• Emocje - potrafię pokazać i narysować.

      14.03.2024

            We wtorek 12 marca odbyły się kolejne zajęcia w świetlicy z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”, które poprowadziła p. Katarzyna Latek – Olaszek.                                  

          Podczas zajęć dzieci w małych formach aktorskich pokazywały emocje. Ruch ciała, gesty, mimika twarzy pozwalały innym dzieciom, bezbłędnie odgadnąć, jaka to emocja. Dzieci w ciekawy sposób pokazywały zarówno przyjemne emocje jak radość oraz te nieprzyjemne jak strach. Okazało się też, że w sposób wizualny ( wizualnr myślenie) emocje mogą być wyrażane, opisywane, rysowane. Postać powstająca w 10 sekund czy twarz wyrażająca radość, miłość lub złość. Bogactwo symboli, zwrotów, na rysunkach pokazuje, że emocje towarzyszą dzieciom każdego dnia. Oswojone poprzez ich nazwanie i zrozumienie stają się dobrym przewodnikiem. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • Wycieczka do teatru

      10.03.2024

      Dziś klasy 4a, 4b, 4c oraz 5a pod opieką p. Katarzyny Fraj, p. Moniki Żurawskiej, p. Urszuli Zaorskiej, p. Joanny Przybysz-Grochowskiej, P. Pauliny Rokicińskiej oraz p. Arkadiusza Pajdosza wyruszyły do tetaru Baj w Warszawie. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie pt. Dziewczynka ze skrzypcami. Spektakl połączony byl z lekcją, którą prawadzili bohaterowie sztuki. Opowiedzieli oni o tym skąd wziął się pomysł na tę sztukę, o jej autorze. Dzieci dokonywały interpretacji utworu, miały możliwość zadawania pytań, na które wyczerpująco odpowiadali aktorzy: Andrzej Bocian oraz Oskar Lasota. Następnie aktorzy oprowadzili ucziów po teatrze zapoznając ich z tajnikami tego miejsca. Można było obejrzeć lalki, które już zakończyły swoją karierę w teatrze, a teraz dumnie prezentują się w muzeum. Ogromne wrażenie wywarły na nas dekoracje. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego miejsca oraz dziękujemy organizatorowi za niespodziankę dla młodych Dam i Pań nauczycielek.

     • Zawody powiatowe w tenisie stołowym

      07.03.2024

      1 i 4 marca 2024 r. w Nadarzynie odbył się kolejny etap rozgrywek w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Na 4 możliwe drużyny mieliśmy swoich przedstawicieli w aż trzech kategoriach, w których zajęliśmy następujące miejsca:

      - dziewczęta młodież III miejsce w składzie - Gabriela Waszczak i Kamila Rosińska

      - dziewczęta dzieci III miejsce w składzie - Julia Kowalska-Paszko i Aleksnadra Lasota

      - Chłopcy młodzież IV miejsce w składzie - Mateusz Majchrzak i Kacper Mirosz.

      Gratulujemy naszym uczniom i nauczycielom W-F i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Piastowska Liga Szkolna w SP 3

      06.03.2024

      28 i 29 lutego odbyły się w naszej szkole gminne rozgrywki tenisa stołowego szkół podstawowych. Na zawodach stawiły się wszystkie piastowskie podstawówki. Wzorowa organizacja zawodów przez naszych nauczycieli w-f zapewniła szybkie rozegranie wszystkich meczów i wyłonienie mistrzów we wszystkich katogoriach. Mistrzem klas 7-8 został Matusz Majchrzak z klasy 7b, mistrzynią klas 7-8 Gabriela Waszczak z klasy 7a, drugie miejsce zajęła Kamila Rośińska natomiast w klasach 6 na najwyższym stopniu podium stanęła Julia Kowalska-Paszko z klasy 6a. Pozostali uczniowe róznież bardzo dobrze się spisali. Wymienieni uczniowie zakwalifikowali się na zawody powiatowe do Nadarzyna.

      GRATULUJEMY!

     • Akcja charytatywna dla Lilianki

      05.03.2024

      W dniach 27.02-01.03 w naszej szkole odbył się kiermasz dobroczynny w  celu niesienia pomocy dla Lilianki. Lilianka choruje na neuroblastomę lV stopnia. Nikt z nas nie wie, co nas czeka w przyszłości, dla tego spieszmy pomagać, tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do akcji charytatywnej, a w szczególny sposób uczniom klasy 5b.Dobro wraca z podwójną siłą!!!

     • Eksperymenty

      04.03.2024

      Eksperymenty fizyczno-chemiczne 29 lutego dzieci z dwóch zerówek miały możliwość oglądania eksperymentów fizyczno-chemicznych. Dzieci oglądały je z dużym zaciekawieniem, później również opowiadały o nich w klasie.

     • Projekt Kino Przedszkole

      04.03.2024

      23 lutego dwie zerówki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z projektu Kino Przedszkole. Tym razem poruszony był temat zmian w naszym życiu i otoczeniu. Temat bardzo ciekawy, ale również pozwolił dzieciom na oswojenie się z myślą, że przecież niedługo pójdą do pierwszej klasy i ich rzeczywistość się zmieni.

     • ,,Galeria artysty"

      04.03.2024

      ,,Galeria artysty" - to kolejne wykonane zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej zapoznały się z życiem i twórczością światowej sławy malarza - Vincenta van Gogha. Następnie nasi młodzi artyści wykonali plakat z ciekawostkami o tej postaci i zainspirowani jego twórczością stworzyli swoje dzieła wzorując się na obrazach tego wybitnego artysty. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

     • Tydzień Promocji Zdrowia w świetlicy

      29.02.2024

          W ramach promowania aktywnego stylu życia oraz potrzeby troski o własne zdrowie i życie w świetlicy odbywał się tydzień promocji zdrowia pod hasłem „Zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie”. Nauczyciele świetlicy chcieli zwrócić uwagę dzieciom na to, jak ważne jest spożywanie zdrowych i wartościowych pokarmów, pełnych witamin owoców i warzyw, picie wody oraz soków owocowo-warzywnych. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej.  Podczas zajęć edukacyjnych w świetlicy uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę o zdrowiu, oraz sposobach jego ochrony, kształtowali nawyki racjonalnego żywienia, a także byli zachęcani do dbałości o sprawność fizyczną i kondycję swojego ciała.            

      Wśród zadań, które udało się zrealizować w trakcie minionego tygodnia, należą:     

      - pogadanki z zakresu edukacji zdrowotnej oraz prezentacje multimedialne na temat: zdrowej diety, piramidy żywienia, ważnej roli jedzenia śniadań, dbania o higienę oraz uprawiania różnych form aktywności fizycznej,

       - wspólne czytanie i słuchanie wierszy Jana Brzechwy o warzywach i owocach: „Na straganie”, „Pomidor”, „Arbuz”, „Rzepa i miód”, śpiewanie piosenek o witaminach,

      - zajęcia plastyczne podczas których uczniowie wykonywali prace plastyczne pt. „Wesołe owoce i warzywa”, „Moje ulubione owoce i warzywa",     - kalambury o owocach i warzywach, zabawy: Zgadnij co to jest? „Pudełko z niespodzianką- zdrowe i niezdrowe przekąski”, „Rozpoznaję warzywa, owoce, przyprawy za pomocą zmysłów”- smaku, węchu, dotyku”, „Gorące krzesło”,        

      - wystawę prac uczniów na gazetce świetlicowej w korytarzu pt. ”Warzywa i owoce mają super moce” (autor hasła Adrian Jabłoński kl. 2b), - zajęcia sportowo-ruchowe, mające uświadomić uczniom, że ruch jest nie tylko ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale także podstawa dobrego samopoczucia,

      - warsztaty kulinarne: rozbudzanie kreatywności, utrwalenie zasad bezpieczeństwa w posługiwaniu się niebezpiecznymi narzędziami i urządzeniami

      - zajęcia praktyczne przygotowanie i sporządzanie kaktajli owocowych: z truskawek, wiśni, bananów, jogurtu, mleka oraz własnoręczne wyciskanie soku pomarańczowego.                                          

        Dziękujemy wszystkim za tydzień dobrej i „zdrowej” zabawy! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • „Czym jest złość?” – zajęcia w świetlicy

      25.02.2024

       W czwartek 22 lutego odbyły się kolejne zajęcia w świetlicy z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”, które poprowadziła p. Katarzyna Latek - Olaszek tym razem na temat „Czym jest złość?”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego złość - jak każda z emocji podstawowych - nie jest ani dobra, ani zła, ale jest bardzo ważnym sygnałem zarówno dla nas, jak i otoczenia. Na podstawie przeczytanego opowiadania przez Panią Katarzynę, dzieci poznały różnice między złością a agresją oraz sposoby na poradzenie sobie z tą emocją społecznie akceptowalne. W grupach wykonały pracę plastyczną - plakaty pod tytułem “Co nas złości?”, dzięki którym przyjrzały się z bliska sytuacjom jakie je dotykają kiedy odczuwają złość. Podsumowaniem zajęć był krótki swobodny ruch w rytmie muzyki oraz drobne upominki, które znacząco wpłynęły na poprawę nastroju wszystkich biorących udział w zajęciach. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.   

     • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

      23.02.2024

      23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

      Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 proc. wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.

      Depresja to zaburzenie afektywne, cechuje się znacznie obniżonym nastrojem, utrzymującym się codziennie względnie na stałym poziomie przez okres minimum 2 tygodni. WHO podaje, że depresja jest wynikiem złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Osoby, które przeżyły niekorzystne zdarzenia życiowe są bardziej na nią narażone.
       

      Niezwykle ważna jest profilaktyka i psychoedukacja, by być uważnym na siebie i na innych, którzy mogą potrzebować wsparcia.

      Dlatego na szkolnym korytarzu pojawiła się psychoedukacyjna gazetka, a w kolejnych dniach nasza pani psycholog przeprowadzi w wybranych klasach warsztaty dot. depresji.

     • Dzień Kota w świetlicy 

      22.02.2024

       W dniu 17 lutego 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Również w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Dzień Kota. W ramach zajęć świetlicowych wykonaliśmy gazetkę tematyczną o kotach, oglądaliśmy bajkę animowaną pt. "Kot w Butach" oraz uczennice klasy 5b napisały samodzielnie wiersze o kotach.

      Celem zajęć było zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, rozwijanie empatii na potrzeby zwierząt, wyrabianie szacunku do zwierząt oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci.                                            Zachęcamy do obejrzenia prac naszych dzieci.                                 

        „Mruczący przyjaciele” (Paziewska Dorota  kl.5b) Kot leży i zasypia gdy już świta. A gdy księżyc wschodzi, Kot spokojnie sobie chodzi. Lubią bawić się piórami, oraz mchem i piłeczkami. Uciekają bardzo sprytnie, I wracają już po świcie jak najszybciej, Na miseczkę pełną mleczka.  

      (Mąkosa Wiktoria kl.5b) Koty są czarne, białe i łaciate, pręgowane, nakrapiane. Szare, bure i ponure. Małe, duże i słodziutkie, różnorodne i fajniutkie. Kotki psotki, małe kotki, siedzą w kwiatach na rabatach. Wygrzewają na słoneczku brzuszki, łapki, mrucząc przy tym nieustannie swoje bajki.

     • Uroczyste otwarcie hali sportowej w SP3 w Piastowie

      19.02.2024

       

             We wtorek 13 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali sportowej. Nowoczesny obiekt z szatniami, łazienkami, prysznicami, magazynami sprzętu sportowego, pokojem trenerów oraz toaletą dla niepełnosprawnych będzie służył nie tylko uczniom naszej szkoły, ale również mieszkańcom miasta. Uroczystość ta zbiegła się z jubileuszem 65-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie.

             Wszystkich przybyłych gości serdecznie przywitała Dyrektor SP 3 Pani Agnieszka Leja oraz Burmistrz Miasta Piastowa Pan Grzegorz Szuplewski. W przemówieniu Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność wszystkim zaangażowanym w powstanie imponującego obiektu. Podkreśliła, że po wielu latach oczekiwań zrealizowało się marzenie wielu pokoleń mieszkańców, marzenie uczniów, nauczycieli i rodziców, a nowa sala wraz z całym zapleczem sportowym pozwoli wychowankom naszej szkoły rozwijać pasje i sięgać w duchu zdrowej rywalizacji po sportowe trofea. Kolejne słowa podziękowania i uznania wygłaszali zaproszeni goście. Po modlitwie i poświęceniu hali przez proboszcza Parafii św. Michała Archanioła ks. Dariusza Partykę, została odsłonięta tablica pamiątkowa patrona hali - Andrzeja Emiljanowicza - trenera i nauczyciela wych. fiz. w naszej szkole. Gościem specjalnym podczas uroczystości był Marian Woronin - srebrny medalista igrzysk olimpijskich, były rekordzista Europy w biegu na 100 m, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Polski, którego pierwszym trenerem był Andrzej Emiljanowicz.

               Wysoką rangę wtorkowej uroczystości nadali znamienici goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Burmistrza Miasta Piastowa Pani Maria Makowska, Starosta Powiatu Pruszkowskiego Pan Krzysztof Rymuza,  Prezydent Miasta Pruszkowa Pan Paweł Makuch,   Zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa Pan Konrad Sipiera,  Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego Pan Michał Landowski, Pani Małgorzata Emilijanowicz – córka Andrzeja Emilianowicza z rodziną, Radni Rady Miejskiej w Piastowie, Pan Zdzisław Brzeziński – były Burmistrz Miasta Piastowa, Pan Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki z lat 2015-19, Pan Dariusz Olszewski – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Pan Damian Olszewski - Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,  Pan Łukasz Król - wiceprezes Grupy Eko Energia, Pani Maja Finkieklan – kierownik inwestycji, Pani Katarzyna Wąsińska – Jano - dyrektor CUO,  dyrektorzy piastowskich szkół i przedszkoli, byli dyrektorzy SP3, kierownicy instytucji publicznych Miasta Piastowa, Rada Rodziców SP3, emerytowani pracownicy SP3, absolwenci, media.

                 Oddanie hali sportowej stało się czymś wyjątkowym, prezentem na okoliczność jubileuszu 65-lecia szkoły. Uroczystość została uświetniona programem artystycznym. Prowadzący program - Kamila i Łukasz - przedstawili najważniejsze wydarzenia sportowe w historii Trójki.Poezję pięknie wyśpiewała na scenie Gabrysia Waszczak, zespół uczennic klas 4-7 z najmłodszą Nadią zaprezentował imponujący układ akrobatyki gimnastycznej. Uczniowie klas drugich  w radosnym wydaniu wystąpili w programie tanecznym, a Róża i Kuba kreatywnie wyrazili siebie przed widownią  poprzez  sztuczki z piłką do nogi. Program artystyczny zakończył utwór "Opadły mgły, wstaje nowy dzień" w wykonaniu uczniów klas 4-7 i Pani Moniki Szuplewskiej. W przerwie uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który dla wszystkich uczniów sponorowała cukiernia    Olczak  i Syn z Piastowa.

                  Po wyjściu z sali sportowej goście mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod tytułem "Sport to zdrowie", jak również zagłębić się w zapiski wydarzeń naszej szkoły w wystawionych  kronikach z lat 1958-2023. 13 lutego 2024 r. wpisał się w najnowszą historię Trójki.

                 

     • Tradycyjnie 14-go lutego obchodziliśmy święto zakochanych...

      19.02.2024

      Tradycyjnie 14-go lutego obchodziliśmy święto zakochanych... do walentynkowych skrzynek trafiło ponad 200 kartek, w których opisywaliście swoje uczucia ...Samorząd Uczniowski miał sporo pracy by każda wiadomość trafiła w ręce adresata ;-)Jeśli macie ochotę, chcielibyśmy przedstawić Wam krótki zarys historyczny. 

      Skąd pochodzi tradycja dnia zakochanych? Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych, tradycyjnie obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia świętego Walentego, którego wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym. Jednak początków dzisiejszych walentynek szukać trzeba nie w chrześcijaństwie, lecz w pogańskim Rzymie. W połowie lutego ptaki gnieżdżące się w Wiecznym Mieście zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Zwiastowało to rychłe nadejście wiosny. Z tej racji Rzymianie na 15 lutego wyznaczyli datę świętowania luperkaliów – festynu ku czci boga płodności Faun są Luberska. W przeddzień obchodów odbywała się miłosna loteria. Imiona dziewcząt zapisywano na skrawkach papieru, po czym losowali je chłopcy. Tym samym wylosowane dziewczyny stawały się ich partnerkami podczas luperkaliów cesarstwie rzymskim chrześcijaństwo stało się religią panującą w IV w. Pogańskie obchody systematycznie zaczęto zastępować świętami chrześcijańskimi. Luperkalia były na tyle popularne, że utrzymały się aż do końca V stulecia. Zniósł je dopiero w 496 r. papież Gelazy I, zastępując je najbliższym w kalendarzu liturgicznym świętem męczennika Walentego. 

      Walentynki. Kim był święty Walenty? Poznaj legendę o patronie zakochanych Święty Walenty, czyli patron zakochanych żył w III w. i jak twierdzą historycy, był biskupem Terni pod Rzymem. Zginął śmiercią męczeńską w czasach prześladowania chrześcijan. Przed śmiercią mężczyzna asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Św. Walenty jest jednak postacią bardzo zagadkową, ponieważ wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Jedna z legend mówi, że święty żył za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie, aby ci chętniej uczestniczyli w wojnach. Patron zakochanych jednak sprzeciwił mu się i udzielał zakochanym ślubów w tajemnicy. Według legendy, sekret św. Walentego wyszedł na jaw, w wyniku czego został pojmany i stracony. Podanie mówi, że Walenty w więzieniu zakochał się w niewidomej adoptowanej córce swojego strażnika Asteriusza. Dziewczyna, pod wpływem siły tej miłości, miała odzyskać wzrok. Historia ich miłości jednak nie jest długa. Walenty, w przeddzień swojej egzekucji, miał napisać list do ukochanej, podpisując go znaną dzisiaj frazą: "Od Twojego Walentego".

       

     • "Poznajemy emocje i uczucia”

      19.02.2024

      W czwartek 15 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem” z panią Katarzyną Olaszek. Podczas zajęć nasze dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje oraz uczucia, a także jak sobie z nimi radzić. Bardzo chętnie brały udział we wszystkich zadaniach przygotowanych przez panią Katarzynę. Często zgłaszały się do odpowiedzi, a w razie potrzeby zadawały pytania. Efekty wspólnej i niezwykle ekspresyjnej pracy dotyczącej szczęścia, radości i uczucia Miłości, dzieci przedstawiły na plakatach. Dziękujemy pani Kasi i naszym dzieciom za udział we wspólnych zajęciach. Zapraszamy na kolejne spotkanie oraz do obejrzenia galerii zdjęć. Nauczyciele świetlicy

     • Bal karnawałowy

      14.02.2024

      Dnia 05.02.24 w S.P 3 odbył się bal karnawałowy. Dzieci z kl.0 a w przepięknych kostiumach świetnie się bawiły. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy, muzyka porywała do tańca. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach,pozowały do zdjęć, skosztowały słodkości w przerwie balu. Dzień był pełen pozytywnych emocji i radości ze wspólnej zabawy.