• Wolontariusze z SP3

            12.11.2023

                     W niedzielę 12 XI odbył się ostatni bieg z cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2023. Był to również ostatni punkt obchodów Święta Niepodległości w Piastowie. Wśród wolontariuszy byli obecni: Aleksandra Chmielewska, Julia Jakubiuk, Wiktoria Piotrowska, Anna Trętowska, Gabriela Waszczak, Róża Wysokińska, Hubert Kwiatkowski, Łukasz Szuplewski, Michał Wałdykowski oraz Antoni Wierzbicki. Uczniowie Trójki pomagali w obsłudze technicznej zawodów.

            Wśród uczestników biegu był nasz nauczyciel wychowania fizycznego – Pan Arkadiusz Pajdosz. W Biegu Niepodległości na 5 km zajął 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

             

          • Pamiętamy

            12.11.2023

            W piątek 10.11. 23 kl. 0A i 0B tak jak cała społeczność uczniowska SP3 uczciły Święto Niepodległości. Dzieci przyszły w tym dniu w strojach galowych by podkreślić duża rangę tego święta. O godzinie 11.11 zaśpiewały hymn Polski,a następnie zapaliły znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ruchu Oporu miasta Piastowa. Ten dzień był okazją do kształtowania u dzieci szacunku do historii kraju i symboli narodowych.

          • Kulturalna Szkoła na Mazowszu

            09.11.2023

            Dnia 7 listopada 2023 r. klasy 6B, 7B i 8A wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Otrębus. Powodem był najnowszy spektakl muzyczny przygotowany przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze pt. ,,Kolory w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego. Fabuła rozpoczyna się, kiedy pewnego dnia z nieba spadają dwie gwiazdy. Lądują w świecie, w którym ich wygląd i zachowanie nie pasują do otoczenia. Panuje tu ład i porządek, bo wszystko ma ten sam kształt i kolor. Bohaterowie niechętnie spoglądają dalej, niż sięga czubek ich nosa. W roztańczonej, rozśpiewanej i dowcipnej opowieści padają bardzo ważne pytania, np. czy naprawdę trudno porozumieć się z tymi, którzy myślą i wyglądają inaczej. Z tymi ważnymi zagadnieniami uczniowie wrócili do szkoły. Mogli przenieść się na chwilę do innej magicznej, rzeczywistości.

            F. Żak

          • Europejski Tydzień Kodowania

            04.11.2023

            Uczniowie klasy 2B wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2023. Była to już jedenasta ogólnoeuropejska inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży.    W czasie zajęć kreatywnych uczniowie przez dwa tygodnie wykonali trzy zadania: CodeWeek- owa wieża, 11 edycja w kodzie binarnym ukryta, Labirynt do zwycięstwa. Za każdy zrealizowany projekt uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami. 

          • #Szkoła Pamięta

            01.11.2023

            Poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu na uprzątnięcie  grobów , o które nie ma już kto zadbać, okazujemy szacunek dla naszej historii

            i dziedzictwa kulturowego.

                        Po raz trzeci, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.

                            Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.

                             Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.

                            Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.

            Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....

                        Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach).

            Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.

             

            Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:

            1. Św. Jana Pawła II,
            2. Bł. Jerzego Popiełuszki,
            3. Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze,
            4. Bohaterów Powstania Warszawskiego,
            5. Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
            6. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
            7. Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
            8. Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
            9. Poległych Strażaków z OSP Piastów,
            10. Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.
          • Szczurek "Gucio" z wizytą w świetlicy

            01.11.2023

             W czwartkowe przedpołudnie 26 października do świetlicy przyjechał z wizytą - szczurek "Gucio", Państwa Jaszczychów. Celem tej wizyty było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośredniej obserwacji. Pani Beata z córką Basią wprowadziły nas w świat życia szczurka "Gucia" i przybliżyły jego zwyczaje, tryb życia i odżywiania. Dzieci miały również okazję dotknąć i pogłaskać Gucia. Są teraz świadome, że opieka nad szczurkiem to odpowiedzialna, ale i przyjemna praca. Bardzo dziękujemy Pani Beacie i Basi za miłe spotkanie z "Guciem". Była to dla nas niesamowita przygoda.

          • #Szkoła Pamięta - VB

            01.11.2023

            30.10.2023 r. klasa Vb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej przy zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Wytyczoną trasą odbyliśmy wędrówkę po kartach historii, poruszając się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat. Kończąc wycieczkę, w ramach akcji #Szkoła pamięta, zapaliliśmy znicze przy 156-metrowym Murze Pamięci okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym zostały wyryte tysiące nazwisk powstańców,  którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.