• UŚPIJ EKRANY - OBUDŹ ŚWIADOMOŚĆ

      31.03.2022

       

       

      PRAWDA CZY FAŁSZ? 

       

      Oglądanie bajek przed snem pomaga dzieciom zasypiać                 FAŁSZ

      Wręcz przeciwnie, dobrze jest zrezygnować z ekranów na 1h przed snem. Oglądanie bajek i granie w gry komputerowe bezpośrednio przed snem pogarsza jego jakość. Światło tabletów, telefonów spowalnia produkcje melatoniny (hormon snu).

       

      Maluchy spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami                      PRAWDA

      64% dzieci do 6 roku życia w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych, z tego 25% codziennie (raport 2015 "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce") 70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów (Millward Brown dla FDN, 2015). Co piąty uczeń korzysta ze smartfona nałogowo (Źródło : Fundacja dbam o mój zasięg). Specjaliści są zgodni - unikać ekranów do 2 roku życia. Dla dzieci od 3 do 5lat - 1h ekranów dziennie, dzieci od 6 do 12lat 2h ekranów dziennie. Przy czym oczywiście ważny jest też dobór odpowiednich treści ekranowych do wieku dziecka.

       

      W większości domów są zasady korzystania z ekranów                    FAŁSZ

      W ponad połowie domów nie ma żadnych zasad korzystania ze smartfonów (Źródło : Fundacja dbam o mój zasięg).

       

      Rodzice dokładnie wiedzą co ich dzieci robią w sieci                         FAŁSZ

      Co trzeci uczeń twierdzi, że rodzice nie wiedzą, co robi w internecie. Co czwarty nastolatek uważa, że nie mógłby liczyć na pomoc rodziców, gdyby napotkał w sieci coś niepokojącego (Źródło: Fundacja dbam o mój zasięg).

       

      Używanie ekranów jako nagrody dla dziecka to super pomysł        FAŁSZ

      Kary i nagrody podnoszą atrakcyjność ekranów. Sprawiają, że dziecko będzie do nich jeszcze bardziej przywiązane. Mimo to 49% rodziców stosuje urządzenie mobilne jako nagrodę (raport 2015 "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce").

       

      Dobry moment na ekrany to czas posiłków                                          FAŁSZ

      Urządzenia elektroniczne odwracają uwagę dziecka od tego co jest na jego talerzu. Maluch nie widzi jedzenia, nie wącha i nie czuje smaku - je automatycznie. Jedzenie bez ekranów pozwala wprowadzić dobre nawyki żywieniowe i wzmacniać więzi rodzinne.

       

       

       

       

       

      Dzieci uczą się głównie przez obserwację dorosłych                    PRAWDA

      W wychowaniu nie tyle istotne jest to co do dzieci mówimy , ale to w jaki sposób sami się zachowujemy. Jeżeli rodzice nieustannie spędzają czas w sieci, trudno jest oczekiwać, że dziecko będzie postępowało inaczej. Warto ustalić zasady ekranowe dla wszystkich członków rodziny.

       

      Nie ma żadnych obaw kiedy dziecko jest same przed ekranem      FAŁSZ

      Bycie przy dziecku podczas oglądania bajek oraz grania przez niego w gry komputerowe to ważny czynnik chroniący. Dorosły, który jest obok widzi w jakie treści zanurza się jego dziecko, może je komentować, tłumaczyć i wyjaśniać.

       

      Ekrany     pomagają     dzieciom      w    ich       rozwoju     poznawczym

        PRAWDA I FAŁSZ

      Małe dzieci (do 3 roku życia) do rozwoju potrzebują interakcji, bezpiecznych relacji, zabawy i doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Obcowanie z ekranami w tym czasie jest zbędne. U starszych dzieci, używane z umiarem i w odpowiedni sposób mogą być świetnym narzędziem edukacyjnym. Oczywiście pamiętajmy o czasie ekranowym, i o tym by towarzyszyć dziecku i wybierać odpowiednie treści dostosowane do wieku. Nic natomiast nie zastąpi dobrej gry planszowej, wspólnego czytania książki czy rodzinnej zabawy.

       

      Nie   powinno   zostawiać    się  telewizji   w   tle, nawet jeśli dziecko jej

      już    nie     ogląda     PRAWDA

      Telewizja w tle może negatywnie wpływać na koncentrację. Kiedy dziecko układa puzzle, rysuje, bawi się - nie włączaj ekranów w jego obecności - to niepotrzebnie rozprasza uwagę.

       

      Ekrany mogą być szkodliwe dla zdrowia                                         PRAWDA

      Długie godziny przed ekranem - a co za tym idzie - brak ruchu, może prowadzić do otyłości, wad postawy, zaburzeń snu, zaburzeń emocjonalnych i społecznych. Mogą pojawić się też problemy z koncentracją oraz opóźnienie rozwoju mowy.

       

       

     • ODŁĄCZ SIĘ  - POŁĄCZ SIĘ

      31.03.2022

      Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem w ramach kampanii ODŁĄCZ SIĘ  - POŁĄCZ SIĘ autorstwa Pani Karoliny Józefowicz prezesa Stowarzyszenia Strefy Wsparcia.

      Pedagog szkolny – Katarzyna Dudek

       

      Dlaczego najmłodsi nie mogą korzystać z ekranów bez ograniczeń?

      Współczesnym dzieciom od najmłodszych lat towarzyszą urządzenia ekranowe w najróżniejszych postaciach. Używanie tableta czy smartfona przez dzieci w wieku przedszkolnym już nikogo nie dziwi. Bajka włączana w poczekalni u lekarza, ekran w rękach podczas długiej podróży samochodem – to już normalny widok. Bywają jeszcze większe „cuda” – nocnik z wbudowanym miejscem na tablet czy zabawki tak naszpikowane elektroniką, że zajmują całe miejsce dziecięcej kreatywności. O nudzie nie wspominając, bo na nudę przestrzeni już nie ma.

      Coraz częściej o skutkach zbyt wczesnego i niewłaściwego korzystania z urządzeń ekranowych mówią rodzice – trudno im z nadpobudliwością wynikającą z nadmiaru bodźców, brakiem chęci na inne aktywności oraz reakcjami agresywnymi na próby kończenia grania czy oglądania bajki. Jest to problem dotykający całą rodzinę. Często negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie.
      Nadużywanie urządzeń ekranowych przez małe dzieci (do 6 roku życia) jest również bezpośrednim zagrożeniem dla ich rozwoju zarówno na poziomie emocjonalnym, społecznym i poznawczym (stanowisko WHO, Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz psychologów i terapeutów).

      Nadmiarowe korzystanie ze smartfona i tableta przyczynia się do szeregu różnych problemów, m.in.: problemów ze snem, koncentracją uwagi, czy prawidłową postawą ciała.
      Niewłaściwe korzystanie z urządzeń cyfrowych przez dzieci najmłodsze (0 -6 rż) może również zaburzać ich rozwój emocjonalny. Małe dzieci naturalnie reagują emocjonalnie na różne sytuacje: krzyczą, tupią, płaczą. Dawanie im w takiej sytuacji tableta czy smartfona jako „załagodzenia sytuacji” nie uczy ich, jak w sposób konstruktywny uporać się ze stresem, czy trudnymi emocjami. Odbiera możliwość trenowania własnych kompetencji emocjonalnych. A żadne urządzenie nie powinno służyć do regulowania emocji – od tego są bezpieczni dorośli (mama, tata, babcia itp.).
      Więc tak – świat uległ zmianie i żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego i co za tym idzie ogromnej ilości ogólnodostępnych migających ekranów. To jest fakt i jednocześnie wyzwanie dla rodziców. Nie chodzi przecież o to, żeby teraz całą tą technologie usunąć, bo jest dla naszych dzieci niebezpieczna. Patrząc obiektywnie przynosi nam także wiele pożytku, a w ograniczonych ilościach i przy spełnieniu kilku warunków korzystanie z ekranów nie jest dla najmłodszych szkodliwe.

      I tu pojawia się najważniejsze pytanie: JAK Z URZĄDZEŃ EKRANOWYCH MAJĄ KORZYSTAĆ NAJMŁODSI, ŻEBY BYŁO BEZPIECZNIE?

      1. Po pierwsze (i najważniejsze): Najmłodsi nie mogą korzystać z ekranów bez ograniczeń Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby dzieci do 2 rż W OGÓLE nie spędzały czasu przed ekranami.
      2. Dzieci 3 – 5 r. – maksymalnie godzinę dziennie
      3. Dzieci po ukończeniu 6 r ż – maksymalnie 2 godziny dziennie
      4. !Po drugie: Nie korzystamy z ekranów przed snem. Mózg człowieka (i dużego i małego) potrzebuje odpoczynku od bodźców – 2 godziny przed snem to czas, który powinien służyć wyciszeniu
      5. !Po trzecie: Czas posiłków = czas bez technologii. W trosce o dobre nawyki żywieniowe – świadome jedzenie, kontrolowanie uczucia sytości/głodu na czas spożywania posiłków powinniśmy odłożyć wszelkie urządzenia ekranowe
      6. !Po czwarte: Nie stosuj urządzeń typu tablet i smartfon jako kary/nagrody. Stosowanie tableta, czy smartfona jako kary i nagrody wzmacnia atrakcyjność tych urządzeń i zwiększa chęć dzieci na ich posiadanie.
      7. !Po piąte: Wybieraj odpowiednie dla wieku dziecka treści i kiedy to możliwe towarzysz maluchowi przed ekranem. Nie każda bajka, czy gra jest odpowiednia dla naszego malucha. Warto patrzeć na oznaczenia kategorii wiekowej (np. PEGI) i samemu obejrzeć/zagrać przed udostępnieniem dziecku. I kiedy nad tymi zasadami czuwa dostępny emocjonalnie, czuły i uważny dorosły to nie mamy się o co martwić – nasze maluchy będą bezpieczne. Więcej porad i narzędzi do radzenia sobie z wyzwaniem odnajdziesz na stronie www.odlaczsie-polaczsie.pl .

      Tekst powstał w ramach kampanii społecznej „Odłącz się – Połącz się”

      Autor: Karolina Józefowicz, prezes SSW

       

     • W Centrum Nauki Kopernik

      26.03.2022

      We wtorek dnia 22.03. klasy 3B i 3C jeździły na wycieczkę do Centrum Kopernik w Warszawie. Dzieci, zwiedzały wystawy,samodzielnie przeprowadzały doświadczenia z różnych dziedzin nauki, oraz brały udział w  lekcji dydaktycznej w planetarium. Był to dzień bardzo aktywny jak dla uczniów tak i dla nauczycieli:)

     • Warsztaty paleontologiczne

      18.03.2022

      Dnia 11.03 zerówki uczestniczyły w warsztatach paleontologicznych. Rozpoczęły się one krótką pogadanką na temat warunków w jakich żyły dinozaury.Dzieci były bardzo zainteresowane, uważnie słuchały i bardzo trafnie udzielały odpowiedzi na pytania.Młodzi badacze bawili się w paleontologów układając z kości sylwety prehistorycznych zwierząt.Było więc powiązanie teorii z praktyką.

     • Konkurs plastyczny

      16.03.2022

      Z ogromną przyjemnością informujemy, iż niezwykły talent Szymona Stysia, ucznia klasy 2C został doceniony w  Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Portret Marii Grzegorzewskiej" realizowanym w ramach Roku 2022 jako Roku Marii Grzegorzewskiej - wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej. Szymon zdobył II miejsce!

      Serdecznie gratulujemy!!!

     • Re@lnie Odpowiedzialni

      11.03.2022

      Szanowni Państwo nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktyczno- edukacyjnym „Re@lnie Odpowiedzialni”.

      Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Strefa Wsparcia, organizacja pozarządowa wspierająca rodziców   i nauczycieli. SSW od 5 lat tworzy programy profilaktyczne, by chronić dzieci przed e-uzależnieniami. Strefa Wsparcia szerzy szacunek i empatię, jako najskuteczniejsze narzędzie życia w społeczeństwach. Uczy rodziców, jak wychowywać młodych, silnych ludzi, nie naruszając ich integralności. Promuje wiedzę na temat zrównoważonego korzystania z technologii przez Najmłodszych.

      Celem Kampanii „Odłącz się – Połącz się” jest dotarcie do jak największej ilości rodziców, opiekunów i nauczycieli używając wszelkich możliwych kanałów, by…

      ...poznali zagrożenia - niebezpieczeństwo nadmiarowego korzystania z ekranów, jakie treści                      są niewłaściwe, a jakie odpowiednie - świadomość rodzica

      ...uwierzyli, że mają wpływ - obecność i uważność rodzica

      ...wiedzieli jak postępować w sytuacjach problemowych oraz by uniknąć e-uzależnień - relacja chroni.

       

      Zachęcam do korzystania z zamieszczanych informacji.

      Pedagog szkolny – Katarzyna Dudek

     • Bal karnawałowy w 0a

      07.03.2022

                                                            

      W poniedziałek 25.02.22 odbył się bal karnawałowy. Dzieci z grupy 0a zaprezentowały wspaniałe kostiumy, na pięknie udekorowanej sali. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce wybranej przez p. W. Ptaszka , prowadzącego w zerówkach rytmikę. Radość i zabawa towarzyszyły dzieciom w tym dniu do końca ich pobytu w szkole.

       

     • Z życia 3c

      01.03.2022

      Uczniowie klas trzecich, którzy przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. wzięli udział we Mszy św. w dniu 17 lutego br. W czasie liturgii ks. Józef Baron SDS przekazał nagrodę Darii Wąsala z klasy 3.c, która w konkursie międzynarodowym Maryja w życiu Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego uzyskała wyróżnienie. Daria z radością odebrała dyplom i nagrodę, a obecni w kościele - rodzice i uczniowie - nagrodzili ją ogromnymi brawami.

      s. Maria