrza przy pomocy samodzielnie skonstruowanych  czujników. Był to projekt pod patronatem CN Kopernik.

       W roku szkolnym 2022/23 bierzemy udział w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Mamy już zamontowane profesjonalne urządzenie  pomiarowe- czujnik powietrza. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości lokalnej społeczności Piastowa i w konsekwencji poprawy jakości powietrza i klimatu.

     • Akcja szczepienia lisów

      10.09.2022

      MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

      RZECZNIK PRASOWY

      WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

      tel.: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

      e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

       

       

      KOMUNIKAT PRASOWY, 5 września 2022 r.

      ___________________________________________________________________________

       

      Jesienne szczepienie lisów na terenie województwa mazowieckiego
       

      Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

      Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

      Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

      Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

      W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.

      Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie
      z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

      Więcej informacji o przypadkach wścieklizny u zwierząt w województwie mazowieckim
      w linku: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

       

      Z wyrazami szacunku

      Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

     • XI edycja Narodowego Czytania

      05.09.2022

       XI edycja Narodowego Czytania za nami. W Piastowie zorganizowano jednak tę imprezę po raz dziesiąty. W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Nasi uczniowie obok innych reprezentacji piastowskich szkół: SP1, ZS im. F. Na sena i LO im. A. Mickiewicza z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz innych zgłoszonych uczestników zaprezentowali się bez zastrzeżeń. Już po raz kolejny rozpoczęli uroczystość z racji współorganizacji przedsięwzięcia zainicjowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Miejski Ośrodek Kultury.Wypadliśmy jak zwykle rewelacyjnie. Nie mogło być inaczej. Jakość wypracowana przez lata przecież zobowiązuje.W przyszłym roku ma być czytane "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Damy radę!

     • 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

      02.08.2022

      W tym roku 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się z 80. rocznicą utworzenia Armii Krajowej.Obchody, tych tak bardzo ważnych wydarzeń dla Polaków, rozpoczęliśmy 31 lipca Mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odprawionej w intencji powstańców i ludności cywilnej walczącej Warszawy.1 sierpnia kontynuowaliśmy uroczystości. Tuż przed Godziną W wprowadzono licznie przybyłe Poczty Sztandarowe. Zawyły syreny, rozbrzmiały dzwony kościelne, zaśpiewano Hymn Narodowy.Głos zabrały panie: Agnieszka Leja dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Maria Makowska zastępca burmistrza Piastowa. Złożone zostały kwiaty.Uczniowie Trójki zapalili Znicz Pamięci, którego ogień będzie podtrzymywany przez 63 dni, czyli tak długo jak trwało powstanie.Jest to już wieloletnią tradycją, którą pielęgnuje społeczność szkolna.Zaraz po części oficjalnej, rozpoczął się koncert zespołu wokalno - aktorskiego Sonanto, który cieszył się zainteresowaniem dużej grupy piastowian i gości.Usłyszeliśmy m. in.:Sanitariuszkę Małgorzatkę,Warszawskie dzieci,Chłopcy z AK,Pałacyk MichlaMatko o twarzy jak polska ziemia czarnej,Deszcz jesienny, deszcz,Mała dziewczynka z AK.

      Co usłyszymy za rok? Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne obchody, by zgodnie z pragnieniem Adama Asnyka, zacytowanym na zakończenie tegorocznych obchodów przez panią Agatę Korczak przewodniczącą Rady Miejskiej w Piastowie, dbać o naszą Wolność:"Lecz nie przestańmy czcić świętości swoich i przechowywać ideałów czystość. Do nas należy dać im moc i zbroje, by z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość."

      Zdjęcia wykonane przez Łukasza i Kacpra Szuplewskich.

     • UWAGA WŚCIEKLIZNA

      08.07.2022

      UWAGA WŚCIEKLIZNA!

      Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu,  atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt.

      Na terenie województwa mazowieckiego odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich ( lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren) oraz u zwierząt towarzyszących (psy i koty)

      Zachowaj ostrożność !

      Nie zbliżaj się do dzikich i bezpańskich zwierząt !

      W przypadku pogryzienia zgłoś się niezwłocznie do lekarza!

      Coroczne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe!

      Objawy wścieklizny:

      • nadpobudliwość, niepokój i gorączka.
      • zmiana zachowania zwierzęcia -spokojne staje się agresyjne i nerwowe, a nieposłuszne – ciche i uległe.
      • wylizywanie miejsce pogryzienia, silny świąd, drapanie, a nawet wygryzanie.
      • nerwowości, agresja, wzmożone reakcje na  światło i dźwięk, zjadanie niejadalnych przedmiotów

      Rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny ( z późniejszymi zmianami) określa:  obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny oraz nakazy i zakazy na tym obszarze.                                                                                                   

      NAKAZY:

      1)  trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów
      w zamknięciu;

      2) pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

      3) szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia

      ZAKAZY:

      1)  organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;                                             

      2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i naganki na zasadach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii”.

       

      Powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny

      WIĘCEJ INFORMACJI UZYSKASZ U POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII