• 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

02.08.2022

W tym roku 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się z 80. rocznicą utworzenia Armii Krajowej.Obchody, tych tak bardzo ważnych wydarzeń dla Polaków, rozpoczęliśmy 31 lipca Mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata odprawionej w intencji powstańców i ludności cywilnej walczącej Warszawy.1 sierpnia kontynuowaliśmy uroczystości. Tuż przed Godziną W wprowadzono licznie przybyłe Poczty Sztandarowe. Zawyły syreny, rozbrzmiały dzwony kościelne, zaśpiewano Hymn Narodowy.Głos zabrały panie: Agnieszka Leja dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Maria Makowska zastępca burmistrza Piastowa. Złożone zostały kwiaty.Uczniowie Trójki zapalili Znicz Pamięci, którego ogień będzie podtrzymywany przez 63 dni, czyli tak długo jak trwało powstanie.Jest to już wieloletnią tradycją, którą pielęgnuje społeczność szkolna.Zaraz po części oficjalnej, rozpoczął się koncert zespołu wokalno - aktorskiego Sonanto, który cieszył się zainteresowaniem dużej grupy piastowian i gości.Usłyszeliśmy m. in.:Sanitariuszkę Małgorzatkę,Warszawskie dzieci,Chłopcy z AK,Pałacyk MichlaMatko o twarzy jak polska ziemia czarnej,Deszcz jesienny, deszcz,Mała dziewczynka z AK.

Co usłyszymy za rok? Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne obchody, by zgodnie z pragnieniem Adama Asnyka, zacytowanym na zakończenie tegorocznych obchodów przez panią Agatę Korczak przewodniczącą Rady Miejskiej w Piastowie, dbać o naszą Wolność:"Lecz nie przestańmy czcić świętości swoich i przechowywać ideałów czystość. Do nas należy dać im moc i zbroje, by z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość."

Zdjęcia wykonane przez Łukasza i Kacpra Szuplewskich.