• Narodowy Test Wiedzy o Sporcie

      26.09.2023

      Szanowni Państwojuż po raz kolejny Fundacja Druga Droga Mistrza organizuje III Narodowy KonkursWiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży pod honorowym patronatem MinistertwaEdukacji i Nauki.

      III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie to test o największych sukcesachw historii polskiego sportu, ale także o różnych aspektach związanych z polskimsportem.

      Test zawiera łącznie 800 pytań, przygotowanych we współpracy z Katedrą NaukHumanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. JózefaPiłsudskiego w Warszawie.

      Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu.Test składa się z dwóch etapów i przeprowadzony zostanie według następującegoharmonogramu:

      1) Etap I - od 15 września do 31 października 2023 r.- na stronie: www.drugadrogamistrza.pl w linku: https://drugadrogamistrza.pl/i-narodowy-test-wiedzy-o-sporcie należy wypełnić formularz i rozpocząć właściwy test:

      a) dla młodzieży w wieku 7-12 lat test składa się z 30 pytań,

      b) dla młodzieży w wieku 13-17 lat test składa się z 50 pytań.

      W każdej grupie wiekowej zostanie wyłonionych 30 finalistów, którzy przejdą do II etapu konkursu.

      Ranking będzie można śledzić na stronie Fundacji Druga Droga Mistrza.

      2) Etap II - 17 listopada 2023 r.- w drugim etapie konkursu każdy finalista:

      a) w wieku 7-12 lat odpowiada na 30 pytań,

      b) w wieku 13-17 lat odpowiada na 50 pytań.

      Na zwycięzców czekają nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także spotkanie z wybitnymisportowcami, więc nie zabraknie czasu na rozmowy i sportowe opowieśc

     • IV konferencja Re@lnie Odpowiedzialni

      26.09.2023

      W dn. 25.09.2023r odbyła się IV konferencja Re@lnie Odpowiedzialni, na której obecne były nasze Panie Pedagog i Psycholog.

      Konferencja odbywała się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Odłącz się- Połącz się", w którą zaangażowana jest nasza Szkoła.

      Spotkanie z ekspertami z różnych dziedzin było okazją do poszerzenia perspektywy na trudności, z którymi spotykają się dzieci oraz na możliwe  sposoby reagowania i rozwiązania, jakie dorosły może zaproponować Dziecku, by wesprzeć go w procesie dorastania.

      Rodziców zachęcamy do zaglądania na stronię kampanii https://odlaczsie-polaczsie.pl/ gdzie znaleźć można wiele ciekawych podcastów oraz artykułów dot. zagrożeń związanych z uzależnieniem cyfrowym.

     • Niezwykłe spotkanie z historią: spektakl „Rodzinna fotografia” i orszak wielkich Polaków.

      10.09.2023

      W sobotnie popołudnie 9 września  zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym widzowie byli świadkami szczególnego widowiska. Ponad sto postaci historycznych przeszło w trzecim już Orszaku Dziejów, by spotkać się z nimi i porozmawiać o naszej Ojczyźnie. Byli wybitni władcy, wielcy wodzowie, wybitni naukowcy i sportowcy, bohaterowie narodowi, a wśród nich także Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi. Pomysł i organizacja Orszaku Dziejów jest dziełem Fundacji Orszak Dziejów.

      Jak czytamy w komunikacie prasowym Fundacji:
      Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę, przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny oraz wzbudzenie dumy z osiągnięć naszych przodków. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom. Pierwszy Orszak Dziejów odbył się w 2021 r. w przeddzień beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a Prymas Tysiąclecia był postacią przewodnią wydarzenia.

      W 2022 r. Orszak Dziejów w 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza uczcił pamięć wynalazcy lampy naftowej i wielu innych zasłużonych odkrywców i naukowców.

      Tegoroczny Orszak Dziejów zakończyła  prezentacja każdej postaci na scenie i uroczysty  Polonez.

      O godz. 18:00 odbył się spektakl Teatru Biedronka Parentes pt. „Rodzinna Fotografia” na podstawie scenariusza Anny Murawskiej z muzyką Łukasza Ratajczaka według aranżacji Bartłomieja Krauza. Spektakl dostosowany do najmłodszych widzów w ciepły i przystępny sposób opowiada  o życiu rodzinnym i bohaterstwie Rodziny Ulmów.

     • Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

      10.09.2023

      Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej 

       

      9 września na terenie przy Willi Millera odbyło się Narodowe Czytanie. Już po raz dwunasty wszyscy chętni czytelnicy mogli spotkać się w gronie miłośników sztuki i zagłębić w lekturze. 

      W tegorocznej edycji czytana była powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.  

      Prezydent Andrzej Duda tak napisał w liście okolicznościowym, zachęcając do wspólnego czytania: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem,  a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu (...) 

      Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”  

      Dla uczniów szkół podstawowych przeczytanie tej lektury to nie lada wyzwanie. Podołaliśmy.  

      Odtworzyliśmy fragment rozdziału 1. Otworzyliśmy tym tekstem 12. piastowskie spotkanie podczas Narodowego Czytania. Zrobiliśmy to godnie i nad wyraz profesjonalnie 

      Swoim występem być może wpłynęliśmy na przyszłoroczne decyzje o prezentacji innych słuchaczy.  

      Do zobaczenia za rok! 

     • Nowy rok szkolny 2023/23

      10.09.2023

      4 września obyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej. Najpierw przywitani zostali najmłodsi uczniowie, czyli klasy pierwsze, następnie klasy 2-3 i 4-5 a na koniec najstarsi z klas 6-8. Po przywiatniu przez Panią Dyrektor Agnieszkę Leję uczniowie wspólnie z wychowawcami udali się do klas.

      Poniżej kilka zdjęć z uroczystości najstarszych roczników wykonane przez Pana W. Grzesika.

       

       

     • Obiady - zmiana

      02.09.2023

      W związku z prowadzonymi pracami remontowymi na stołówce, obiady będą wydawane od 11 wrzesnia. Oddziały przedszkolne posiłki będą jadły bez zmian w swoich salach od 4 września.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

      29.08.2023

       

       

      ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 

      2023/2024

       

      Uroczyste przywitanie uczniów klas pierwszych godzina 9.20

      Uczniowie spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach, a następnie udają się na salę gimnastyczną.

      1a sala 13

      1b sala 15

       

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w sali gimnastycznej.

      Po każdej uroczystości spotkania z wychowawcami odbędą się w wyznaczonych klasach.

       

      kl. 2-3 godz. 9.30 

      2a sala 28

      2b sala 30

      3a sala 43

      3b sala 42

       

      kl. 4-5 godz. 10.30 

      4a sala 32

      4b sala 39

      4c sala 30

      5a sala 46

      5b sala 33

      5c sala 34

       

      kl. 6-8 godz. 11.30

      6a sala 42

      6b sala 38

      7a sala 28

      7b sala 41

      8a sala 40

       

       

     • UWAGA

      25.08.2023

      INFORMACJA 

      DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

       

      Oddział przedszkolny w dniu 1 września pracuje w godz. 7.00-17.00. 

      Rozpoczęcie roku szkolnego wraz z rodzicami odbędzie się o godz. 10.00.

      W tym dniu nie będzie wyżywienia. Jeżeli planują Państwo pozostawić dzieci w szkole, proszę zapewnić picie i wyżywienie we własnym zakresie.

      Zebranie z rodzicami odbędzie się 4 września o godz. 17.00

     • Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

      02.08.2023

      Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 

      Tradycyjnie już co roku w Piastowie organizowane są uroczystości poświęcone bohaterom Powstania Warszawskiego w rocznicę jego wybuchu.

      31 lipca br. w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata została odprawiona msza święta w intencji ofiar i uczestników Powstania. 

      1 sierpnia kontynuowano obchody.

      W obecności pocztów sztandarowych, Grzegorza Szuplewskiego- burmistrza Piastowa, radnych z przewodniczącą Rady Miejskiej- Agatą Korczak na czele, Agnieszki Lei- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego, ks. Dariusza Partyki- proboszcza parafii pw. Św. Michała Archanioła, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy, uczniów oraz wszystkićh innych mieszkańców Piastowa oddano hołd poległym powstańcom. Zostały złożone kwiaty i zapalono znicz pamięci, o którego ogień będą dbali przez kolejnych 63 dni najmłodsi piastowianie- uczniowie Trójki. 

      Głos zabrali gospodarze miejsca: pani Agnieszka Leja i pan Grzegorz Szuplewski. W swoich wystąpieniach odwołali się do historii i problemów współczesnych. Przywołane zostały słowa jednej ze zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, która nie obowiązuje w dzisiejszym kanonie hymnu, a mianowicie:

      „Niemiec, Moskal nie osiędzie,

      Gdy jąwszy pałasza

      Hasłem wszystkich zgoda będzie 

      I ojczyzna nasza”.

      Odtworzono również powojenną wypowiedź dla Radia Wolna Europa gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego, komendanta głównego Armii Krajowej, w której tłumaczył motywy decyzji o powstaniu. Decyzja ta nie została podjęta odgórnie w 1944 r., tylko już w 1939 r.- przez walczący naród polski- jak powiedział generał. 

      Na koniec, jak zwykle, po uroczystościach oficjalnych odbył się koncert pieśni powstańczych, w tym roku w wykonaniu Bogumiły Ostrovnoi.

      Współorganizatorami obchodów byli: 

      - Stowarzyszenie Nasz Piastów

      - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego

      - Miejski Ośrodek Kultury

      - parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata 

       

      Uroczystość została objęta patronatem Burmistrza

      Piastowa. 

      Zdjęcia: Karolina Caba, Sylwia Kozłowska i Łukasz Szuplewski.

       

       

       

       

       

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      02.07.2023

      Kolejny etap edukacji zakończony. Dzisiaj ósmoklasiści zostali pożegnani w naszej Szkole. Był to czas podsumowań i czas refleksji. Niektórzy nie ukrywali wzruszenia.

      Wychowawcami klas ósmych w tym roku byli: Pani Jolanta Koboj- Roman (8a), Pani Urszula Zaorska (8b) i Pan Arkadiusz Pajdosz (8c).

      Uroczystość została ubogacona przemówieniami: pani Agnieszki Lei- dyrektor naszej Trójki, przekazaniem sztandaru nowej reprezentacji pocztu sztandarowego, rozdaniem nagród, ślubowaniem uczniów klas ósmych, wystąpieniami Samorządu Uczniowskiego i samych ósmoklasistów.

      Na koniec czwartoklasiści zaprezentowali część artystyczną i wręczyli upominki od siebie wszystkim absolwentom.

       

      Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali- tymi słowami Św. Jana Pawła II zostali pożegnani uczniowie klas ósmych.

       

      Wszystkiego najlepszego w kolejnych latach nauki!

      Następnie odbyły się zakończenia klas 4-7 i 0-3.

     • Sukcesy młodych sportowców

      22.06.2023

      21 czerwca 2023r. odbyła się uroczysta gala zakończenia Piastowskiej Ligi Szkolnej. Nasza placówka zajęła w klasyfikacji generalnej szkół zajęła wysokie 3 miejsce. Wynik ten był możliwy dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego i w szczególności dzieci, które zajęły wysokie miejsca indywidualnie i zespołowo w swoich kategoriach wiekowych:

      TENIS STOŁOWY - Waszczak Gabriela, Wdówik Róża, Dumała Michał, Majchrzak Mateusz;

      BIEGI PRZEŁAJOWE - Kowalska-Paszko Julia, Bryks Maria, Ulatowski Michał

      LEKKOATLETYKA - Lasota Aleksandra, Szuplewski Łukasz, Sumiński Sebastian, Wdówik Róża, Mirosz Kacper, 

      Kwiatkowska Oliwia, Majek Zuzanna, Zgrzebny Antoni.

      Najważniejsze sukcesy zespołowe: 1 miejsce dziewcząt i chłopców w dwóch ogniach, 1 miejsce dziewcząt młodszych w piłce siatkowej i piłce nożnej oraz 2 miejsce w piłce koszykowe i unihokeju, 1 miejsce w piłce nożnej chłopców klas IV.

      Sportowcem roku w naszej szkole została uczennica klasy 6A Gabriela Waszczak - gratulujemy. 

      Gratulujemy wszystkim naszym sportowcom i życzymy jeszcze większych sukcesów w nowym roku szkolnym.

       

      Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Joanny Frunze

       

     • Warsztaty „Ulica szkolna” w Piastowie

      21.06.2023

      W ramach projektu „Ulica Szkolna – czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych dzieci” dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 – Agnieszka Leja i wicedyrektor Katarzyna Dudek, wraz z organizatorami akcji zaprosiła rodziców, nauczycieli i władze miasta do wspólnego omówienia zagadnień mobilności, zdrowia i komfortu dzieci wokół szkoły. W spotkaniu udział wzięła pani vice burmistrz miasta, Maria Makowska, oraz pan Dominik Banasiewicz z Wydziału Utrzymania Miasta, którzy aktywnie wspierają realizację projektu oraz inicjatywy wokół SP nr 3. Obecna była także pani Magdalena Śladowska, Kierownik - Wydział Emisji i Ochrony Powietrza Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który objął projekt patronatem.

      Prowadzące warsztat – Barbara Król z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Agnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacji „Rodzic w mieście” przedstawiły wstępne wyniki pomiarów gęstości i rodzaju ruchu drogowego oraz zanieczyszczeń powietrza związanych z wzmożonym ruchem porannym i popołudniowym. 

       

      Położenie szkoły w obrębie najbardziej ruchliwych ulic powoduje większe narażenie dzieci, ale także rodziców i nauczycieli, na szkodliwe substancje ze spalin – w szczególności silnie toksyczny dwutlenek azotu.

       

      Podczas warsztatów zaprezentowano przykłady ograniczania ruchu wokół szkół, bezpiecznej mobilności pieszych i rowerzystów, ograniczania ekspozycji na zanieczyszczone powietrze oraz aspekty zdrowotne i rozwojowe dzieci.  Przedstawiono rozwiązania z innych państw oraz najlepsze praktyki, które mogą być inspiracją do stworzenia komfortowych warunków do niezależnych aktywności dzieci oraz jeszcze bardziej atrakcyjnej przestrzeni dla całej społeczności.  

      SP nr 3 w Piastowie już uczestniczy w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej i posiada stały monitoring jakości powietrza na budynku, jednak pomiary zrealizowane w ramach projektu „Ulica szkolna” były ukierunkowane na zanieczyszczenia pochodzące z ruchu drogowego i jasno pokazały, że w godzinach szczytu komunikacyjnego stan powietrza jest miejscowo pogorszony a normy NO2 przekroczone.

      Wspólna praca warsztatowa nad mapami terenu pozwoliła zidentyfikować miejsca niebezpieczne lub niekomfortowe, np. krótkie cykle świateł, słabo oświetlone przejścia, brakującą infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, itp. Zebrane uwagi zostaną uwzględnione w propozycjach urbanistycznych na kolejnym etapie projektu.

      Spotkanie to jest częścią projektu “Ulica szkolna” w ramach którego przypominamy rodzicom o:

      – bezwzględnym obowiązku wyłączania silnika podczas postoju przed szkołą, 

      – możliwości pozostawienia aut dalej od szkoły i odprowadzania dzieci pieszo,

      – pozytywnym wpływie aktywnej mobilności na zdrowie i koncentrację dzieci,

      - możliwościach zagospodarowania terenu zielenią,

      - konieczności oczyszczania powietrza w budynkach szkolnych – mechanicznego i naturalnego.

     • Projekt dla uczniów klas 4 „Stop uzależnieniom”

      21.06.2023

      Uczniowie klas czwartych mieli możliwość w tym roku szkolnym wziąć udział w projekcie przeciwdziałającym problemowi uzależnień wśród młodzieży. Był on w pełni skorelowany z podstawą programową nauczania przyrody w klasach czwartych oraz ze Szkolnym Programem Profilaktyki.

      W ramach projektu dzieci obejrzały filmy dotyczące uzależnień i sposobów ich niwelowania, mogły wyrazić swoje zdanie podczas paneli dyskusyjnych na lekcjach przyrody i w trakcie burzy mózgów. Wszelkie działania  wywarły na nich ogromne wrażenie i wyzwoliły ogrom pozytywnych emocji. Skłoniły uczniów do refleksji. Cykl lekcji  zakończony był wykonaniem pracy plastycznej o tym samym tytule. Wykonano ponad 30 prac w formie plakatu. Nauczycielki przyrody i Grono Pedagogiczne postanowiło wyeksponować najciekawsze prace na gazetkach na korytarzu szkolnym.

      Globalizacja mediów i rynków, w obecnych czasach coraz to intensywniej kształtuje poglądy młodzieży, jej wybory i zachowania. Coraz większa liczba uczniów ma dzisiaj większe możliwości przez to, że dysponuje własnymi pieniędzmi, przez co jest coraz częściej narażona na oddziaływanie manipulacyjnych technik sprzedaży i marketingu, których agresywność w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych i potencjalnie szkodliwych substancji, takich jak używki, alkohol czy dopalacze, stale rośnie. Dominacja wolnego rynku niestety przyczyniła się także w Polsce, na osłabienie struktury życia społecznego. W związku z powyższym należy od najmłodszych lat wpływać na prawidłowe postawy naszych uczniów i kształtować zachowania w myśl hasła: „lepiej zapobiegać, niż leczyć…”..

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w projekcie.

      Szkolni koordynatorzy projektu

      Aneta Czyż-Pachołek

      Anna Trębska

     • Projekt „Młodzi architekci” z SP3

      21.06.2023

      Projekt Młodzi Architekci został przeprowadzony w ramach zajęć z geografii dla uczniów klas 5. Był świetnym uzupełnieniem zagadnień ujętych w podstawie programowej. Miał za zadanie skłonić do kreatywnego działania dzieci i rodziców. Był korelacją międzyprzedmiotową zagadnień z geografii, matematyki, ochrony środowiska, biologii. Pozwalał uczniom również na projektowanie i kształtowanie przestrzeni w jakiej funkcjonują w szkole oraz podniesienia świadomości, iż mogą oni wspólnie wpływać na kształt otoczenia i ład przestrzenny, realizując w ten sposób swoje oraz społeczne potrzeby. Uczniowie mogli wykazać się ogromną kreatywnością i odkryć w sobie umiejętności w zakresie projektowania, wizualizowania i budowania. Całe przedsięwzięcie miało nauczyć młodych ludzi krytycznego spojrzenia na otaczający ich ekosystem szkolny. W trakcie działań projektowych uczniowie zajmowali się także prezentacją swoich wyobrażeń na temat przestrzeni szkolnej w różnych skalach. Miłym akcentem było to, że Rodzice uczniów chętnie włączyli się w realizację poszczególnych etapów zadań, co było dla nich dodatkową możliwością na poznanie punktu widzenia i postrzegania otaczającego świata przez ich pociechy. Do projektu zgłosiło się aż 26 uczniów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym Uczniom i Rodzicom za podjęcie wyzwania architektonicznego.

       

      Szkolny koordynator projektu

      Aneta Czyż-Pachołek