• Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

      29.09.2022

      W ubiegłą sobotę, 24 września odbyły się coroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121.

      W tegorocznych obchodach, jak co roku, wzięliśmy udział również my, społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Po raz kolejny też uroczystość została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Pana Andrzeja Dudę- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

       

      My- uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie uczciliśmy 24 września br. pamięć Ludności Cywilnej wypędzonej z powstańczej Warszawy, która między sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia i pobyt w obozie Durchgangslager 121, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc.

      Tego bowiem wymagaliśmy od siebie i oczekiwaliśmy od innych.

      Podczas uroczystości doświadczyliśmy gościnności i wysłuchaliśmy Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121. Do Dulagu 121 przybyli powstańcy i kombatanci z terenu powiatu pruszkowskiego oraz okolic, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz dzieci i młodzież.

                      Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkania, to najlepsza lekcja historii, możliwość uświadomienia młodego pokolenia, że to co działo się podczas II wojny świadomej nigdy nie powinno się zdarzyć, i że nie ma przedawnienia w pamięci!

      Musimy pielęgnować pamięć!

     • Fantazja polska - Polskie tańce narodowe

      28.09.2022

      28 września  uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska - Polskie tańce narodowe w Mateczniku  Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

                  Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian.     

                  Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka.

                  Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację.

                  Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego.

                  Po spektaklu był czas na pamiątkowe zdjęcie i wymianę wrażeń.

                  Byliśmy szczerze zachwyceni niesamowitymi przeżyciami i   niepowtarzalną lekcją historii tańców narodowych.  “Mazowsze” podbiło nasze  serca. Piękna tradycyjna muzyka, śpiew i taniec, aktorskie występy młodszych od nas dzieci  podkreślały narodowy charakter występu.

      Zadowoleni, prawie tanecznym krokiem :) wróciliśmy do  Piastowa.

                                                                                                                Uczniowie klas ósmych

     • Badacze Powietrza z SP3

      12.09.2022

      W ubiegłym roku szkolnym monitorowaliśmy stan zapylenia powietrza przy pomocy samodzielnie skonstruowanych  czujników. Był to projekt pod patronatem CN Kopernik.

       W roku szkolnym 2022/23 bierzemy udział w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Mamy już zamontowane profesjonalne urządzenie  pomiarowe- czujnik powietrza. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości lokalnej społeczności Piastowa i w konsekwencji poprawy jakości powietrza i klimatu.

     • Akcja szczepienia lisów

      10.09.2022

      MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

      RZECZNIK PRASOWY

      WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

      tel.: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

      e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

       

       

      KOMUNIKAT PRASOWY, 5 września 2022 r.

      ___________________________________________________________________________

       

      Jesienne szczepienie lisów na terenie województwa mazowieckiego
       

      Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

      Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

      Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

      Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

      W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.

      Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie
      z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

      Więcej informacji o przypadkach wścieklizny u zwierząt w województwie mazowieckim
      w linku: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

       

      Z wyrazami szacunku

      Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

     • XI edycja Narodowego Czytania

      05.09.2022

       XI edycja Narodowego Czytania za nami. W Piastowie zorganizowano jednak tę imprezę po raz dziesiąty. W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Nasi uczniowie obok innych reprezentacji piastowskich szkół: SP1, ZS im. F. Na sena i LO im. A. Mickiewicza z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz innych zgłoszonych uczestników zaprezentowali się bez zastrzeżeń. Już po raz kolejny rozpoczęli uroczystość z racji współorganizacji przedsięwzięcia zainicjowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Miejski Ośrodek Kultury.Wypadliśmy jak zwykle rewelacyjnie. Nie mogło być inaczej. Jakość wypracowana przez lata przecież zobowiązuje.W przyszłym roku ma być czytane "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Damy radę!