• Praca

      18.10.2023

      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie od zaraz zatrudni pracownika w charakterze pomoc nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu. Więcej informacji w sekretariacie szkoły.

     • Spotkanie z behawiorystkami i ich psem „Skwarkiem” w świetlicy

      17.10.2023

      Podczas środowych zajęć świetlicowych 11.10.2023r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dwóch behawiorystek Pani Darii oraz Pani Eweliny dzieci miały okazję poznać zasady pracy z psem. Zostały im przekazane podstawowe zasady właściwego stosunku do zwierząt, opieki oraz pomocy. Bezpośredni kontakt z wyszkolonym psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psem, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać we własnym domu ze swoim pupilem. Panie behawiorystki kładły duży nacisk na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także żywe stworzenie które może być potencjalnym zagrożeniem. Dzieci uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, oraz się zachować i bronić w razie potencjalnego ataku. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Oczywiście są również relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż towarzystwo psa i obserwowanie jak radośnie merda ogonem na widok człowieka. Team behawiorystek na czele z „Skwarkiem” zapowiedział, że jeszcze nie raz nas odwiedzi, a my już wypatrujemy kolejnego spotkania! DZIĘKUJEMY!!!

     • "Poznaj Polskę na Sportowo"

      13.10.2023

      13.10.2023r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu wiedzy z piłki nożnej. Najwięcej punktów zdobył Michał Dumała z klasy 5b, 11 na 11 możliwych w czasie 60 sekund. Gratulujemy wszystkim chłopcom dobrych wyników i mamy nadzieję na awans do kolejnego etapu.

      Za konkurs odpowiadał p. Pajdosz.

     • Święto Szkoły- dzień inny niż zwykle!

      10.10.2023

      W tym roku 5 października,  w poprzednich latach w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, obchodziliśmy Święto naszej Szkoły.

      Być może tak miało być- w rocznicę bitwy pod Kockiem z 1939 roku zorganizowano uroczystości.

      Zaczęło się od Mszy świętej w intencji społeczności szkolnej i tych, co zginęli w Powstaniu Warszawskim, odprawionej w kościele pw. Św. Michała Archanioła przez ks. Dariusza Partykę- proboszcza w/w parafii, w obecności uczniów,  nauczycieli i najbliższych wychowanków Trójki skupionych przed ołtarzem przy sztandarze szkolnym.

      Druga część oficjalnej uroczystości odbyła się przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy Szkole Podstawowej nr 3. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: p. Maria Makowska- zastępca burmistrza, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych,  przedszkoli, ks. Dariusz Partyka,  uczniowie i ich rodziny. Odczytany został Apel Pamięci,  zabrały głos: pani Agnieszka Leja- dyrektor Szkoły,  pani Maria Makowska.

      Złożono przed pomnikiem kwiaty I zapalono Znicz Pamięci.

      Na część artystyczną zaproszono wszystkich do sali gimnastycznej. Było to Spotkanie z poezją Polski Walczącej kojarzonej z czasem Powstania Warszawskiego,  bo przeplatającej się z fragmentami z Dziennika Tadeusza Dziera „Myśmy tu zawsze byli...”

      Był czas na refleksję,  uśmiech i łzy, wszystko w umiarze.

      Młodzież przypomniała słowa gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego nt. motywów podjęcia decyzji o powstaniu.  Uświadomiła sobie i innym lub po prostu przypomniała, że o walce zdecydowano dużo wcześniej niż przed 1 sierpnia ’44.,  że walczono nie tylko z karabinem w ręce,  ale też słowem,  które  5 października skierowała do słuchaczy.

      Uczniowie zaprezentowali poezję Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Stroińskiego, Władysława Broniewskiego, Józefa Czechowicza, Jerzego Zagórskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Jana Miernowskiego i Leopolda Staffa.

      Wydeklamowano również wiersze wystawione w Konkursie Poetyckim zorganizowanym w sierpniu 1944 przez żołnierzy III Rejonu VI Obwodu AK Praga, które zdobyły pierwsze trzy miejsca. Zwrócono uwagę, że autorzy podpisani byli jedynie pseudonimami: Ultor 693, Dan 693 i Eug.690. Utwory docenione przez jury Konkursu to: „1 sierpień 1944”, „Przyśniła się dzieciom Polska” oraz „Żołnierzom 690 zgrupowania”.

      Niesamowite wrażenie zrobił występ jednej z uczennic, która zaśpiewała utwór „Warszawo ma” Andrzeja Własta.

      Święto Szkoły zakończył o 17.00 Wieczór Poezji Polski Walczącej,  który był kumulacją wiedzy historycznej i literackiej. Publiczność zgromadzona w sali nie szczędziła braw młodym artystom.

      Łzy płynęły nie tylko opiekunom, rodzicom, ale i uczniom.

      Ważne,  że „ozwało się Alleluja w Galilei, i oboje anieli po kolei, potem salwa rozległa się głucha...”, bo to dało optymistyczne zakończenie czasu bardzo tragicznego dla Polski.

      Przemówienie końcowe należało do p.Agnieszki Lei- dyrektor Szkoły i p. Grzegorza Szuplewskiego burmistrza Piastowa.

      5 października społeczność szkolna i wszyscy zaproszeni goście oddali  to, co należne Bohaterom Powstania Warszawskiego- cześć i chwałę.

      CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

      CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

     • Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”

      08.10.2023

      Uczniowie z grupy 0a i 0b w obecnym roku szkolnym biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Gramy zmysłami”. Projekt trwa od października do maja. W każdym miesiącu będzie realizowany inny temat, koordynatorem w szkole jest pani Magdalena Mazurczak. Pod jej okiem uczniowie będą poznawali świat i stymulowali zmysły podczas zabaw oraz kształtowały świadomość własnego ciała. W październiku temat to sensoryczny tor przeszkód.

     • Piastowska Liga Szkolna

      04.10.2023

      W dniach 03-04.10.2023r. odbyły się pierwsze zawody w ramach Piastowskiej Ligi Szkolnej. Był to turniej piłki nożnej klas starszych. We wtorek chłopcy wywalczyli 3 miejsce, natomiast w środowe popołudnie nasze dziewczęta nie miały sobie równych i zajeły pierwsze miejsce. 

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz naszym nauczycielom w-f.

     • Mural ilustrujący Akcję Bojową „Kutschera” odsłonięty

      03.10.2023

      Był 1 lutego 1944 roku, godz. 9.08. Ostatnie chwile życia Franza Kutschery, niemieckiego zbrodniarza, generała SS i policji dowodzącego tymi formacjami w Generalnym Gubernatorstwie. W perfekcyjnie zaplanowanej i przeprowadzonej w Alejach Ujazdowskich akcji bojowej zginął w od kul żołnierzy oddziału specjalnego „Pegaz” Kedywu Armii Krajowej (wcześniej „Agat”) ponurej sławy „kat Warszawy” odpowiedzialny za śmierć wielu mieszkańców stolicy rozstrzeliwanych każdego dnia na jej ulicach. Mural autorstwa Jarosława Babikowskiego  przedstawia kulminacyjny moment akcji przeprowadzonej 1 lutego 1944 roku. O okolicznościach tamtego wydarzenia informuje integralnie związana z muralem tablica, na której umieszczone zostały wizerunki uczestników akcji, wśród nich dwóch osób szczególnie związanych z Piastowem – Zbigniewa Gęsickiego „Juno” i Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej „Kamy”. Dzieło plastyczne powstało na północnej ścianie kamienicy przy ul.Z.Gęsickiego 3, gdzie wcześniej wmurowana została tablica upamiętniająca postać bohatera, patrona ulicy i Szkoły Podstawowej nr 5 w Piastowie. Mural powstał dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu „MurAle historia Wojska Polskiego” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Wniosek w ramach konkursu zgłoszony został przez Mazowiecką Wspólnotą Samorządową przy współpracy z Miastem Piastowem.

      Uroczystość odsłonięcia odbyła się 27 września, w 84. rocznicę powstania w oblężonej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski - pierwszej organizacji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości uczestniczyły delegacje z pocztami sztandarowymi piastowskich szkół i organizacji społecznych, licznie zgromadzona młodzież i goście: Pan Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, Pan Zdzisław Sipiera, Poseł na Sejm RP, Pan Mariusz Ołdak, Dyrektor Archiwum Akt Nowych, Andrzej Kryński z Biura Edukacji Narodowej warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Jarosław Babikowski, autor muralu oraz przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, PP Łukasz Malczyk, Paweł Dąbrowski, Piotr Jądrzyk i Dominik Łężak, Pan Zdzisław Brzeziński reprezentujący Zarząd Powiatu Pruszkowskiego oraz Pani Wanda Przybylak, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Władze Miasta Piastowa reprezentowali Burmistrz Grzegorz Szuplewski i Pani Wiceburmistrz Maria Makowska. Po zakończeniu części oficjalnej Pan Andrzej Kryński przeprowadził multimedialną lekcję historii dla młodzieży. Odbyła się ona w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Ofertę wydawniczą książek historycznych przedstawiła społeczności szkoły Centralna Biblioteka Wojskowa.

      Więcej zdjęć na stronie miasta www.piastow.pl

     • W Muzeum Powstania Warszawskiego

      02.10.2023

      27 września, na kilka dni przed Świętem Szkoły, czwartoklasiści odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcja historii, której temat brzmiał"Kim byli Powstańcy?" rozpoczęła się w Sali Małego Powstańca. Pani Przewodnik przekazała solidną porcję wiedzy o przyczynach i dziejach Powstania. Po wstępie grupa udała się na ekspozycję z częścią wystawy dostosowanej do tematu lekcji oraz wieku odbiorców. Na koniec ponownie uczniowie spotkali się w sali edukacyjnej w celu podsumowania zajęć, a efektem tego była indywidualna praca plastyczna. Opiekunowie klas czwartych

     • Światowy Dzień Jabłka-1B

      29.09.2023

      Ach! Cóż to był za wspaniały dzień...

      Dnia 28.09 w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Jabłka . Uczniowie z klasy 1B przygotowali dla całej społeczności szkolnej pyszne, soczyste jabłka. W tym dniu odwiedzili na lekcjach starszych i młodszych kolegów, rozdając wszystkim zdrową przekąskę. 

      Jabłka rozeszły się w ekspresowym tempie(a nie było ich wcale mało, bo ponad 150kg!), każdy uczeń czy pracownik szkoły gdy tylko spróbował słodkiego smaku, od razu sięgał po następne :)

      Na zdrowie!

      Klasa 1B

     • Konkurs wiedzy o piłce nożnej

      27.09.2023

      Zapraszam do wzięcia udziału w Konkursie wiedzy o piłce nożnej. 

      W konkursie wiedzy w roku 2023 udział biorą uczniowie szkół podstawowych urodzeni w latach 2009-2015. Uczniowie zostaną podzielni na dwie kategorie wiekowe:

      Kategoria I: uczniowie urodzeni w latach 2013-2015
      Kategoria II: uczniowie urodzeni w latach 2009-2012
      Chłopcy i dziewczynki rywalizują w osobnych grupach.

      Zgłoszenia przyjmuję do 2 października (poniedziałek). Proszę przynieść uzupełnione kartę zgłoszeniowa:
      https://pzpn.pl/public/system/files/site_content/1020/5568-KARTA%20UCZESTNIKA%20KONKURSU%20WIEDZY%20O%20PI%C5%81CE%20NO%C5%BBNEJ.pdf

      Więcej informacji na stronie:

      https://pzpn.pl/federacja/poznaj-polske-na-sportowo/konkurs-wiedzy-o-pilce-noznej

      Zakres pytań: https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka
      Zapraszam do uczestnictwa Arkadiusz Pajdosz 

     • Narodowy Test Wiedzy o Sporcie

      26.09.2023

      Szanowni Państwojuż po raz kolejny Fundacja Druga Droga Mistrza organizuje III Narodowy KonkursWiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży pod honorowym patronatem MinistertwaEdukacji i Nauki.

      III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie to test o największych sukcesachw historii polskiego sportu, ale także o różnych aspektach związanych z polskimsportem.

      Test zawiera łącznie 800 pytań, przygotowanych we współpracy z Katedrą NaukHumanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. JózefaPiłsudskiego w Warszawie.

      Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu.Test składa się z dwóch etapów i przeprowadzony zostanie według następującegoharmonogramu:

      1) Etap I - od 15 września do 31 października 2023 r.- na stronie: www.drugadrogamistrza.pl w linku: https://drugadrogamistrza.pl/i-narodowy-test-wiedzy-o-sporcie należy wypełnić formularz i rozpocząć właściwy test:

      a) dla młodzieży w wieku 7-12 lat test składa się z 30 pytań,

      b) dla młodzieży w wieku 13-17 lat test składa się z 50 pytań.

      W każdej grupie wiekowej zostanie wyłonionych 30 finalistów, którzy przejdą do II etapu konkursu.

      Ranking będzie można śledzić na stronie Fundacji Druga Droga Mistrza.

      2) Etap II - 17 listopada 2023 r.- w drugim etapie konkursu każdy finalista:

      a) w wieku 7-12 lat odpowiada na 30 pytań,

      b) w wieku 13-17 lat odpowiada na 50 pytań.

      Na zwycięzców czekają nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także spotkanie z wybitnymisportowcami, więc nie zabraknie czasu na rozmowy i sportowe opowieśc

     • IV konferencja Re@lnie Odpowiedzialni

      26.09.2023

      W dn. 25.09.2023r odbyła się IV konferencja Re@lnie Odpowiedzialni, na której obecne były nasze Panie Pedagog i Psycholog.

      Konferencja odbywała się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Odłącz się- Połącz się", w którą zaangażowana jest nasza Szkoła.

      Spotkanie z ekspertami z różnych dziedzin było okazją do poszerzenia perspektywy na trudności, z którymi spotykają się dzieci oraz na możliwe  sposoby reagowania i rozwiązania, jakie dorosły może zaproponować Dziecku, by wesprzeć go w procesie dorastania.

      Rodziców zachęcamy do zaglądania na stronię kampanii https://odlaczsie-polaczsie.pl/ gdzie znaleźć można wiele ciekawych podcastów oraz artykułów dot. zagrożeń związanych z uzależnieniem cyfrowym.

     • Niezwykłe spotkanie z historią: spektakl „Rodzinna fotografia” i orszak wielkich Polaków.

      10.09.2023

      W sobotnie popołudnie 9 września  zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym widzowie byli świadkami szczególnego widowiska. Ponad sto postaci historycznych przeszło w trzecim już Orszaku Dziejów, by spotkać się z nimi i porozmawiać o naszej Ojczyźnie. Byli wybitni władcy, wielcy wodzowie, wybitni naukowcy i sportowcy, bohaterowie narodowi, a wśród nich także Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi. Pomysł i organizacja Orszaku Dziejów jest dziełem Fundacji Orszak Dziejów.

      Jak czytamy w komunikacie prasowym Fundacji:
      Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę, przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny oraz wzbudzenie dumy z osiągnięć naszych przodków. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom. Pierwszy Orszak Dziejów odbył się w 2021 r. w przeddzień beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a Prymas Tysiąclecia był postacią przewodnią wydarzenia.

      W 2022 r. Orszak Dziejów w 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza uczcił pamięć wynalazcy lampy naftowej i wielu innych zasłużonych odkrywców i naukowców.

      Tegoroczny Orszak Dziejów zakończyła  prezentacja każdej postaci na scenie i uroczysty  Polonez.

      O godz. 18:00 odbył się spektakl Teatru Biedronka Parentes pt. „Rodzinna Fotografia” na podstawie scenariusza Anny Murawskiej z muzyką Łukasza Ratajczaka według aranżacji Bartłomieja Krauza. Spektakl dostosowany do najmłodszych widzów w ciepły i przystępny sposób opowiada  o życiu rodzinnym i bohaterstwie Rodziny Ulmów.

     • Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

      10.09.2023

      Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej 

       

      9 września na terenie przy Willi Millera odbyło się Narodowe Czytanie. Już po raz dwunasty wszyscy chętni czytelnicy mogli spotkać się w gronie miłośników sztuki i zagłębić w lekturze. 

      W tegorocznej edycji czytana była powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.  

      Prezydent Andrzej Duda tak napisał w liście okolicznościowym, zachęcając do wspólnego czytania: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem,  a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu (...) 

      Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”  

      Dla uczniów szkół podstawowych przeczytanie tej lektury to nie lada wyzwanie. Podołaliśmy.  

      Odtworzyliśmy fragment rozdziału 1. Otworzyliśmy tym tekstem 12. piastowskie spotkanie podczas Narodowego Czytania. Zrobiliśmy to godnie i nad wyraz profesjonalnie 

      Swoim występem być może wpłynęliśmy na przyszłoroczne decyzje o prezentacji innych słuchaczy.  

      Do zobaczenia za rok! 

     • Nowy rok szkolny 2023/23

      10.09.2023

      4 września obyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej. Najpierw przywitani zostali najmłodsi uczniowie, czyli klasy pierwsze, następnie klasy 2-3 i 4-5 a na koniec najstarsi z klas 6-8. Po przywiatniu przez Panią Dyrektor Agnieszkę Leję uczniowie wspólnie z wychowawcami udali się do klas.

      Poniżej kilka zdjęć z uroczystości najstarszych roczników wykonane przez Pana W. Grzesika.