• Dziadek do orzechów w teatrze

      22.11.2023

      Klasy czwarte pod opieką wychowawców p. Urszuli Zaorskiej, Moniki Żurawskiej, Katarzyny Fraj oraz p. Tomasza Lenkowskiego i Arkadiusza Pajdosza odwiedziły warszawski teatr Baj. Przedstawienie pt. "Dziadek do orzechów " zrobiło wrażenie. Wycieczka zakończona została posiłkiem. Humory dopisały, co najlepiej obrazują zdjęcia.

     • Kreatywni z IV b

      22.11.2023

       Uczniowie klasy IV b w ramach projektu związanego z omawianą lekturą pt. ,,Akademia pana Kleksa" autorstwa Jana Brzechwy wykonali prace, które zostały zaprezentowane na wystawie w naszej szkole. Są to makiety Akademii oraz rysunki niezwykłego nauczyciela, który w niej nauczał. Autorzy prac wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami artystycznymi. Brawo klasa IV b!

     • Konkurs plastyczny ,,Barwy jesieni"

      22.11.2023

      Konkurs plastyczny ,,Barwy jesieni" zorganizowany przez nauczycielki kl. 0a dedykowany był dzieciom z zerówek. W piątek 17.11.23 r. nastąpiło rozstrzygnięcia konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród, które sprawiły małym artystom wiele radości. Dzieci wykonały piękne prace, wykazały się wyobraźnią i kreatywnością przy ich tworzeniu. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

     • Piernikowy zawrót głowy

      21.11.2023

      We wtorek 14.11.23 klasa 0a odwiedziła cukiernię ,, Olczak i syn" w Piastowie. Dzieci mogły zwiedzić cukiernię, jej zaplecze, poznać pracę cukiernika, a także samodzielnie wykonać pierniki i ozdobić je według własnego pomysłu. Radość tworzenia towarzyszyła dzieciom przy tej pracy, a pierniki smakowały wyśmienicie

     • Uroczystość ślubowania klas pierwszych

      20.11.2023

      Jedną z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły jest ślubowanie klas pierwszych.
      16 listopada 2023r.  zabrzmiały doniosłe słowa ślubowania pierwszoklasistów:

      Ślubuję na sztandar szkoły dbać o jej dobre imię.

      Swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

      Przestrzegać porządku i czystości, szanować pracowników szkoły , koleżanki i kolegów.

      Ślubuję!

     • PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024

      20.11.2023

      Rozpoczął się plebiscyt PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024, w którym nasza placówka bierze udział. Jest to nowa inicjatywa, mająca na celu wyróżnienie najwybitniejszych placówek edukacyjnych w kraju, powiatach oraz województwach. Wybór zwycięskiej szkoły odbywa się na podstawie głosowania, w którym udział biorą uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.Głosowanie jest darmowe i odbędzie się od 15 listopada 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku.Nagrodą dla trzech najlepszych szkół w danym województwie jest znak jakości Podstawowa Szkoła Roku 2024 oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl.

      Zachęcamy do głosowania, bezpośredni link do głosowania na naszą szkołe. 

       

       

      https://waszaedukacja.pl/szkola-roku/glosuj/39634

     • Piastowska Liga Szkolna

      20.11.2023

      13 i 14 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w zawodach z unihokeja. Pierwszego dnia dziewczęta zajęły 3 miejsce a dzień później chłopcy 4. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie a mecze były wyrównane. Gratulujemy wszystkim zawodnikom. 

     • Szkoła Pamięta

      19.11.2023

      Uczniowie klasy 2b zapalili znicze na cmentarzu w Tworkach, pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce o wolność kraju. W ten sposób oddali hołd bohaterom polskiej niepodległości. 

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      12.11.2023

      NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

       

      Jak co roku w Piastowe uroczystości upamiętniające wydarzenie sprzed 105 lat odbywały się już od 10 listopada. W piątek wieczorem- wprowadzeniem piastowskich pocztów sztandarowych: OSP, ZHP oraz wszystkich szkół- rozpoczęły się miejskie obchody Dnia Niepodległości. Pan Grzegorz Szuplewski - burmistrz Piastowa przypomniał wydarzenia, które powinien mieć w głowie każdy polski patriota, odwołał się m.in. do czasu powołania Rady Regencyjnej- 12 września 1917 roku, której zadaniem było sprawowanie władzy zwierzchniej nad terytoriami, które miały wejść w skład przyszłego państwa.

      W skład Rady Regencyjnej weszli arcybiskup Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski oraz hrabia Józef Ostrowski.

      7 X 1918 roku- RR ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. 11 XI- przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. 14 XI- na mocy dekretu RR postanowiła się rozwiązać i przekazać władzę cywilną Józefowi Piłsudskiemu.

      Szczególną rolę w procesie odzyskiwania niepodległości oprócz wymienianego Józefa Piłsudskiego odegrali m. in.: Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński.

      Wydarzenia niepodległościowe są dla Polaków czymś szczególnym, dziś obchodzimy je, ciesząc się, ale musimy pamiętać dramatyczne okoliczności, bo wojna zburzyła ład i porządek, na zawsze zlikwidowała królestwa i cesarstwa. 11 listopada to dzień dumy i chwały, bo po 123 latach niebytu Polska się odrodziła. Mimo że zapłaciliśmy wielką cenę. Zginęło ponad pół miliona Polaków, wcześniej krwawiliśmy: podczas powstania kościuszkowskiego, wojny napoleońskiej, powstania listopadowego i styczniowego, działalności konspiracyjnej, w walce o polskość i o Polskę. Straciliśmy wolność przez warcholstwo, zdradę i zacietrzewienie, przywary polskie, które przyczyniły się do upadku, rozdarcia przez sąsiednie mocarstwa.

      To one- zmazały Polskę z map. To wielka lekcja historii, którą trzeba pamiętać aż do końca świata, bo tylko dzięki pamięci będzie istniała suwerenna, wolna Rzeczpospolita. Tak mówił w Warszawie 11 listopada br. Andrzej Duda- prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

      Przez 123 lata niewoli była wiara i siła narodu, który trwał, wierzył, walczył, dbał o język, elity, podnosił się i nie załamywał. Szedł naprzód, wierzył, że państwo zostanie odzyskane.

      Wincenty Witos mówił: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. W podobnym tonie wypowiadał się kolejny ojciec niepodległości- Ignacy Paderewski.  „Silna, wielka, wolna, niepodległa Polska była istotą mojego istnienia, jej urzeczywistnienie jest celem mego życia.”

      Marszałek Józef Piłsudski- po 11 listopada 1918 r.- wódz polskich legionów wyrażał: „Polacy chcą niepodległości, ale pragnęliby, żeby ona kosztowała 2 grosze i 2 krople krwi, ale niepodległość jest bardzo cenna i niezwykle kosztowna (… ) Niepodległość nie jest dana raz na zawsze.”

      Trzeba było o nią walczyć z bronią w ręku i mądrym prowadzeniem spraw państwowych, a ta mądrość oznaczała mądre plany, działanie, wykonanie, umiejętność współdziałania dla wspólnego dobra Rzeczpospolitej.

      Dlatego trzeba pamiętać, co się wydarzyło dwadzieścia jeden lat po 1918 roku- we wrześniu  1939, ponowną napaść przez dwa mocarstwa- te same, co napadły nas wcześniej: choć pod innymi władzami i w innym ustroju.

      Efekt tej pamięci historycznej niech będzie drogowskazem na przyszłość, gdy mówi się             o państwie, suwerenności i niepodległości. Tak tłumaczył prezydent Polski.

      Grzegorz Szuplewski- burmistrz Piastowa piątkowego wieczoru również odnosił się tych faktów historycznych.

      Apel Poległych poprowadził pan Tomasz Osiński - wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Podkreślając wiarę Polaków w odzyskanie niepodległości po długim czasie jej braku oraz potrzebę opieki nad narodem, piastowianie modlili się słowami Księdza Piotra Skargi. Modlitwę w intencji Ojczyzny zaingurował ks. Dariusz Partyka- proboszcz parafii Św. Michała Archanioła w Piastowie. Jej kontynuacja miała miejsce kolejnego dnia- w sobotę w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej- najstarszej piastowskiej parafii, liczącej dziewięćdziesiąt pięć lat.

      W uroczystościach tych brali udział uczniowie naszej Szkoły, którzy kolejny już rok angażują się, dbają o to, by oddawać hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by mogli żyć w wolnej Polsce, by mogli uczyć się, a ich rodzice i opiekunowie- pracować dla siebie i kraju. Największą grupę uczniów stanowiły dzieci z klasy 5c.

       

      Jeszcze Polska nie zginęła,
      Kiedy my żyjemy.
      Co nam obca przemoc wzięła,
      Szablą odbierzemy.

      Marsz, marsz Dąbrowski,
      Z ziemi włoskiej do Polski.
      Za twoim przewodem
      Złączym się z narodem.

      Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
      Będziem Polakami.
      Dał nam przykład Bonaparte,
      Jak zwyciężać mamy.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Jak Czarniecki do Poznania
      Po szwedzkim zaborze,
      Dla ojczyzny ratowania
      Wrócim się przez morze.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Już tam ojciec do swej Basi
      Mówi zapłakany
      - Słuchaj jeno, pono nasi
      Biją w tarabany.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

       

      Niemiec, Moskal nie osiędzie,
      gdy jąwszy pałasza,
      hasłem wszystkich zgoda będzie
      i ojczyzna nasza.

      Marsz, marsz Dąbrowski...

      Na to wszystkich jedne głosy:
      "Dosyć tej niewoli
      mamy Racławickie Kosy,
      Kościuszkę, Bóg pozwoli".

      Marsz, marsz Dąbrowski...

       

      #Szkoła pamięta

       

      Cześć i chwała Bohaterom!

       

       

       

     • Wolontariusze z SP3

      12.11.2023

               W niedzielę 12 XI odbył się ostatni bieg z cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2023. Był to również ostatni punkt obchodów Święta Niepodległości w Piastowie. Wśród wolontariuszy byli obecni: Aleksandra Chmielewska, Julia Jakubiuk, Wiktoria Piotrowska, Anna Trętowska, Gabriela Waszczak, Róża Wysokińska, Hubert Kwiatkowski, Łukasz Szuplewski, Michał Wałdykowski oraz Antoni Wierzbicki. Uczniowie Trójki pomagali w obsłudze technicznej zawodów.

      Wśród uczestników biegu był nasz nauczyciel wychowania fizycznego – Pan Arkadiusz Pajdosz. W Biegu Niepodległości na 5 km zajął 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

       

     • Pamiętamy

      12.11.2023

      W piątek 10.11. 23 kl. 0A i 0B tak jak cała społeczność uczniowska SP3 uczciły Święto Niepodległości. Dzieci przyszły w tym dniu w strojach galowych by podkreślić duża rangę tego święta. O godzinie 11.11 zaśpiewały hymn Polski,a następnie zapaliły znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ruchu Oporu miasta Piastowa. Ten dzień był okazją do kształtowania u dzieci szacunku do historii kraju i symboli narodowych.

     • Kulturalna Szkoła na Mazowszu

      09.11.2023

      Dnia 7 listopada 2023 r. klasy 6B, 7B i 8A wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Otrębus. Powodem był najnowszy spektakl muzyczny przygotowany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze pt. ,,Kolory w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego. Fabuła rozpoczyna się, kiedy pewnego dnia z nieba spadają dwie gwiazdy. Lądują w świecie, w którym ich wygląd i zachowanie nie pasują do otoczenia. Panuje tu ład i porządek, bo wszystko ma ten sam kształt i kolor. Bohaterowie niechętnie spoglądają dalej, niż sięga czubek ich nosa. W roztańczonej, rozśpiewanej i dowcipnej opowieści padają bardzo ważne pytania, np. czy naprawdę trudno porozumieć się z tymi, którzy myślą i wyglądają inaczej. Z tymi ważnymi zagadnieniami uczniowie wrócili do szkoły. Mogli przenieść się na chwilę do innej magicznej, rzeczywistości.

      F. Żak

     • Europejski Tydzień Kodowania

      04.11.2023

      Uczniowie klasy 2B wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2023. Była to już jedenasta ogólnoeuropejska inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży.    W czasie zajęć kreatywnych uczniowie przez dwa tygodnie wykonali trzy zadania: CodeWeek- owa wieża, 11 edycja w kodzie binarnym ukryta, Labirynt do zwycięstwa. Za każdy zrealizowany projekt uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami. 

     • #Szkoła Pamięta

      01.11.2023

      Poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu na uprzątnięcie  grobów , o które nie ma już kto zadbać, okazujemy szacunek dla naszej historii

      i dziedzictwa kulturowego.

                  Po raz trzeci, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                      Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                       Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                      Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

      Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                  Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach).

      Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

       

      Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

      1. Św. Jana Pawła II,
      2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
      3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze,
      4. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
      5. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
      6. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
      7. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
      8. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
      9. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
      10. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.
     • Szczurek "Gucio" z wizytą w świetlicy

      01.11.2023

       W czwartkowe przedpołudnie 26 października do świetlicy przyjechał z wizytą - szczurek "Gucio", Państwa Jaszczychów. Celem tej wizyty było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośredniej obserwacji. Pani Beata z córką Basią wprowadziły nas w świat życia szczurka "Gucia" i przybliżyły jego zwyczaje, tryb życia i odżywiania. Dzieci miały również okazję dotknąć i pogłaskać Gucia. Są teraz świadome, że opieka nad szczurkiem to odpowiedzialna, ale i przyjemna praca. Bardzo dziękujemy Pani Beacie i Basi za miłe spotkanie z "Guciem". Była to dla nas niesamowita przygoda.

     • #Szkoła Pamięta - VB

      01.11.2023

      30.10.2023 r. klasa Vb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej przy zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Wytyczoną trasą odbyliśmy wędrówkę po kartach historii, poruszając się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat. Kończąc wycieczkę, w ramach akcji #Szkoła pamięta, zapaliliśmy znicze przy 156-metrowym Murze Pamięci okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym zostały wyryte tysiące nazwisk powstańców,  którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.