• Wolontariusze z SP3

      12.11.2023

               W niedzielę 12 XI odbył się ostatni bieg z cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2023. Był to również ostatni punkt obchodów Święta Niepodległości w Piastowie. Wśród wolontariuszy byli obecni: Aleksandra Chmielewska, Julia Jakubiuk, Wiktoria Piotrowska, Anna Trętowska, Gabriela Waszczak, Róża Wysokińska, Hubert Kwiatkowski, Łukasz Szuplewski, Michał Wałdykowski oraz Antoni Wierzbicki. Uczniowie Trójki pomagali w obsłudze technicznej zawodów.

      Wśród uczestników biegu był nasz nauczyciel wychowania fizycznego – Pan Arkadiusz Pajdosz. W Biegu Niepodległości na 5 km zajął 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

       

     • Pamiętamy

      12.11.2023

      W piątek 10.11. 23 kl. 0A i 0B tak jak cała społeczność uczniowska SP3 uczciły Święto Niepodległości. Dzieci przyszły w tym dniu w strojach galowych by podkreślić duża rangę tego święta. O godzinie 11.11 zaśpiewały hymn Polski,a następnie zapaliły znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ruchu Oporu miasta Piastowa. Ten dzień był okazją do kształtowania u dzieci szacunku do historii kraju i symboli narodowych.

     • Kulturalna Szkoła na Mazowszu

      09.11.2023

      Dnia 7 listopada 2023 r. klasy 6B, 7B i 8A wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Otrębus. Powodem był najnowszy spektakl muzyczny przygotowany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze pt. ,,Kolory w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego. Fabuła rozpoczyna się, kiedy pewnego dnia z nieba spadają dwie gwiazdy. Lądują w świecie, w którym ich wygląd i zachowanie nie pasują do otoczenia. Panuje tu ład i porządek, bo wszystko ma ten sam kształt i kolor. Bohaterowie niechętnie spoglądają dalej, niż sięga czubek ich nosa. W roztańczonej, rozśpiewanej i dowcipnej opowieści padają bardzo ważne pytania, np. czy naprawdę trudno porozumieć się z tymi, którzy myślą i wyglądają inaczej. Z tymi ważnymi zagadnieniami uczniowie wrócili do szkoły. Mogli przenieść się na chwilę do innej magicznej, rzeczywistości.

      F. Żak

     • Europejski Tydzień Kodowania

      04.11.2023

      Uczniowie klasy 2B wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2023. Była to już jedenasta ogólnoeuropejska inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży.    W czasie zajęć kreatywnych uczniowie przez dwa tygodnie wykonali trzy zadania: CodeWeek- owa wieża, 11 edycja w kodzie binarnym ukryta, Labirynt do zwycięstwa. Za każdy zrealizowany projekt uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami. 

     • #Szkoła Pamięta

      01.11.2023

      Poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu na uprzątnięcie  grobów , o które nie ma już kto zadbać, okazujemy szacunek dla naszej historii

      i dziedzictwa kulturowego.

                  Po raz trzeci, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                      Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                       Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                      Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

      Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                  Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach).

      Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

       

      Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

      1. Św. Jana Pawła II,
      2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
      3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze,
      4. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
      5. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
      6. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
      7. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
      8. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
      9. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
      10. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.
     • Szczurek "Gucio" z wizytą w świetlicy

      01.11.2023

       W czwartkowe przedpołudnie 26 października do świetlicy przyjechał z wizytą - szczurek "Gucio", Państwa Jaszczychów. Celem tej wizyty było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośredniej obserwacji. Pani Beata z córką Basią wprowadziły nas w świat życia szczurka "Gucia" i przybliżyły jego zwyczaje, tryb życia i odżywiania. Dzieci miały również okazję dotknąć i pogłaskać Gucia. Są teraz świadome, że opieka nad szczurkiem to odpowiedzialna, ale i przyjemna praca. Bardzo dziękujemy Pani Beacie i Basi za miłe spotkanie z "Guciem". Była to dla nas niesamowita przygoda.

     • #Szkoła Pamięta - VB

      01.11.2023

      30.10.2023 r. klasa Vb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej przy zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Wytyczoną trasą odbyliśmy wędrówkę po kartach historii, poruszając się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat. Kończąc wycieczkę, w ramach akcji #Szkoła pamięta, zapaliliśmy znicze przy 156-metrowym Murze Pamięci okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym zostały wyryte tysiące nazwisk powstańców,  którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.

     • Konferencja prasowa z bohaterami powieści "W 80 dni dookoła świata " Julisza Verne'a

      26.10.2023

      25 września br. odwiedzili uczniów klasy 5c bohaterowie powieści "W 80 dni dookoła świata " Juliusza Verne.

      Wszyscy zostali serdecznie powitani w naszej szkole. Nawet uczniowie innych klas byli zainteresowani postaciami z XIX wieku. Wszyscy mieli szansę z nimi porozmawiać w czasie przerw międzylekcyjnych na tematy związane z podjętym przez Phileasa Fogga zakladem, podróżą pociągiem, statkiem, saniami i na słoniu. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się uczucie zawiązane w czasie niebezpiecznej drogi między Audą i głównym bohaterem.

      Dziennikarze z Daily Telephgraph, Timesa, Morning Chronicle, ale też Czasu Piastowa, Radia RMF, Zet i Polskiej Telewizji Publicznej przygotowali mnóstwo pytań do zaproszonych gości.

      Jan Passpartout, czyli Obieżyswiat w swoich wypowiedziach zwracał szczególną uwagę na przyjaźń, jaka zaistniała między nim a panem Foggiem oraz czas i spokój, o których marzył przed podjęciem służby w Londynie, a o których mógł zapomnieć przy boku przyjaciela.

      Inspektor Fix przyznał się do popełnienia błędu w ocenie sytuacji. Na konferencji w obecności dziennikarzy przeprosił za swoje zachowanie i zbyt pochopne wydanie opinii.

      Auda potwierdziła miłość do Phileasa Fogga i wdzięczność za uratowanie życia. Wydawało jej się przez całą podróż, że

       

      była ciężarem dla męża i Jana. Po powrocie i ślubie zapewne wynagrodzi mężowi wszelkie troski, jakie mu ciążyły.

      Główny bohater na koniec spotkania dał radę wszystkim potencjalnym podróżnikom dżentelmenom, że powinni dokładnie planować swoje wyprawy i nigdy nie dać ponieść się emocjom.

       

      Na tym spotkanie z bohaterami powieści zakończono.

     • Lekcja holenderska

      26.10.2023

      Uczniom klas IV, przygotowującym się do egzaminu na kartę rowerową, niestraszna była jesienna pogoda.  Ubrani w przeciwdeszczowe kurtki i kaski trenowali manewry na drodze. Pierwsze próby samodzielnej jazdy rowerem w terenie wypadły  wspaniale!

     • Poznaj Polskę na Sportowo - etap wojewódzki

      24.10.2023

      W sobotę 21 paźdźernika Karol Sosnowski, Artur Bartoń i Michał Dumała wzięli udział w wojewódzkim finale konkursu o historii piłki nożnej w Polsce. Chłopcy wykazali się bardzo dużą wiedzą piłkarską. Na tym etapie pytania były znacznie trudniejsze a najlepiej wypadł Karol, który zajął 4 miejsce. Do wygranej zabrakło mu tylko jednej prawidłowej odpowiedzi. Gratulujemy całej trójce i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej.

     • Zabawa sztuką

      20.10.2023

      Działamy! W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przystąpili do realizacji ogólnopolskiego projektu ,,Zabawa sztuką". Pierwsze zadanie polegało na udostępnianiu społeczności szkolnej tablicy z zadaniem ,,Działamy!" Propozycja była następująca: ,,Namalujmy wspólnie jesienne drzewo. Przyłącz się do akcji i domaluj swój fragment dzieła". Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w to działanie, którego efekt można podziwiać na tablicy ściennej przy świetlicy .

     • Zdrowo jemy!

      18.10.2023

      Uczniowie klasy 1B postanowili zrobić jedną z najlepszych rzeczy, jakie można uczynić dla swojego zdrowia, dostarczyli swojemu organizmowi witamin, błonnika i przeciwutleniaczy. A to wszystko za sprawą własnoręcznie przygotowanych  sałatek owocowych. Odpowiednio dobierali  ilość i rodzaj owoców, tak, aby  półmiski wyglądały wspaniale,  cieszyły podniebienie a przede wszystkim były zdrowe. Nie straszne im było krojenie twardych jabłek, obieranie pomarańczy czy bananów, maliny i borówki same wskakiwały do półmisków a niekiedy od razu do buzi. Brzoskwinie i gruszki aż się prosiły aby je szybko pokroić i wrzucić do miski. Radości było co nie miara!

     • Warsztaty w Muzeum Literatury

      18.10.2023

      Nasi czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych w Muzeum Literatury w Warszawie. Zajęcia były poprowadzone w sali ekspozycji poświęconej Adamowi Mickiewiczowi, a oparte na tekście tegoż autora pt. "Przyjaciele". Najpierw była próba z czytanym tekstem, następnie improwizacja scenki i nauka wygłaszania roli, aż po "wystawienie na scenie" bajki. Dzięki tworzeniu "żywej" scenografii, prezentowaniu tekstów, było wiele śmiechu i zabawy. Po "zabawie" w teatr odbył się spacer po salach muzeum z ciekawymi eksponatami i opowieściami o życiu i przyjaźniach A. Mickiewicza. Nie zabrakło też spaceru po warszawskiej Starówce oraz wspólnym drugim śniadaniu w pewnym miejscu...

       

       

       

     • Praca

      18.10.2023

      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie od zaraz zatrudni pracownika w charakterze pomoc nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu. Więcej informacji w sekretariacie szkoły.

     • Spotkanie z behawiorystkami i ich psem „Skwarkiem” w świetlicy

      17.10.2023

      Podczas środowych zajęć świetlicowych 11.10.2023r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dwóch behawiorystek Pani Darii oraz Pani Eweliny dzieci miały okazję poznać zasady pracy z psem. Zostały im przekazane podstawowe zasady właściwego stosunku do zwierząt, opieki oraz pomocy. Bezpośredni kontakt z wyszkolonym psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psem, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać we własnym domu ze swoim pupilem. Panie behawiorystki kładły duży nacisk na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także żywe stworzenie które może być potencjalnym zagrożeniem. Dzieci uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, oraz się zachować i bronić w razie potencjalnego ataku. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Oczywiście są również relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż towarzystwo psa i obserwowanie jak radośnie merda ogonem na widok człowieka. Team behawiorystek na czele z „Skwarkiem” zapowiedział, że jeszcze nie raz nas odwiedzi, a my już wypatrujemy kolejnego spotkania! DZIĘKUJEMY!!!