• „Czyste powietrze i bezpieczna mobilność naszych dzieci

      03.11.2022

      Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu „Czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych dzieci” w woj. mazowieckim, finansowanego przez międzynarodową organizację Clean Air Fund. 

       

      Nasza szkoła została zakwalifikowana   do udziału w projekcie „Ulica Szkolna”, który będzie realizowany w pięciu wybranych szkołach województwa mazowieckiego, a jego celem jest opracowanie planów poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa ruchu drogowego w wybranych gminach. W tym celu zostaną przeprowadzone badania jakości powietrza oraz ocena gęstości i rodzajów ruchu drogowego wokół wybranych szkół. Wyniki badań i materiały edukacyjne posłużą do zwiększenia świadomości nt. zanieczyszczenia powietrza oraz wpływu indywidualnych zachowań i otaczającej lokalnej społeczności na codzienność i przyszłość ich pociech. Projekt będzie realizowany przy współpracy z lokalnym samorządem i biznesem.

     • ZABAWA SZTUKĄ

      03.11.2022

      W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 dzieci uczęszczające do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Przewodnikami po świecie sztuk plastycznych będą Leo i Lisa. Pierwsze zadanie ,,TWAL", czyli malowanie linią/myślenie linią, już za nami. Oto wyniki naszej pracy.

     • Konferencja prasowa z bohaterami powieści J. Vernea

      27.10.2022

      25 października odwiedzili naszą Szkołę bohaterowie powieści Juliusza Vernea: Phileas Fogg, Jan Obieżyświat, pani Auda i inspektor Fix.

      Goście zostali mile przyjęci zarówno przez dziennikarzy jak i zebranych czytelników.Konferencję poprowadziła pani Monika Szuplewska.

      Pytania były zadawne przez przedstawicieli Daily Telegraph, Timesa, Standarda, Morning Chronicle, Polsatu, TVN24 3000 i RMF FM.Dotyczyły one podróży, przygód i znajomości.Uczniowie powtórzyli sobie treść lektury W 80 dni dookoła świata, przypomnieli sobie osobliwości odwiedzonych krajów i zwiększyli wiedzę o kulturze, zwyczajach omawianych państw z czasów XIX w.

     • Jesienne sprzątanie Piastowa

      25.10.2022

      Nasza szkoła brała udział w akcji ‘’ Jesienne sprzątanie Piastowa’’. Reprezentowała nas klasa 7a.
      Akcja  wspierana była przez firmy Partner Gospodarka Odpadami oraz Leroy Merlin Połczyńska, które ufundowały worki i gadżety reklamowe dla uczestników.
      Swoim udziałem w akcji chcieliśmy propagować zaangażowanie w sprawy społeczne naszego Miasta i wrażliwość na estetykę otoczenia.

     • „Bitwa warszawska 1920 r. – warsztaty dla szkół”

      23.10.2022

      Klasy 5a,6b,7a, 8a i 8c brały udział w projekcie dofinansowanym z budżetu powiatu pruszkowskiego „Bitwa warszawska 1920 r.

      Uczniowie  pracowali w małych zespołach, gdzie dzięki zaangażowaniu i współpracy wspólnie rozwiązali różnorodne zadania i docelowo przygotowywali plan obrony Warszawy. Drużyny musiały m.in. odczytać zaszyfrowane wiadomości, dopasować zdjęcia postaci do nazwisk, ułożyć chronologicznie ważne wydarzenia związane z historią Polski.

      Poziom trudności zadań był dopasowany do wieku uczestników. Podczas zajęć uczestnicy poznali takie postacie jak: Józef Piłsudski, Józef Haller, gen. Tadeusz Rozwadowski, Wincenty Witos,  Aleksandra Zagórska, gen. Maria Wittek, Wanda Gertz, czy por. Jan Kowalewski, który złamał sowieckie szyfry podczas wojny z bolszewikami i jest głównym bohaterem naszego spotkania.

      Łącząc naukę i zabawę, przybliżyliśmy uczniom wiedzę na temat bitwy uznanej za 18 przełomową bitwę w historii świata. 

       

       

       

     • Wycieczka 0B

      23.10.2022

      Dzieci z grupy 0b uczestniczyły w wycieczce pt. ,,Bajki i legendy warszawskie". W trakcie spaceru po Starym Mieście, dzieci dowiedziały się m.in. skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa i dlaczego wizerunek syreny widnieje w jej herbie, czego pilnowała Złota Kaczka i dlaczego Bazyliszek był taki straszny.

     • SP3 w Mandorii

      23.10.2022

      18 października 2023 r klasy trzecie i czwarte uczestniczyły w wycieczce do parku rodzinnej rozrywki Mandoria. Celem wycieczki było upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizyczno-ruchowej. W Mandorii czekały na naszych uczniów wspaniałe karuzele i emocjonujące przejażdżki roller-coasterami, gigantyczna zjeżdżalnia, galeon, strzelnica, szalupy i wiele innych atrakcji. Ten dzień wszyscy będą wspomonać z uśmiechami na twarzy i przeżyciami zachowanymi w pamięci i na zdjęciach.

     • Wolontariat w roku szk. 2022/2023

      14.10.2022

       

       

      Z początkiem września rozpoczęliśmy rekrutację do grupy szkolnego wolontariatu.

      Zebrała się nas grupa licząca 52 uczniów.

      Pierwsze zadanie podjęliśmy 11 września, pomagając w przeprowadzeniu jednego

      z Piastowskich Biegów Historycznych pn. Bieg Obrońców Ojczyzny na dystansie 1939 m.

      W tym dniu w pracę były zaangażowane uczennice klas ósmych : Iga, Amelia Hańczyc, Kinga, Karolina Chałupka, Asia, Magda, Karolina Jędrzejczak oraz Oliwia.

      24 września kolejna grupa wolontariuszy podjęła się wspomagania organizacji

      i przeprowadzenia rywalizacji sportowych na XXI Piastowskiej Olimpiadzie Niepełnosprawnych.

      Na stadionie MOSiR-u pracowali:

      Maciek Chmielewski, Józek Szmit, Ignacy Kazimierski, Iga Chomiak, Amelia Hańczyc, Kinga Kurek oraz Karolina Chałupka.

      2 października pomagaliśmy w przeprowadzeniu kolejnego z Piastowskich Biegów Historycznych tj. Biegu Powstańczej Warszawy. Trasa licząca 10 km wiodła przez ulice Piastowa, Pruszkowa oraz teren Muzeum Dulag.

      Wolontariusze wydawali pakiety startowe, wręczali medale wbiegającym na metę, odpowiedzialni byli za podniesienie flagi na maszt przed rozpoczęciem biegu, rozdawali wodę

      i owoce na trasie biegu, dopingowali zawodników.

      Grupę dwunastu wolontariuszy stanowili: Janek, Igor, Gabrysia Płachecka, Iga, Magda, Basia, Ola Brysiak, Oliwia, Kinga, Łukasz, Sebastian oraz Mikołaj.

       

      Foto www.piastow.pl Krzysztof Selerski

     • Pamiętamy...

      10.10.2022

      PAMIĘTAMY… Ten napis, umieszczony jako element dekoracji, chyba najlepiej oddaje sens naszych corocznych spotkań w dniu Święta Szkoły. Pamiętaliśmy, pamiętamy

      i będziemy pamiętać o patronach naszej Szkoły – Bohaterach Powstania Warszawskiego.

      W tym roku już 78 rocznica wybuchu i tragicznego zakończenia Powstania…Patriotyczna postawa i bohaterstwo uczestników, w tym dzieci, a także ludności cywilnej, okupione śmiercią, kalectwem, wygnaniem ze stolicy, wysłaniem na przymusowe roboty lub do obozów śmierci – dziś to wszystko woła do nas: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

      Takie było przesłanie naszego tegorocznego apelu. W ciszy i skupieniu obejrzeliśmy montaż wierszy, fragmentów wspomnień i powstańczych piosenek przygotowany przez uczniów – od zerówkowiczów do ósmoklasistów. Dla wielu z nas było to naprawdę głębokie przeżycie. Dziękujemy…

      Dziękujemy też za podzielenie się swoimi refleksjami Pani Burmistrz Marii Makowskiej oraz Pani Dyrektor Agnieszce Lei.

      Do zobaczenia za rok. Pamiętajmy o Powstańcach…

       

     • Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A

      04.10.2022

      Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A. W związku z tym, że święta te są w bardzo bliskiej odległości w grupie 0A zostały połączone. Proponowane przez nauczycielki zabawy ze śpiewem takie jak,,Mam chusteczkę haftowaną",,Chodzi lisek ", ,,Pingwin ",,Dwóm tańczyć się zachciało " służyły integracji grupy. Dzieci otrzymały również ciekawe prezenty,które nie tylko służą do zabawy, ale są wspaniałym narzędziem do ćwiczeń logopedycznych. Najważniejsze,że na twarzach dzieci gościł uśmiech.

     • Wycieczka 0a i 0b

      02.10.2022

      Nowy rok szkolny 2022/23 w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się na dobre. Trwa proces adaptacji zerówkowiczów do nowego miejsca. Dzieci poznają się wzajemnie, czemu sprzyja przyjazna atmosfera w której odbywa się szereg zajęć i zabaw integracyjnych. Doskonałą formą scalającą zespół klasowy są również wszelkie imprezy, uroczystości i wycieczki klasowe. Dzieci z kl. 0a i 0b odbyły już pierwszą wycieczkę dn. 27.09.22r. do Teatru Guliwer w Warszawie, gdzie obejrzały pełne ciepła i wzruszeń, pouczające przedstawienie pt.: ,,Czy umiesz gwizdać Joanno?''. Spektakl bardzo się dzieciom podobał, czego wyrazem były ich spontaniczne, pełne emocji wypowiedzi.

     • Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

      29.09.2022

      W ubiegłą sobotę, 24 września odbyły się coroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121.

      W tegorocznych obchodach, jak co roku, wzięliśmy udział również my, społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

      Po raz kolejny też uroczystość została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Pana Andrzeja Dudę- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

       

      My- uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie uczciliśmy 24 września br. pamięć Ludności Cywilnej wypędzonej z powstańczej Warszawy, która między sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia i pobyt w obozie Durchgangslager 121, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc.

      Tego bowiem wymagaliśmy od siebie i oczekiwaliśmy od innych.

      Podczas uroczystości doświadczyliśmy gościnności i wysłuchaliśmy Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121. Do Dulagu 121 przybyli powstańcy i kombatanci z terenu powiatu pruszkowskiego oraz okolic, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz dzieci i młodzież.

                      Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkania, to najlepsza lekcja historii, możliwość uświadomienia młodego pokolenia, że to co działo się podczas II wojny świadomej nigdy nie powinno się zdarzyć, i że nie ma przedawnienia w pamięci!

      Musimy pielęgnować pamięć!

     • Fantazja polska - Polskie tańce narodowe

      28.09.2022

      28 września  uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska - Polskie tańce narodowe w Mateczniku  Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

                  Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian.     

                  Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka.

                  Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację.

                  Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego.

                  Po spektaklu był czas na pamiątkowe zdjęcie i wymianę wrażeń.

                  Byliśmy szczerze zachwyceni niesamowitymi przeżyciami i   niepowtarzalną lekcją historii tańców narodowych.  “Mazowsze” podbiło nasze  serca. Piękna tradycyjna muzyka, śpiew i taniec, aktorskie występy młodszych od nas dzieci  podkreślały narodowy charakter występu.

      Zadowoleni, prawie tanecznym krokiem :) wróciliśmy do  Piastowa.

                                                                                                                Uczniowie klas ósmych

     • Badacze Powietrza z SP3

      12.09.2022

      W ubiegłym roku szkolnym monitorowaliśmy stan zapylenia powietrza przy pomocy samodzielnie skonstruowanych  czujników. Był to projekt pod patronatem CN Kopernik.

       W roku szkolnym 2022/23 bierzemy udział w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Mamy już zamontowane profesjonalne urządzenie  pomiarowe- czujnik powietrza. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości lokalnej społeczności Piastowa i w konsekwencji poprawy jakości powietrza i klimatu.

     • Akcja szczepienia lisów

      10.09.2022

      MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

      RZECZNIK PRASOWY

      WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

      tel.: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

      e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

       

       

      KOMUNIKAT PRASOWY, 5 września 2022 r.

      ___________________________________________________________________________

       

      Jesienne szczepienie lisów na terenie województwa mazowieckiego
       

      Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

      Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

      Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

      Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

      W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.

      Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie
      z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

      Więcej informacji o przypadkach wścieklizny u zwierząt w województwie mazowieckim
      w linku: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

       

      Z wyrazami szacunku

      Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

     • XI edycja Narodowego Czytania

      05.09.2022

       XI edycja Narodowego Czytania za nami. W Piastowie zorganizowano jednak tę imprezę po raz dziesiąty. W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Nasi uczniowie obok innych reprezentacji piastowskich szkół: SP1, ZS im. F. Na sena i LO im. A. Mickiewicza z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz innych zgłoszonych uczestników zaprezentowali się bez zastrzeżeń. Już po raz kolejny rozpoczęli uroczystość z racji współorganizacji przedsięwzięcia zainicjowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Miejski Ośrodek Kultury.Wypadliśmy jak zwykle rewelacyjnie. Nie mogło być inaczej. Jakość wypracowana przez lata przecież zobowiązuje.W przyszłym roku ma być czytane "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Damy radę!